آموزش نقطه کوبی روی سفال

6 درس

با عضویت در کلاس :

  • 1 - برای آشنایی با روند و کیفیت اموزشی ، جلسه اول به رایگان در اختیار شما قرارداده شده است.
  • 2 - هرگونه اشکال خود در زمینه ی آموزش یا محتوای کلاس ها را از طریق چت داخل سایت سوال کنید.
  • 3 - هر کلاس آموزشی دارای بسته مواد و ابزار می باشد که درصورت خرید بسته مواد و ابزارمربوط به هر کلاس ، آن کلاس برای شما با ۳۰٪ تخفیف در دسترس خواهد بود.
  • 3 - آموزش ها ی هر جلسه همراه با متن ، عکس های مرحله به مرحله و یا فیلم آموزشی می باشد.
 هزینه دوره :  290,000 تومان medal
کد تخفیف دارم
userPlaceHolder

معرفی استاد

با سلام خدمت هنرمندان و علاقه مندان به هنر مهناز امتحانی هستم كارشناس ارشد مديريت دولتی ولی علاقه مند به كارهای هنری خصوصا نقاشی روی شيشه ، نقطه كوبی ، دكوپاژ هستم. اميدوارم بتونم با ساده ترين و كمترين ابزار هنرای كاربردي آموزش بدم تا بتونين به وسايل قديمی و ظروف منزلتون رنگ و روح ببخشيد و بتونين در كنارش منبع درآمد كوچكی در خانه برای خودتون ايجاد كنيد.

paperتوضیحات دوره

هنر نقطه کوبی یا نقاشی نقطه ای در گذشته به عنوان یکی از تکنیک های نقاشی توسط بسیاری از هنرمندان معروف مورد استفاده قرار میگرفت. در این نمونه آثار یک شکل کامل رو تنها با استفاده از نقطه گذاری به تصویر میکشیدند و بافت های مختلف و سایه روشن های تصویر رو نیز یا با بزرگ و کوچک کردن نقطه ها و یا با بالا بردن تراکم اون ها در یک بخش نشان میدادند. امروزه اما این هنر برای نقاشی روی ظروف خام سفالی و سرامیکی و برای نقطه کوبی روی کاشی، گلدان و... نیز استفاده میشود ، بنابراین برای نقاشی روی سفال و بشقاب سفالی میتوانید از این تکنیک استفاده کنید. به این صورت که با استفاده از رنگ های اکریلیک ابتدا زمینه کار رنگ امیزی میشود، بعد یک طرح خام نقطه کوبی دلخواه انتخاب شده - عموما طرح هایی که برای هنر نقطه کوبی روی سفال انتخاب میشوند طرح های هندسی، اسلیمی ها و ماندلا هستند - و بعد از پیاده شدن طرح نقطه کوبی روی سطح بشقاب سفالی یا کوزه یا هر ظرف سفالی دلخواه ، فرد با استفاده از رنگ اکریلیک و با رعایت هارمونی مناسب با رنگ زمینه و انتخاب رنگ های یک طیف رنگ آمیزی میشوند. بعد از این مرحله نوبت به دورگیری و نقطه کوبی میرسد. دورگیری طرح ها روی سفال یا سرامیک با استفاده از خمیر دورگیر و دقیقا مشابه روشی که برای نقاشی روی شیشه (ویترای) استفاده میشود، انجام میشود. و نقطه کوبی نیز به روش های مختلف با استفاده از قلم داتینگ، ابزار دست ساز و همچنین خمیر دورگیر و تنها با رعایت چند نکته به سادگی قابل انجام است.

یکی دیگر از آثار هنر نقطه کوبی قلوه سنگ های تزئینی هستند که امروزه بسیار مرسوم شده اند. روش ساخت این آثار تزئینی هم مشابه نقاشی روی ظروف سفالی است، و با رنگ آمیزی زمینه طرح عموما به رنگ های خنثی و تیره و در نهایت نقطه کوبی روی آن انجام میشود. تنوع آثار این هنر نیز مانند همه هنرها بسیار گسترده است، در بعضی طرح ها مشاهده میکنیم که کل کار یک اثر با ایجاد از نقاطی در ابعاد مختلف در سطح و کاملا نزدیک به هم انجام شده که با یکدیگر و به علت تفاوت در اندازه و رنگ این نقاط یک تصویر رو خلق کرده اند، در حالی که در بعضی از آثار اهمیت ایجاد سطوح رنگ شده و ایجاد خطوط بیشتر به چشم می آید.

در این کلاس ما شما رو با نکات آماده سازی ظروف سفالی و سرامیکی قبل از شروع رنگ آمیزی آشنا میکنیم، نحوه ساخت رنگ های مختلف و رنگ آمیزی زمینه رو نشان خواهیم داد، دو روش برای پیاده سازی طرح خام نقطه کوبی روی سفال به شما آموزش میدهیم و در نهایت نیز نحوه  دورگیری و نقطه کوبی روی سطوح رو با استفاده از قلم داتینگ و خمیر دورگیر و با کمک فیلم های آموزشی و توضیحات لازم تقدیم حضور شما خواهیم کرد.

laptopدرس ها

جلسه اول : آشنایی با ابزار و وسایل مورد نیاز نقطه کوبی روی سفال

در این جلسه مواد و ابزاری که در این کلاس برای به اتمام رسوندن یک پروژه نقطه کوبی و نقاشی روی سفال مورد استفاده قرار میگیرد رو به شما معرفی میکنیم و در این مرحله با تمام وسایل مورد نیاز آشنا میشویم و در انتها فیلمی کوتاه از بخش های مختلف کلاس تا پایان جلسه آخر رو برای آشنایی بهتر با روند آموزشی مشاهده خواهید کرد.

جلسه دوم : آماده سازی و رنگ آمیزی سطح ظرف سفالی و پیاده سازی طرح نقطه کوبی

در این جلسه ابتدا نکاتی که برای آماده سازی سطح مورد نظر قبل از شروع کار رنگ آمیزی لازم است رعایت شوند، متذکر خواهیم شد، بعد از آن تکنیک ها و نحوه ساخت رنگ از ترکیب رنگ های دیگر و سپس رنگ آمیزی زمینه رو در فیلم های آموزشی خواهید دید، در آخر نیز نحوه پیاده سازی طرح خام نقطه کوبی روی بشقاب رو نمایش خواهیم داد.

خرید دوره

جلسه سوم : رنگ آمیزی نقوش

در جلسه قبل دو روش برای پیاده سازی طرح روی بشقاب رو برای شما شرح دادیم، و رنگ زمینه رو نیز به بشقاب زدیم تا برای رنگ امیزی نقوش آماده شود. در این جلسه نکاتی که برای ساخت رنگ های مختلف و رنگ آمیزی نقوش ظریف روی کار لازم دارید در قالب فیلم های آموزشی به شما نشان خواهیم داد.

خرید دوره

جلسه چهارم : تکمیل رنگ آمیزی ظرف سفالی و آموزش دورگیری نقوش

در این جلسه نحوه ساخت چندین رنگ دیگر رو برای رنگ آمیزی باقی قسمت های طرح نقطه کوبی رو به شما آموزش می دهیم، قسمت هایی از مراحل رنگ آمیزی رو نیز مانند جلسه قبل در فیلم های آموزشی خواهیم دید، در ادامه هم کار دورگیری نقوش رو آغاز میکنیم و تمام نکات لازم برای اجرای این قسمت رو شرح میدهیم تا زمینه کار برای نقطه کوبی آماده شود.

خرید دوره

جلسه پنجم : آموزش نقطه کوبی با استفاده از قلم داتینگ و خمیر دورگیر

تا به این جای رنگ آمیزی روی سطوح خام ، نحوه ساخت رنگ و ایجاد نقوش ظریف با رنگ آمیزی و نحوه دورگیری نقوش با خمیر دورگیر رو با فیلم های آموزشی به شما عزیزان نشان دادیم، در این جلسه به به اصلی ترین بخش آموزش های این کلاس، کار نقطه کوبی روی سفال میرسیم که اون رو به دو صورت و با استفاده از قلم داتینگ و خمیر دورگیر آموزش خواهیم داد.

خرید دوره

جلسه ششم : ایجاد نقوش منحنی و دالبری با دورگیر و تثبیت کردن رنگ ها

در آخرین مراحل تزئین بشقاب زیبای سفالی یا سرامیکی مون میخواهیم نوع دیگری از کاربرد دورگیر ها رو در ایجاد نقوش روی سطوح رنگ شده مان به صورت خطوط صاف منحنی یا حتی دالبری برای تزیین بیشتر به شما آموزش دهیم، مرحله آخر هم تثبیت کردن رنگ ها و خطوطی است که روی کار کشیده ایم ، همچنین ماندگاری ظرف رو با استفاده از تثبیت کننده ها و اسپری های فیکساتور بالا میبریم.

خرید دوره