جست و جو کنید

زیورآلات

زیورالات دست ساز انواع گوناگونی دارند و تکنیک ساخت هر کدام از این زیورالات متفاوت است. به طبع مواد اولیه و وسایل ساخت زیورالات دست ساز نیز مختص به همان می باشد. 

 

زیورالات دست ساز مهره ای :

 

زیورالات دست ساز مهره ای شامل دستبند های دست ساز ، گردنبند های دست ساز و انگشترهای دست ساز می شوند که با سنگ و مهره ساخته می شوند .

در ساخت این بدلیجات دست ساز معمولا از نخ های زرگری و نخ دستبند بافی و مفتول و  .... برای ردیف کردن سنگ و مهره در کنار هم استفاده می کنند. انواع سنگ ها و مهره ها مثل مروارید و کریستال و .... برای این کار به کار میروند.میتوان از انواع خرج کار ها برای تزئین زیورالات ساخته شده استفاده کرد.

این زیورالات میتوانند هم به صورت یکسره و کشی باشند هم میتوان از انواع گره ها در دو طرف انها استفاده کرد.در صورت استفاده از سنگ ها و مهره های مرغوب میتوان از انواع خرج کار های طلا و نقره برای این کار استفاده کرد.

 

زیورالات دست ساز مفتولی :

 

در این نوع از زیورالات دست ساز از مفتول های برنجی یا مسی و استیل با قطرهای مختلف استفاده می شود .هرکدام از قطرهای مفتول برای کاربرد خاصی استفاده میشود.از انواع ضخیم تر آنها برای شکل های پایه و قطرهای نازک تر را باید کاربردهایی مانند بافت و اتصال مفتول ها به هم استفاده میکنند.میتوان با کوبیدن مفتول های با مقطع دایره یا استفاده از چکش آنها را تبدیل به مفتول های با قطر مربع یا مستطیل کرد و شکل متفاوت تری از آنها را استفاده کرد.مدل آماده ی این نوع از مفتول ها نیز در بازار موجود هستند. مفتول توسط انواع انبر ها مثل  دم باریک و سیم چین و دم گرد به شکل مورد نظر درمی آید و شکل خاصی به خود میگیرد.در نتیجه این هنر تنها بازی مفتول و انبر است.هرچقدر دقت و ظرافت در این کار بیشتر باشد شکل نهایی بهتری خواهیم داشت. از ترکیب سنگ و مهره نیز در کنار مفتول ها استفاده می شود. 

 

زیورالات مکرومه بافی :

 

مکرومه بافی یک نوع دیگر از زیورالات دست ساز است که با استفاده از نخ های مکرومه و موم زده در ترکیب با مروارید و منجوق و سنگ و مهره ساخته می شود .پایه ی اصلی این هنر گره زدن است و شکل های نهایی با استفاده از انواع گره ها به دست می آید.هر چقدرتنوع  گره های زده شده در این زیورالات بیشتر باشد با شکل های جدید تر و متنوع تری روبرو خواهیم شد.این نوع زیورالات اکثرا نیاز به قفل و بست در انتهای کار ندارند و دو سر کار با استفاده از نوع خاصی از گره ها به هم متصل میشوند.
 

زیورالات دست ساز منجوق بافی :

 

زیورالاتی که در آن ها از منجوق استفاده می شود و از ظرافت بالایی برخوردارند.میتوان از نخ نایلونی و نخ منجوق بافی و .... برای این کار استفاده کرد.همچنین از سوزن های مخصوص منجوق بافی که دارای انتها هستند استفاده میشوند.این سوزن ها باید دارای ضخامت کم باشند تا از داخل منجوق ها عبور کنند.این زیورالات با استفاده ازدست یا دستگاه و طبق الگو های دوخت خاصی ساخته میشوند.و به همین دلیل نیز نیاز به دقت و حوصله ی زیادی دارند.استفاده از منجوق های یکدست و هم اندازه و دارای بدنه ی صاف مانند منجوق میوکی برای اینکار مناسب تر است. 

بعضی از دستبندهای منجوق بافی با دست و برخی دیگر با دستگاه مخصوص منجوق بافی صورت میگیرد.استفاده از دستگاه برای ساخت این زیورالات اصول متفاوتی با دوخت دستی دارد.اما بسیار سریع تر از کارهای دستی انجام میشود و میتوان برای تولید انبوه از این دستگاه ها استفاده کرد.

 

زیورآلات رزینی:

از جدیدترین نوع زیورالات میتوان به زیورالات رزینی اشاره کرد.این نوع زیورالات با استفاده از یک ماده دو جز ای به نام رزین و هاردنر ساخته میشود.این دو ماده پس از مخلوط شدن سفت و بیرنگ میشوند و به همان حالتی که داخل قالب ریخته شده اند میمانند.از قالب های مختلف برنجی و سیایکونی برای این کار میتوان استفاده کرد.از انواع رنگ های خمیری و ترنسپرنت و پودری و .... میتوان در ترکیب با رزین و برای خلق زیورالات استفاده کرد.اغلب برای مرکز این نوع زیورالات از گل خشک استفاده میشود.گاهی نیز از چوب در ترکیب با رزین برای ساخت این نوع زیورالات استفاده میشود. 

 

برخی از ابزار ساخت زیورالات در همه ی موارد فوق مشترک است.

دسته‌بندی محصولات
دسته‌بندی محصولات
جدیدترین کالاها
جدیدترین کالاها
مشاهده همه
مشاهده همه

تلفن پشتیبانی

021 91003037

از آخرین آموزش‌ها، محصولات و تخفیف‌ها باخبر شوید!

هنری در شبکه‌های اجتماعی

با ما در شبکه‌های اجتماعی همراه باشید

هنری

تحقق رویای هنرمندانه ی تو

خیابان تیموری نبش ابراهیمی مجتمع مهر نگار (فروش حضوری نداریم)

logo-samandehi

تمامی حقوق برای شرکت هنربخشان نوین شایگان محفوظ است و انتشار با ذکر دقیق مطلب و لینک به سایت هنری بلامانع است