جلسه اول: آموزش پتینه آنتیک


دوستان هنرمندم سلام!! خوشحالم که باز هم با یکی دیگر از جلسات آموزش تکنیک کهنه کاری در خدمت شما هستم!!

در این جلسه با استفده از رنگ اکریلیک قهوه ای و طلایی و رنگ انگشتی نمای آنتیک را اجرا خواهیم داد. برای شروع کلاس آماده اید؟wink

 

مثل همیشه ابتدا با وسایل مورد نیاز برای ای آموزش آشنا خواهیم شد:

سفال یا پلی استر دلخواه 

رنگ آکرولیک قهوه ای

رنگ آکرولیک طلایی

رنگ انگشتی طلایی 

قلمو

اسپری کیلر یا هر نوع فیکساتور

 

در قدم اول کار باید یک ظرف مناسب پیاده سازی تکنیک انتخاب کنیم، ظرف هایی که برای تکنیک های مختلف کهنه کاری استفاده میشوند عموما دارای فرو رفتگی و برجستگی هایی هستند که با گذاشتن چندین لایه رنگ جلوه زیبایی رو ایجاد میکنند، پس به خاطر داشته باشید که سطوح کاملا صاف برای اکثر این تکنیک ها چندان مناسب نیستند.

بعد از انتخاب ظرف خام سفالی یا پلی استر و قبل از شروع رنگ گذاری بهتره با استفاده از سمباده کمی روی ظرف بکشید تا سوراخ ها و بر آمدگی های ریزی که موقع ساخت ظروف خام روی سطح ایجاد شده صاف شوند، البته نیاز نیست که این کار رو تا حدی انجام بدید که ظروف تون صیقلی بشوند، فقط تا حدی که این برآمدگی ها یا سوراخ های ریز ناخواسته جلوه کار نهایی رو خراب نکنند.

حالا نوبت به ساخت رنگ میرسد، برای سطح اول، باید از رنگ قهوه ای تیره استفاده کنید، انتخاب تیرگی این رنگ به این علته که بعد در سطح دوم با زدن رنگ طلایی تضاد زیبایی بین این دو رنگ ایجاد بشود. رنگی که روی سطح میزنید رو بهتره با کمی آب رقیق کنید و قبل از زدن اون روی سطح هم، حتما قلموی رنگی شده رو روی پالت یا هر سطح دیگه ای که برای ترکیب یا رقیق کردن رنگ تون ازش استفاده میکنید، چند بار بزنید تا اضافی رنگ از قلمو جدا بشود و اثر قلمو روی سطح به صورت دلمه دلمه باقی نماند. ضمنا میزان رقیق شدن رنگ تون نباید به حدی باشد که رنگ کاملاخاصیت پوشانندگی خودشو از دست بدهد، اما اگر بعد از زدن رنگ رقیق شده روی سطح هنوز هم رنگ سطح زیرین مشخص بود باید بعد از خشک شدن دست اول کار یک یا چند دست دیگه هم روش رنگ بگذارید.

بعد از رعایت این نکات، کار رنگ آمیزی سطح رو شروع کنید و مطابق ویدیو تمام فرو رفتگی ها و بر آمدگی ها رو با رنگ بپوشانید.

بعد از اینکه رنگ آمیزی کل سطح تمام شد، به کار فرصت دهید تا کاملا خشک شود و سپس سراغ مرحله بعدی کار بروید. خشک شدن سطح، بسته به میزان رنگی که گذاشتید حدودا یک الی دو ساعت زمان میبرد.


دور دوم باید از رنگ طلایی اکریلیک برای پوشاندن سطوح برجسته کار استفاده کنید. برای اینکار باید رنگ طلایی رو با استفاده از آب رقیق کنید، با زدن ضربه روی پالت زهر-اضافی رنگ رو بگیرید. بعد با ضربه روی برجستگی های ظرف رو طلایی کنید. اینکه چه میزان رنگ با ضربه زدن روی سطح بذارید بسته به خود شماست اما باید از رنگ گذاری در قسمت های فرو رفته کار جلوگیری کنید تا رنگ قهوه ای زیر کامل پوشانده نشود.


بعد از خشک شدن سطح، حالا باید با استفاده از رنگ انگشتی طلایی روی بعضی از برجستگی ها رو هایلایت کنیم. نکاتی که در استفاده از رنگ انگشتی دعایت کنید اینه که رنگ انگشتی رو بهتره همون طور که از اسمش پیداست با استفاده از انگشت روی سطح بمالید، برای اینکار بعد از گذاشتن کمی رنگ روی انگشت سبابه با انگشت شصت کمی رنگ رو بین دو انگشت باز کنید، بعد انگشت تون رو روی بعضی از برجستگی های سطح بکشید، دقت کنید که اصل کاربرد این رنگ برای پوشاندن کل سطح نیست و بهتره که حجم زیادی از کار رو باهاش نپوشانید تا تضاد قسمت های کوچک با کل کار به چشم بیاد.

رنگ انگشتی به نسبت باقی رنگ ها به راحتی و با کشیدن دستمال نمدار از سطح پاک نمیشود، پس بهتره در زدن مقدار زیاد رنگ روی کار دقت به خرج بدید و حتما رنگ رو ابتدا توی دست باز کنید. اما در صورتی که مقدار زیادی از این رنگ روی سطح گذاشتید میتونید با زدن رنگ قهوه ای روی کار اون رو بپوشانید.

<


در مرحله نهایی کار میتونید با استفاده از اسپری کیلر، وارنیش یا هر ماده ی دیگری که به منظور استفاده میشود و شما باهاش راحتید، ماندگاری رنگ ها رو بالا ببرید. در استفاده از اسپری های فیکساتور بهتره قبل از هربار مصرف محفظه رو تکون بدید و با رعایت فاصله سی سانتی روی سطح بزنید. 

 

این هم از آموزش جلسه چهارم، در جلسات بعدی به نما نقره، نما برنز و نما چرم هم خواهیم پرداخت.laugh