جلسه ی اول: آموزش پایه ی منجوق بافی پیکسل


دوستان هنرمندم سلام! امیدوارم که روز خوبی رو داشته باشید!heart

در این جلسه ما می خواهیم روش پایه ی منجوق بافی پیکسل رو به شما آموزش بدیم.  پیکسل ها صفحات کوچک طرحداری هستند که توسط یک سوزن قفلی به جایی، مثلا کیف، لباس و ... هر جایی که دوست داشته باشید متصل می شوند. پیکسل ها انواع مختلفی دارند: چوبی ، فلزی، پلاستیکی و .... اما این پیکسلی که ما می خواهیم به شما آموزش بدیم در حال حاضر در بازار وجود نداره. شاید شما بتونید با ساختن این پیکسل های منجوقی زیبا یه کسب و کار کوچیک و خوب راه بندازید. 

این پیکسل ها به راحتی ساخته می شوند و هر کسی به آسونی با کمی صبر و حوصله می تونه ببافتشون. پیکسل های منجوقی بر اساس یک الگوی معین ساخته میشن. میشه که این الگو در ذهن شما باشه یا اینکه بر روی کاغذ باشه. با الگوی های مختلف شما می تونید چندین مدل مختلف پیسکل منجوقی رو ببافید و ازشون لذت ببرید یا اون ها رو به دوستان عزیزتون هدیه بدید.

 

 

برای شروع لازم است که ابزار و وسایل مورد نیاز را اماده کنید که البته پیشنهاد میکنم بسته ای که مخصوص این کلاس براتون طراحی کردم رو تهیه کنید:

لیست ابزار و وسایل مورد نیاز:

منجوق

نخ نایلونی ( نیلبوند)

سوزن شماره 8

نخ چین

 

در قسمت اول به کمک ویدئو و تصویری که برای شما گذاشتیم به شما آموزش می دهیم  که چطور با منجوق و نخ و سوزن کار کنید و بافت پایه ی منجوق بافی رو یاد بگیرید. 

مرحله ی اول :

 

 

 

 

روش دوخت ردیف اول منجوق ها رو به صورت گام به گام در تصویر بالا میتوانید مشاهده کنید. (رنگ خاکستری نخ نشون دهنده گام قبلی و رنگ مشکی نخ نشون دهنده گام جدید است.)

برای درک بهتر میتوانید از ویدیویی که در زیر قرار گرفته استفاده کنید.

 

 

 

 

 

دوخت ردیف دوم منجوق ها به ردیف اول به دو صورت امکان پذیره در حالت اول که با کمک تصویر در زیر به شما نشان داده ایم، اولین منجوق از ردیف بعد کمی بیرون زده تر از ردیف اول خواهد شد، و در حالت دوم ردیف اول کمی بیرون تر از ردیف دوم است. 

 

 

تماشای ویدیوهای آموزش به شما کمک میکند درک بهتری نسبت به روش دوخت پیدا کنید.

 

 

 

 

در قسمت دوم ویدئو ادامه ی کار برای شما بافته می شود.  هدف از این آموزش بیشتر این است که شما یاد بگیرید که چگونه با منجوق و نخ و سوزن بافت رو انجام بدید.

 

مرحله ی دوم:

 

 

 

 

 

 

 

 

علاوه بر روش دوخت، مهارت دیگه ای که برای شروع پروژه های منجوق بافی لازمه اون رو فرا بگیریم، زمانی مورد استفاده مون قرار میگیرد که وسط کار دوخت نخ مان تمام شود و بخواهیم با اضافه کردن نخ کارمون رو ادامه بدهیم. اینکار رو میتوان به سادگی و با گره زدن نخ قبلی انجام داد، به گونه ای که گره کار رو تا حد امکان بین منجوق ها پنهان کنیم و با نخ تازه از یک یا دو مرحله دوخت قبلی کار رو ادامه بدهیم. اما در اینجا روش دیگری رو مشاهده میکنید که نتیجه کار زیباتری برایتان به ارمغان میاورد.

 

 

 

 

نخ قدیمی به رنگ خاکستری و رنگ تازه در دو رنگ قرمز و سبز نمایش داده شده تا مشخص شود که نخ چه زمانی از زیر یا روی رد شده.

 

 

آموزش ابتدایی منجوق بافی پیکسل به پایان رسید. امیدوارم که براتون مفید بوده باشه.wink

حالا برای ساختن و بافتن پیکسل های جذاب تر به جلسه ی بعدی بریم تا یه آموزش دوست داشتنی رو باهم شروع کنیم.

راستی یادتون نره که بسته کلاس رو حتما تهیه کنید تا بتونید همراه با کلاس پیش بیاید

پرسش و پاسخ
0 پرسش