آموزش گیوه بافی

17 درس

با عضویت در کلاس :

  • 1 - برای آشنایی با روند و کیفیت اموزشی ، جلسه اول به رایگان در اختیار شما قرارداده شده است.
  • 2 - هرگونه اشکال خود در زمینه ی آموزش یا محتوای کلاس ها را از طریق چت داخل سایت سوال کنید.
  • 3 - هر کلاس آموزشی دارای بسته مواد و ابزار می باشد که درصورت خرید بسته مواد و ابزارمربوط به هر کلاس ، آن کلاس برای شما با ۳۰٪ تخفیف در دسترس خواهد بود.
  • 3 - آموزش ها ی هر جلسه همراه با متن ، عکس های مرحله به مرحله و یا فیلم آموزشی می باشد.
 هزینه دوره :  620,000 تومان  372,000 تومان medal
کد تخفیف دارم
userPlaceHolder

معرفی استاد

مریم بیدگلی هستم مدرس رشته های هنری، نزدیک به بیست سال هست که در رشته های مختلف هنری فعالیت می کنم و یکی از هنر هایی که به آن علاقه مندم، هنر گیوه بافی می باشد، که یکی از هنر های سنتی است که ریشه در تایخ و فرهنگ ما دارد. خوشحالم که در این دوره همراه من هستید تا با هنر زیبای گیوه بافی بیشتر آشنا بشید.

paperتوضیحات دوره

سلام به دوره هنر گیوه بافی خوش آمدید

در این دوره با آموزش هنر گیوه بافی در خدمت شما هنرمندان گرامی هستیم.

 اگر تا حالا گیوه بافی نکردید و قلاب دستتون نگرفتید، یا حتی تجربه کوچکی از بافتن را ندارید اصلا نگران نباشید، این کلاس برای شماست که از دوره مقدماتی شروع به یادگیری کنید.

گیوه‌ بافی از صنایع دستی بسیار قدیمی سرزمین ایران است و مطابق مدارک تاریخی به دست آمده، قدمت این صنعت به حدود ۱۰۰۰ سال قبل برمی‌گردد. گیوه را باید یكی از ارزشمند ترین و جالب ترین صنایع دستی ایران دانست.

با توجه به این که منابعی در مورد چگونگی پیدایش گیوه در دست نیست، اما می دانیم که از آغاز پیدایش بشر در کره زمین، انسان نسبت به رفع نیازهای خویش در طبیعت می کوشید تا وسیله ای برای آسیب ندیدن پاهایش پیدا کند.

بشر در ابتدا برای گام برداشتن در این کره خاکی نیاز به پاپوش داشت که بتواند قدم بردارد و فعالیت خود را ادامه دهد و این پاپوش می توانست از گیاهان یا پوست حیوانات باشد.

 زمانی که کشاورزی به رونق رسید و بشر توانست بذر کتان و پنبه بکارد و صنعت ریسندگی شکل گرفت و پاپوش ها رنگ و رونق بهتری به خود گرفتند.

شما می توانید همان ردپای هنر ساخت پاپوش گذشتگان را در جوامع امروزه ببینید، مانند سیستان و بلوچستان از بافتن لیف خرما، پاپوش تهیه می کنند که از حافظه ی تاریخی بشر به امروزه منتقل شده.

گیوه بافی بر اساس شرایط محیطی و جوی و همچنین هنر آن منطقه تغییر می کرد مثلا در مناطقی که زمین تخت بود از کفی صاف استفاده می کردنند و در مناطق کوهستانی از کفی استفاده می کردند که دارای انسجام باشد.

گیوه یک نوع کفش دستدوز است که طرفداران بسیاری دارد و برخی از مردم در فصول گرم ترجیح می دهند که این نوع کفش را به پا کنند. گیوه، پاپوشی سبک، با دوام و مناسب برای راهپیمایی های طولانی است. گیوه از دو قسمت كفه و رویه تشكیل می شود، كفه آن معمولاً از لاستیك و چرم، و رویه آن از نخ پنبه ای (کتان) یا ابریشمی است. 

امیدوارم که از این دوره لذت ببرید.

laptopدرس ها

معرفی دوره هنر گیوه بافی

سلام به دوره هنر گیوه بافی خوش آمدید. در این دوره با هنری آشنا می شوید که تولید کننده آن خودتان هستید و از صفر تا صد کار با دستان توانمند شما اجرا می شود. هنر گیوه بافی جزو هنر های دستی و سنتی ایران است که برای آب و هوای گرم و خشک بسیار مناسب می باشد. و چون قابلیت آن را دارد که پا داخل گیوه عرق نکند و همچنین پا احساس راحتی و خنکی می کند. به یکی از پرطرفدار ترین کفش ها گردیده و شما با یادگیری این هنر وارد صنعت پر درآمد کفش می شوید.

جلسه اول: معرفی ابزار و متریال هنر گیوه بافی

در این جلسه ابزار مهم برای گیوه بافی را به شما هنرمندان توضیح می دهم که می توانید تهیه و شروع به بافت گیوه کنید. مهمترین ابزار در گیوه بافی نخ مخصوص گیوه می باشد که به نخ های ۱۲ یا۱۵ لا معروف است و بعد از آن زیره می باشد که باید این مدل زیره متناسب با نوع گیوه ای که ما کار می کنید باشد و ابزار های دیگه ای که باید تهیه کنید و تمامی موارد را در این جلسه توضیح دادم. پس با من همراه باشید.

خرید دوره

جلسه دوم: آموزش تقسیم بندی زیره گیوه

بعد از اینکه ابزار و متریال این هنر زیبا را شناختید، چون می خوام شروع گیوه بافی بر روی زیره باشد پس در این جلسه به شما هنرمندان گرامی تقسیم بندی زیره گیوه را آموزش میدم که جزو کاربردی ترین نکات در بافت گیوه می باشد. برای تقسیم بندی زیره شما باید پنجه و انتهای پاشنه کفش را بشناسید که زیره و انتخاب درست آن بسیار حائز اهمیت است. پس در این جلسه تقسیم بندی کفش، آماده سازی زیره و قرار دادن علامت ها را به شما عزیزان یاد می دهیم.

خرید دوره

جلسه سوم: آموزش نحوه صحیح درفش زدن

در جلسه قبل برای بافت گیوه، زیره را متناسب با سایزی که داریم علامت زدیم و تقسیم بندی زیره بر اساس پنجه و انتهای پاشنه و دو طرف گوشه کار به شما عزیزان آموزش دادم و در این جلسه می خوام به شما هنرمندان گرامی انتخاب درست درفش و نحوه صحیح درفش زدن را یاد بدم. و اگر درفش درست زده نشه باعث پارگی زیره می شود و یا زیره شما قابل استفاده نیست و نمای خوبی به کار نمی دهد.

خرید دوره

جلسه چهارم: آموزش نحوه پر کردن زیره

در این جلسه بعد از زدن درفش شما باید زیره گیوه خود را پر کنید و باید از موادی استفاده کنید که وزن پا باعث نشود که گام برداشتن سخت شود یا مواد داخل زیره، وارد حفره های زیره شود و باعث خرابی کفه شود. پس من در این جلسه به شما هنرمندان یاد می دهم از چه نوع مواد و الیافی استفاده کنید تا یک کفی راحت داشته باشید تا در هنگام راه رفتن به مشکل بر نخورید.

خرید دوره

جلسه پنجم: آموزش طرح و نقش بر روی گیوه

قبل از اینکه بافت گیوه را شروع کنید باید یک نقشه راه داشته باشید که مسیر بافت شما را نشان دهد و بافت شما کاملا هدفمند باشد. در این جلسه من به شما یاد می دهم که مسیر بافت خودتان را طراحی کنید و همچنین قبل از بافت، بر روی کاغذ شطرنجی نوع طرحی که می خواهید بر روی گیوه ببافید را طراحی کرده و اجرا کنید .

خرید دوره

جلسه ششم: آموزش پرک زدن

بعد از سوراخپ کردن دوره زیره کار، شروع بافت را به شما آموزش می دهم که به اولین بافت پرک زدن می گفتند. در زمان گذشته زیره کار از جنس چوب یا چرم و پارچه کوبیده شده بوده و پرک زدن بر روی چوبی صاف انجام می شده و ادامه بافت را انجام می دادن ولی امروزه روی زیره پلاستیکی و با روشی مدرن تر این کار را انجام می دهیم.

خرید دوره

جلسه هفتم: آموزش شروع بافت

در جلسات قبل بر اساس سوراخ هایی که طراحی کرده بودیم و با درفش سوراخ ها را ایجاد کردیم، به شما دو نوع پرک را آموزش دادم و با یک مدل شروع به بافت کردم. پس در این جلسه کور کردن نخ پرک را به شما آموزش می دهم و بافت پایه کوتاه را یاد می گیرید که جزو بافت های مهم در گیوه بافی می باشد. پس در این جلسه همراه من باشید تا با روند بافت گیوه آشنا شوید.

خرید دوره

جلسه هشتم: آموزش دو رنگی بافی

در جلسه قبل گفتم که ادامه بافت دیواره همراه با دو رنگی بافی همراه است که یکی از زیبا ترین تکنیک ها در گیوه بافی می باشد و من در مورد طراحی نقش به شما هنرمندان تو جلسات قبل توضیح دادم و در این جلسه من شروع به طراحی و اجرا بر روی گیوه می کنم تا شما بهتر با روش بافت آشنا شوید.

خرید دوره

جلسه نهم: آموزش اندازه گیری پاشنه کفش

در جلسات قبل بافت را با دو رنگی بافی ادامه دادم تا به نقطه ای رسیدم که باید اندازه صحیح پاشنه کفش را بدانم و به همان اندازه بافت را ادامه می دهم و باید بدانیداندازه گیری پاشنه کفش نسبت به زیره کفش بسیار متفاوت است و شما بر اساس سایز کفی اندازه ها را به دست می آورید که من در این جلسه با روش اندازه گیری به روش سنتی و اندازه گیری استاندارد را به شما هنرمندان آموزش می دهم.

خرید دوره

جلسه دهم: شیوه بافت تکمیلی پاشنه

بعد از اینکه اندازه گیری پاشنه کفش را انجام دادم و می دانم شروع و پایین بافت من در کجا انجام می شود، پس از آن بافت تکمیلی پاشنه را انجام می دهم. برای اینکه پاشنه حالت هرمی شکل خودش را پیدا کند و یک فرمی داشته باشد که پاشنه پا را نگه دارد، من به شما روشی را آموزش می دهم اگر احساس تنگ یا گشاد شدن در نوع بافت دیده شد، بتوانید آن را بر طرف کنید.

خرید دوره

جلسه یازدهم: آموزش شیرازه بافی

پس از اتمام کار بافت تکمیلی پاشنه کفش، من بافت شیرازه را انجام می دهم که انتخاب مکان بافت شیرازه سلیقه ای می باشد و شما می توانید در نقطه شروع کفش و قبل از شروع پاشنه و ... کار شیرازه بافی را انجام دهید. شیرازه بافی به خاطر نوع بافتی که دارد باعث جدا کردن فضای بافتی می شود و یک زیبایی خاصی به کار می دهد.

خرید دوره

جلسه دوازدهم: آموزش بافت رویه گیوه

در این جلسه بافت رویه گیوه را به شما آموزش می دهم که یکی از نکات مهم در رویه بافی، نوک پنجه است که اگر تعدا رج های شما زیاد باشد نوک پهنی خواهی داشت و اگر تعداد رج کم باشد نوک باریک و تنگی دارید که باعث مشکل در راه رفتن می شود. پس در این جلسه تعداد رج های مناسب برای بافت نوک پنجه و همچنین سوار کردن بافت رویه به بدنه اصلی را به شما هنرمندان آموزش می دهم.

خرید دوره

جلسه سیزدهم: آموزش دور بافی گیوه

بعد از اینکه بافت رویه گیوه به صورت جناغی و ساده را آموزش دادم شروع کردم به توری بافی کار و رویه کار را به بدنه اصلی وصل کردم. که شما در آموزش قبلی اتصال به دو روش را یاد گرفتید. و در این جلسه شما طریقه دور بافی کار را یاد می گیرید که رویه گیوه با پاشنه بافی گیوه در یک راستا قرار می گیرد.

خرید دوره

جلسه چهاردهم: آموزش بافت بندینک و نصب آن

در این جلسه بعد از بافت گیوه شروع به بافت بندینک می کنم که می توانید از نخ خود گیوه استفاده کنید و یا از نخ پلی استر برای کار بندینک استفاده کنید. وقتی رویه کوتاه تری دارید می توانید با بافت بندینک، شما مچ پا را بپوشانید تا در هنگام راه رفتن مشکلی نداشته باشید. در این مدل بافت من از زنجیره استفاده می کنم و در این جلسه روش بافت و نصب بر روی گیوه را به شما آموزش می دهم.

خرید دوره

جلسه پانزدهم: آموزش گلدوزی و تزیین گیوه

به آخرین جلسه از دوره گیوه بافی رسیدیم. مرحله پایانی کار من زیبا کردن این کفش سنتی می باشد به شکلی که تبدیل به یک اثر هنری شود و من در این جلسه به صورت کلی تزییناتی که شما می توانید روی کفش هاتون انجام بدهید را آموزش می دهم تا شما بر اساس سلیقه خودتان سبکی که دوست دارید را انتخاب کنید و به طراحی کار هاتون بپردازید.

خرید دوره

جلسه شانزدهم: آموزش نگهداری از گیوه

بعد از اتمام کار گیوه یکی از بزرگترین نگرانی های افرادی که استفاده می کنند، پوشیدن کفش گیوه به رنگ سفید است و استفاده کننده های این مدل گیوه به خاطر آلودگی و کثیف شدن سریع این مدل نیاز به آگاهی دارند که چه روشی می توانند استفاده کنند تا از تغییر رنگ آن جلوگیری کنند که من در این آموزش به شما هنرمندان می گویم. ممنون که تا آخرین جلسه در کنار ما بودید، امیدوارم از این دوره لذت برده باشید.

خرید دوره