آموزش میناکاری روی مس

10 درس

با عضویت در کلاس :

  • 1 - برای آشنایی با روند و کیفیت اموزشی ، جلسه اول به رایگان در اختیار شما قرارداده شده است.
  • 2 - هرگونه اشکال خود در زمینه ی آموزش یا محتوای کلاس ها را از طریق چت داخل سایت سوال کنید.
  • 3 - هر کلاس آموزشی دارای بسته مواد و ابزار می باشد که درصورت خرید بسته مواد و ابزارمربوط به هر کلاس ، آن کلاس برای شما با ۳۰٪ تخفیف در دسترس خواهد بود.
  • 3 - آموزش ها ی هر جلسه همراه با متن ، عکس های مرحله به مرحله و یا فیلم آموزشی می باشد.
 هزینه دوره :  650,000 تومان  390,000 تومان medal
کد تخفیف دارم
userPlaceHolder

معرفی استاد

سلام خدمت هنرجویان خلاق و خوش ذوق هنری. مریم سورانه هستم و به مدت ده سال هست که در زمینه های صنایع دستی فعالیت می کنم. در این دوره آموزش نقاشی روی مس یا مس و پرداز را با من خواهید داشت که بسیار هنر زیباست و می توانید با یادگیری این هنر به کسب درآمد برسید. پس در این دوره با من همراه باشید.

paperتوضیحات دوره

سلام به دوره آموزش میناکاری روی مس خوش آمدید.

هنر میناکاری جزو هنر های صنایع دستی می باشد و یکی از چشم نواز ترین هنر های ایرانی است که جایگاه والایی در بین هنرمندان صنایع دستی دارد.

هنر میناکاری، هنر نقاشی کردن بر روی ظرف مسی می باشد که هنرمند با تنوع رنگی که در اختیار دارد، یک اثر هنری خلق می کند.

قدمت این هنر به پنج هزار سال پیش بر می گردد و نمونه های زیبایی از این هنر در موزه های آلبرت و ویکتوریا در لندن وجود دارد که مربوط به دوره هخامنشیان و ساسانیان می باشد، اوج شکوفایی این هنر در زمان سلجوقیان است که نمونه های زیبایی از آن باقی مانده.

میناکاری روی انواع مصنوعات فلزی از جمله طلا، مس و نقره قابل اجرا است و همچنین روی سفال نیز می توانید این هنر را انجام دهید.

به طور معمول میناکاری روی مس بیشتر انجام می‌شود، مس به دلیل قابلیت چکش کاری، دوام و استحکام بالا، مورد استفاده قرار می گیرد و باید سطح ظرف مسی قبل از طراحی و رنگ آمیزی به وسیله لعاب سفید یا رنگی به خوبی پوشیده شود و بعد از آن هنرمند میناکار، طرح و نقشی را روی ظرف اجرا می کند، از جمله انواع طرح های گل و مرغ، ختایی، اسلیمی و ... را بر روی ظرف مسی طراحی می کند و دوباره ظرف پخته شده و رنگها تثبیت می شود، و ظرف به صورت قابل شستشو و ضد خش در می آید و می توانید از آن برای تزیین منازل استفاده کنید. 

پس در این دوره همراه ما باشید .

⏱تعداد جلسات: ۱۰ 🎁 هدیه: یک جلسه رایگان
💎سطح: مقدماتی تا پیشرفته ✅محتوا: متن، عکس و ویدیو
laptopدرس ها

معرفی دوره میناکاری

هنر میناکاری یا میناگری یکی از هنر های قدیمی با قدمت طولانی می باشد و جزو صنایع دستی محسوب می شود. هنر میناکاری به جز اجرای بر روی مس، بر روی سفال، طلا و نقره نیز اجرا می شود. که به این هنر زیبا هنر آتش و خاک می گویند که با هنر نقاشی آمیخته می شود. میناکاری به روش مینای خانه بندی و مینای نقاشی اجرا می شود، که مینای خانه بندی از رونق افتاده، و در حال حاضر بانوان در این عرصه حضور چشمگیری دارند به گونه‌ای که اکثر ظروف و نقوش میناکاری موجود در بازار به وسیله دستان هنرمند زنان اصفهانی شکل گرفته‌است.

جلسه اول: معرفی ابزار و متریال میناکاری

در شروع جلسه میناکاری با ابزار و متریال این هنر زیبا آشنا می شوید. مهمترین ابزار این هنر، ظروف مسی می باشد که در سایز های مختلف در بازار موجود است و بعد از آن رنگ های میناکاری است که باید تهیه کنید و نمی توانید از رنگ های جایگزین استفاده کرد. در این جلسه بیشتر در مورد این ابزار ها توضیح دادم پس بریم که با هم ببینیم.

خرید دوره

جلسه دوم: آموزش طراحی در میناکاری

در این جلسه شما با طراحی پایه، برای کار روی ظرف آشنا می شوید. که انواع طراحی برگ، گل ها، ترنج و ... بر روی کاغذ طراحی آموزش دادم و به آسان ترین روش شما با چند بار تمرین می توانید انجام دهید. بعد از آموزش سعی کنید از تمامی گل ها و اسلیمی ها چندین بار بر روی کاغذ، طراحی کرده و بعد از آن بر روی ظرف اجرا کنید.

خرید دوره

جلسه سوم: آموزش آماده سازی رنگ

در این جلسه آماده سازی رنگ برای رنگ آمیزی بر روی ظرف مسی را یاد می گیرید. چون رنگ های میناکاری به صورت پودر می باشد، باید با تکنیک هایی که در این دوره آموزش دادم، رنگ را به صورت خمیر در بیارید تا آماده استفاده شود. این جلسه بسیار مهم می باشد، چون اگر با صبر تمام ذرات را حل نکنید ممکن است بعد از اتمام کار و گذاشتن در کوره، رنگ شما خراب شود.

خرید دوره

جلسه چهارم: آموزش رنگ گذاری و طراحی زمینه اول

بعد از آموزش طراحی، شروع به رنگ آمیزی زمینه اول می کنم. در این جلسه یاد می گیرید چگونه رنگ هایی که آماده کردید را به زمینه کار بزنید و بعد از خشک شدن زمینه، شروع به طراحی بر روی زمینه کنید که مهم ترین مرحله در کار میناکاری می باشد و اگر اشتباه کنید باید مراحل را از اول شروع کنید. پس با دقت به این جلسه توجه کنید.

خرید دوره

جلسه پنجم: آموزش رنگ گذاری و طراحی زمینه دوم

بعد از زدن رنگ زمینه اول، شروع به طراحی و سوزنی کردن رنگ زمینه دوم می کنم که در این مرحله باید توجه داشته باشید که رنگ زمینه دوم با زمینه اول مخلوط نشود و بعد از آن شروع به طراحی می کنیم. یکی از نکات مهم این است که طراحی زمینه اول با زمینه دوم بسیار متفاوت است و این کار باعث زیباتر شدن ظرف مینای شما می شود.

خرید دوره

جلسه ششم: آموزش رنگ گذاری و طراحی زمینه سوم

بعد از زدن رنگ زمینه در دو مرحله قبل، در این جلسه می خواهم روی زمینه لعاب خورده و سفید ظرف شروع به طراحی و رنگ گذاری کنم. شما می توانید میان رنگ های زمینه ای که زدید از رنگ سفید ظرف استفاده کنید و جلوه زیبایی به کار دهید. فقط در طراحی و رنگ آمیزی، سلیقه و ابتکار داشته باشید تا در انتها یک ظرف میناکاری زیبا داشته باشید.

خرید دوره

جلسه هفتم: آموزش رنگ گذاری و طراحی زمینه چهارم

در تمامی جلسات متوجه شدید که در شروع، رنگ زمینه را می زنم و بعد از آن شروع به طراحی و سوزنی کردن کار می کنم. تمامی مراحل را باید با دقت و حوصله انجام دهید. و در این مرحله نیز من از رنگ هایی که به عنوان رنگ زمینه در نظر گرفتم به ظرفم زدم و بعد کار طراحی و رنگ گذاری آن را انجام دادم.

خرید دوره

جلسه هشتم: آموزش رنگ گذاری و طراحی زمینه پنجم

به آخرین مرحله از زدن رنگ زمینه و طراحی رسیدم، شما اگر ظرف بزرگتر یا کوچک تری را انتخاب کنید این مراحل کم یا زیاد می شود و باید در رنگ گذاری و طراحی خیلی دقت کنید تا چیدمان رنگ ها در کنار هم جلوه زیبایی به کار شما بدهد. تمامی نکاتی که در این دوره گفتم را با دقت ببینید و انجام دهید. امیدوارم از این دوره نهایت استفاده را بکنید و لذت ببرید.

خرید دوره

جلسه نهم: تکمیل نهایی ظرف میناکاری

در آخرین جلسه از هنر میناکاری بر روی مس، شما خروجی کار را می بینید که بعد از طراحی و رنگ آمیزی به کوره فرستاده شده و در انتها ما یک ظرف زیبا را خواهیم داشت که می توانید بدون ذره ای نگرانی آن را استفاده کنید و تمیز کنید. امیدوارم از این دوره لذت برده باشید ممنون که همرا ما بودید.

خرید دوره