آموزش دوخت و گلدوزی گل رز عنکبوتی

دوخت رز عنکبوتی (دوخت عنکبوتی)، برای انواع لباس و مانتو بسیار مناسب است. می توانید با استفاده از این آموزش گلدوزی این گل زیبا را بر روی لباس های خود دوخته و از آن ها استفاده کرده و لذت ببرید.

دوخت عنکبوتی

هنر گلدوزی دستی یکی از هنرهای اصیل و پرطرفدار در بین تمامی خانم های هنر دوست می باشد. از این رو آموزش گلدوزی برای همه این عزیزان بسیار اهمیت دارد. البته این هنر دارای تنوع دوخت می باشد و نمی توان انتظار داشت تا در یک جلسه تمام فوت و فن آن را یاد گرفت. در مطلب و آموزش های قبل که در مورد انواع دوخت گلدوزی بود، کوک های پایه این هنر را معرفی کردیم. بنابراین آموزش گلدوزی را کمی گسترش داده و در این مطلب به آموزش دوخت یک نوع گل می پردازیم.

در این آموزش، نحوه دوخت رز عنکبوتی آموزش داده می شود. رز عنکبوتی یکی از انواع دوخت گل هاست که در ظرافت و سادگی دوخت بسیار زیبا بوده و کاربردهای بسیاری دارد.

ابزارهای لازم برای اموزش گلدوزی گل رز عنکبوتی

وسایل مورد نیاز برای آموزش گل عنکبوتی

دانلود

انتخاب نخ های گلدوزی برای رز عنکبوتی

این روشی است که من انجام می دهم اما هر گونه که دوست دارید آزاد هستید عمل کنید. اما پیشنهاد رنگی من برای خرید نخ گلدوزی:

  • سه رنگ برای گل های بزرگ
  • دو رنگ برای برگ های بزرگ
  • دو رنگ برای رگبرگ ها
  • نخ های زرد و نارنجی برای وسط گل ها
  • یک رنگ برای گل هایی با گره فرانسوی ریز

انتقال الگو و قاب بندی کار بر روی کارگاه

قطعه ای از پارچه را با قیچی دالبری بچینید که در این حالت پارچه کمی بزرگ تر از کارگاه تان باشد. آن را اتو کنید تا پارچه چروک نگردد. به پارچه اجازه کافی برای خنک شدن را بدهید.

الگو را چنان چه در درس ۴ بحث کردیم با استفاده از کارگاه یا روش سنجاق زدن انتقال دهید. بعد از این که الگو را بر روی پارچه ترسیم نمودید، پارچه را در کارگاه با طراحی در وسط قرار دهید. چنان چه قابل مشاهده است، شما نیاز دارید تا طراحی را بر قسمت بالای کارگاه قرار بدید نه در پشت آن.

با لوازم گلدوزی آشنایی ندارید؟ اطلاعات صفحه وسایل مورد نیاز گلدوزی را بخوانید.

دوخت زنجیره در گلدوزی رز عنکبوتی

دوخت گل عنکبوتی

برای شروع کار، ما مرز را با استفاده از دوخت زنجیره کوک می زنیم. به دلیل اینکه ما تقریبا از این نمونه در مدل کوه استفاده کردیم، در اینجا می توان به راحتی و بدون دادن عمق به کار از این دوخت استفاده می کنیم.

دوخت عنکبوتی

اموزش دوخت رز عنکبوتی

حالا من به شما دوخت گل های زیبا را آموزش میدم. ممکن است پیچیده و دشوار به نظر برسند، اما این طور نیستند. برای داشتن دید درست، من در حقیقت کار را کمی موج دار می کنم.

این گل ها به وسیله ایجاد دوخت هایی خاص بر روی پارچه ایجاد شده اند و بعد نخ در آنها به صورت موج دار و تاب دار شده.

شما می تونید این گل ها را با هر اندازه ای که می خواهید و با هر تعداد بخش میله ای بدوزید. برای گل های کوچک تر، شما به چرخ سه پره ای احتیاج دارید. برای گل های بزرگ تر، چرخ ۵ و ۷ پره ای و یا حتی بیشتر استفاده کنید. در دراز مدت شما می توانید از تعداد پره های زوج برای خوب شدن کارتان استفاده کنید.

در ابتدا ما گلی بزرگ را در بخش مرکزی پارچه ترسیم می کنیم.

گلدوزی گل عنکبوتی

دو سوزن را نخ می کنیم، یکی با رنگ اصلی گل و دیگری نخ مربوط به بخش مرکزی گل. من این کار را تنها از این نظر انجام می دهم تا سرعت کارم کمی بیشتر بشه.

اموزش گلدوزی گل رز عنکبوتی

آموزش رز عنکبوتی

آموزش دوخت گل عنکبوتی

دوخت عنکبوتی ساده

با سوزن نخ شده بر روی سطح پارچه و با گلی که در مرکز قرار گرفته است آغاز کنید. سپس سوزن را در پارچه در انتهای یکی از میله های چرخ ها فرو کرده و بیرون بکشید. این اولین میله چرخ شماست.

به روش خودتان در اطراف هر چرخ  کار کنید، هر میله را بدوزید و نخ را در مرکز گل برای هر میله جدید به پشت کار ببرید.

هر زمان که به مرکز کار برمی گردید، برای محدود نمودن نخ در پشت کار گلدوزی، رشته های بیشتری خواهید دید که چیز جالبی نیست و جلوه گل شما را خراب می کند.

آموزش گل عنکبوتی گلدوزی

زمانی که شما این کار را انجام می دهیم رو و پشت پارچه باید این گونه به نظر برسد.

اموزش دوخت گل رز عنکبوتی

اکنون از نخ زرد در مرکز چرخ استفاده کنید. آن را به همه طرف بکشید و نهایتا از همه طرف به سمت چرخ برمی گردد و نخ از زیر هر میله به صورت معکوس رد می شود.

آموزش گل عنکبوتی در گلدوزی

گلدوزی مدل عنکبوتی

حالا ما شروع به تابدار کردن می کنیم. از هر جایی می توانید شروع کنید، شروع به حرکت سوزن روی و زیر میله ها در مسیر حرکت عقربه های ساعت حرکت کنیم و نخ را در این راستا بکشید. چنانچه نخ زرد را در مرکز کار پیچ و تاب می دید، نیاز دارید تا دنباله نخ را نگه دارید تا با بخش کار شده میله های چرخ ادغام نشود. از طرفی میله چرخ به محلی اتصال داره که سست هست.

من تنها یک میله را در یک زمان موج دار می کنم و نخ را می کشم و بعد به میله بعدی می روم. این نخ را در مقابل حساس شدن حفظ می کند.

در حالی که شما به نخ پیچ و تاب می دهید، نخ را محکم بکشید. شما نیاز به فشرده نمودن کوک های عنکبوتی در وسط دارید تا نخ رنگی چرخ را بپوشاند و بنابراین هیچ رنگ صورتی نمایان نباشه. در آخرین عکس در بالا، برخی نخ های صورتی را هنوز می بینید. این در صورتی رخ می دهد که چرخ دارای ۷ میله یا بیشتر باشد. در صورتی که این اتفاق رخ دهد در اینجا چگونگی پوشاندن آن بیان می گردد.

موج دار نمودن نخ را در مسیر حرکت عقربه های ساعت متوقف کنید و به جای آن از یک سمت مرکز به سمت دیگر بروید، نخ را بر روی مرکز گل بیاورید. شما می توانید به صورت طبیعی همه رنگ صورتی را با کوک های جفتی پوشش دهید. وقتی از بخش مرکز رضایت کسب کردید، سوزن را به پشت پارچه برده و نخ زرد را گره بزنید.

در اینجا رو و پشت کار باید در بخش مرکزی کار انجام شده باشد. 

اکنون سوزن داری نخ برای دوخت میله را بر روی پارچه و در مجاورت مرکز قرار دهید. اطمینان داشته باشید که شما سوزن را از طریق هیچ قطعه ای از نخ در پشت نکشیده اید.

تنها ما این کار را در بخش مرکز انجام می دهیم، شروع به موج دار و تاب دار نمودن نخ بر روی و زیر میله ها کرده و در جهت حرکت عقربه ساعت حرکت کنید. در صورتی که شما سوزن را در اطراف میله به جای زیر آن می چرخانید، سوزن را برداشته و مجددا تلاش کنید. شما نیاز به کار تمیز در زیر میله ها دارید.

در صورتی که شما با نخ کار را شروع کردید، سوزن را به پشت کار گلدوزی فشار بدید و نخ را گره بزنید. سوزن را با قطعه دیگری از نخ، نخ کنید و سوزن را در مقابل پارچه و در کنار محل گره قرار دهید چنان چه در بالا نشان داده شده است.

موج دار بودن نخ را حفظ کنید تا زمانی که به انتهای میله ها می رسید. تنها مقدار کمی از میله در زیر گل برابر هستند. اکنون می توانید با دوخت ریز آنها را بپوشانید.

سوزن را در مقابل پارچه در نزدیک لبه خارجی گل قرار دهید و کوک بزرگی بزنید. سوزن در یک زاویه و در زیر لبه گل قرار دارد. نخ را بکشید در حالی که آن را در پایین با انگشت نگه داشته اید.

زدن این کوک های بزرگ در اطراف لبه خارجی گل ادامه دهید و هر کوکی دارای هم پوشانی کمی است. این کار را تا گلدوزی همه نمونه ها انجام دهید و نخ گلدوزی را به پشت پارچه برده و گره بزنید.

در اینجا باید گل در پایان به شکل زیر نمایان باشد. ببینید چگونه میله ها پوشیده شده اند و کوک های ریزی در بخش خارجی گل در پشت کار وجود دارد؟

در ابتدا شما باید گل را تمام کنید، و بقیه مورد را شروع کنم. فقظ به یاد داشته باشید که در زمان تاب دار نمودن نخ دقت کنید تا به هیچ گل دیگری ضربه زده نشود. آنها به اندازه کافی کار را کثیف می کنند.

دوخت گندمی بسته

حالا ما یاد گرفتیم که دوخت گندمی بسته برای برگ ها است. دوخت گندمی بسته تنها روش مورد علاقه من برای درست کردن برگ ها است چون آنها دارای بافت خیلی زیادی هستند. انجام این دوخت هم فوق العاده آسان است. اکنون من انها را در قالب تصویر نیز پوشش دادم.

در ابتدا، سوزن را با هر نخی که بخواهید برای دوختن برگ ها به ببرید نخ کرده و انتهای آن را گره بزنید. سوزن را بر روی سطح پارچه و در انتهای برگ بیاورید، و کوک ریزی در مرکز برگ در حدود ۱۰ سانت بزنید. سپس سوزن را به سمت راست کار برده و در وسط خط الگو کوک بزنید.

برای کوک بعدی، سوزن را به پشت پارچه و بر روی خط الگوی برگ براساس کوک میانی ببرید. این کوک را محکم نکشید. به جای آن سوزن را از پشت کار بر روی پارچه در انتهای کوک میانی بیاورید.

اکنون نخ را محکم بکشید، کوک بیرون آمده از انتها حلقه نخ ر از کوک های دو طرف نگه می دارد. کوک ریزی در بخش انتهایی بزنید، چنانچه در عکس آخر نشان داده شده است.

این حرکت ها را برای به وجود آمدن کوک های جدید تکرار کنید. راست و چپ و سپس مرکز که با یک کوک ریز مطمئن می گردد.

شما می توانید کوک های در سمت راست و پایین در یک حرکت بزنید، در صورتی که شما دوست داشته باشید. تنها اطمینان داشته باشید که حلقه شکل گرفته با سوزن بتواند با کوکی محکم بشه.

زمانی که کار شما با نخ تمام شد، تنها به کوک زدن در انتهای یکی از حلقه ها ادامه دهید. اطمینان از محکم بودن کار با کوک ریز صورت می گیرد و شما این کار را انجام می دهید. نخ را در پشت کار گره بزنید و شروع به کوک زدن مجدد در سمت راست به صورت نرمال کنین.

زمانی که به انتهای برگ رسیدید، شما می خواهید که در انتها آن را بیشتر پر کنید و بنابراین محل اتصال برگ به ساقه در مقایسه با گل بهتر نمایان می گردد.

این کار برای حفظ زیبایی دوخت گندمی در نزدیکی گل ها غیر ممکن است، پس بنابراین از دوخت مستقیم ساده برای اضافه نمودن کوک به برگ استفاده می گردد.

و در اینجا آن چه که به نظر می رسد کار کوک زدنی است که بر روی گل ها انجام داده اید. چنانچه شما می توانید ببینید، من از دو رنگ تنها برای اضافه نمودن کمی عمق به کار استفاده کردم.

در اینجا پشت برگ ها را می بینید.

برگ های سبز تیره را در سمت راست مشاهده می کنید؟ ممکن است گره ها و سفت شدن به خوبی صورت نگرفته باشد و برگ به سمت راست تمایل یافته باشد، بنابراین برای اطمینان از محکم شدن کار من دنباله نخ را با چسب مایع می چسبانم. برای خودداری از اضافه شدن چسب زیادی بهتر است که مواردی که اهمیت ندارند و محکم هستند را نچسبانید.

در ادامه بخوانید: گل دوزی ساده روی پارچه با دست

گندمی باز برای رگبرگ های رز عنکبوتی

اکنون ما دوخت گندمی باز را برای ایجاد سریع برخی رگبرگ ها به کار خواهیم برد. این دوخت دقیقا مانند دوخت گندمی بسته است اما ته و انتهای کوک ها دقیقا در مقابل هم قرار ندارند. اکنون من به شما عکس ها را نشان خواهم داد:

در ابتدا شما می خواهید که سوزن را با نخی به اندازه ۲۶ تا ۳۸ سانت نخ کنید.

در ابتدا، کوکی در انتهای رگبرگ به منظور تنظیم اولین مجموعه از انشعابات بزنید. سپس سوزن را در بخش بالا و در سمت راست انشعاب بیاورید و بعد به سمت چپ کار در بالا ببرید.

اکنون سوزن را به پشت کار و در انتهای اولین کوک ببرید، اطمینان داشته باشید که سوزن شما داخل حلقه ای باشد که بین دو انشعاب شکل گرفته است. رشته را در این راستا بکشید و با زدن کوک مستقیم بعدی دوخت را کامل کنید.

در اینجا هر مرحله از کار نشان داده شده است. 

سپس سوزن را بر روی پارچه و در بالای انشعاب سمت راست آورید و به سمت پایین در بالای انشعاب چپ ببرید.

اکنون سوزن را به پشت قسمت زیر اولین کوک زده شده بیاورید، اطمینان داشته باشید که سوزن درون حلقه قرار داشته باشد تا انشعابات شکل گیرند. نخ را بکشید و حلقه را با زدن کوک مستقیم ساده بعدی تثبیت نمایید. در اینجا میبینید که هر بخش گفته شده چگونه شکل گرفته است.

زمانی که شما به انتهای رگبرگ ها رسیدید، اطمینان داشته باشید که آخرین کوک در ارتباط با بقیه گلدوزی باشد.

بین هر رگبرگ را گره بزنید و کار را در همان اطراف محل کارتان ادامه دهید. این در حقیقت شکلی است که گلدوزی شما بعد از اتمام کار باید به نظر برسد.

ساقه دوزی گل رز عنکبوتی

اکنون ما مجموعه دیگری از رگبرگ ها را با استفاده از ساقه دوزی اغاز خواهیم کرد. ما ساقه های رگبرگ ها را با استفاده از دوخت و کوک ساقه دوزی می دوزیم و سپس برگ ها را در مرحله بعدی اضافه می کنیم.

سوزن را با نخی به اندازه ۳۰ تا ۴۵ سانت نخ نمایید.

دقیقا از لبه گلدوزی اصلی شروع کنین و کوکی به اندازه ۱۰ سانت بزنید. سوزن را بر روی پارچه برای زدن کوک بعدی آورده و آن را به سمت چپ و یا راست برای نوبت اول ببرید و بعد در سمت وسط متمایل به راست کوک بزنید. به کوک زدن ادامه دهید و شروع به کوک زدن جدید در مسیر کوک قبلی بزنید.

در اینجا نمای جلو و پشت کار را می بینید. اکنون ما برخی برگ ها را به این رگبرگ ها اضافه خواهیم کرد.

دوخت زنجیره ناپیوسته یا گلبرگ در گلدوزی گل رز عنکبوتی

در حالی که این دوخت تحت عنوان دوخت گلبرگی نام دارد، اما من به ندرت از آن برای گل هایم استفاده می کنم. من معمولا از آن برای برگ ها بر روی رگبرگ ها استفاده می کنم.

اکنون اجازه دهید که این دوخت را مرحله به مرحله در عکس ها ببینیم. من از رنگ گلدوزی مشابه با دوخت ساقه دوزی استفاده کردم، اما شما در انتخاب رنگ دیگر برای برگ ها کاملا اختیار دارید.

انتهای نخ را به صورت حلقه در اطراف انتهای سوزن درآورید و شروع به کشیدن آن کنید. شما مشاهده خواهید کرد که گره شروع به شکل گرفتن می کند.

سوزن را بر روی پارچه و در سمت راست کار در انتهای کوک ساقه دوزی بیاورید. اکنون سوزن را به صورت دو رشته ای در قسمت بالای برگ ببرید، جایی که دقیقا نوک سوزن انتهای سر تیزی برگ باشد.

شروع به کشیدن نخ کنید که در این حالت یک حلقه کوچک زیبا شکل خواهد گرفت. اکنون مانند کوک های گندمی، انتهای کار را محکم می کنیم. کوک ریزی بر روی آن و در سمت دیگر حلقه شکل گرفته بزنید.

در اینجا وقتی که کار گلبرگ دوزی تمام می شود، باید به این شکل به نظر برسد. به بخش بعدی برای دوخت برگ ها بروید و آنها را نیز به همین شکل بدوزید.

زمانی که شما شروع به حرکت کردن بین مجموعه هایی از برگ ها بر روی رگبرگ ها می کنید، از روش موج دار نمودن برای انتقال نخ و انجام تمیزتر کار استفاده کنید. در این جا دوخت های ساقه دوزی و گلبرگ دوزی در کنار هم نشان داده شده است.

اکنون تقریب ما داریم به انتهای کار نزدیک می شویم. آخرین نکته ای که باید یاد بگیرید گره فرانسوی است.

آموزش مرتبط: گلدوزی ساده روی لباس

آموزش گل رز با گره فرانسوی

نمونه گل شما تقریبا کامل شده است. اکنون ما می خواهیم که فضاهای اطراف گل ها را با گره های فرانسوی پر کنیم. با انجام این کار، کار جذاب تر به نظر می رسد.

نکته بسیار مهم در استفاده از این گره این است که اطمینان داشته باشید که پارچه شما به اندازه کافی در کارگاه سفت شده باشد. در صورتی که پارچه شل باشد، این گره کشیده شده و باعث تاب دار شدن گره و پارچه می شود و در نتیجه ادامه کار مشکل می شود.

همچنین شما می توانید یک، دو یا سه بار سوزن را بپیچانید. من نمی دانم که دقیقا چند بار. احساس محدودیت برای گرداندن سوزن نداشته باشید. وقتی که تعداد بیشتری نخ را بپیچانید، گره بزرگ تر خواهد شد. من گره ریزی می خواهم پس نخ را زیاد نمی پیچانم.

سوزن را بر روی پارچه و در سمت راست گل ها آورده و نخ را بکشید. در اطراف سوزن نخ را به صورت حلقه درآورید. دنباله نخ را برای سفت نگه داشتن حلقه بر روی سوزن نگه دارید.

سوزن را به پشت پارچه و تقریبا به سمت راست بکشید. دنباله نخ را با یک دست محکم نگه دارید و سوزن را با دست دیگر بکشید. در صورتی که نمی توانید سوزن را بکشید، ممکن است نخ در پشت کار گره خورده باشد و یا مانعی داشته باشد، بنابراین پشت کار را کنترل کرده و مجدد تلاش کنید.

در ابتدا وقتی که سوزن از پارچه بیرون کشیده می شود، شما امکان نگه داشتن ته نخ را دارید. (در صورتی که بیشتر افراد ترجیح می دهند تا ته نخ را همیشه در دست بگیرند.)

نخ را محکم بکشید و کار را با کوک ریزی پایان دهید.

به همین روش در اطراف گل ها کار کنید، فضاهای خالی بین گل ها و زمینه را پر نمایید.

زمانی که شما این کار را انجام می دهید، پشت کار ممکن است کمی به هم ریخته به نظر برسد ولی طبیعی است و مشکلی ندارد. شما نباید خیلی نگران انتقال نخ در اینجا باشید، زیرا توسط برگ ها و گل ها پنهان می گردد.

نمونه کامل شده رز عنکبوتی

شکل زیر نتیجه نهایی دوخت رز عنکبوتی را نشان می دهد:

عکس گل رز عنکبوتی

من تمام ریزه کاری ها و تکنیک های به کار رفته در این آموزش را در کلاس آموزش گل دوزی با دست (از ابتدا و پایه ای) پوشش داده ام. همچنین برای یادآوری شما میتونین تمام وسایل گلدوزی و شماره دوزی رو از سایت هنری با تخفیف ویژه تهیه کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا