آموزش گلدوزی با دست از سطح پایه تا پیشرفته

آموزش گلدوزی رز عنکبوتی

مدت زمان آموزش 3 تا 4 ساعت

نمونه دوخت گل و بوته

 

 

اکنون ما دوخت های پایه را یاد گرفته ایم، اکنون می توانیم دوخت های پیشرفته ای را یاد بگیریم که  به خلق شکل های بسیار زیباتری می گردد. 

 

 

در این نمونه گل و بوته شما می توانید دوخت های زیر را ببینید:

دوخت زنجیره ناپیوسته یا گلبرگ

دوخت گندمی (هم باز و هم بسته)

دوخت عنکبوتی به همراه گره فرانسوی

دوخت زنجیره ای

ابزارها و مواد 

 

 

 ابزارهای مورد نیاز :

 

کارگاه پلاستیکی گلدوزی سایز 6  برای دوخت
 

کارگاه چوبی گلدوزی سایز 6 برای قاب 
 

ماژیک محو شو (به منظور انتقال الگوی گلدوزی)
 

سوزن گلدوزی
 

قیچی
 

اتو

 

می توانید فایل مربوطه به الگو  رادانلود و باز نمایید. این فایل در اندازه اصلی است

 

 

مواد:

 

نخ گلدوزی براساس رنگ های انتخابی خودتان (شکل زیر را ببینید). و با کمک سایت رنگ هارا انتخاب کنین 

 پارچه به اندازه 21*21سانت

الگوی گلدوزی مربوط به گل و بوته (به شکل زیر)

انتخاب نخ های گلدوزی

این روشی است که من انجام می دهم اما هر گونه که دوست دارید آزاد هستید. اما پیشنهاد رنگی من

سه رنگ برای گل های بزرگ

دو رنگ برای برگ های بزرگ

دو رنگ برای رگبرگ ها

نخ های زرد و نارنجی برای وسط گل ها

یک رنگ برای گل هایی با گره فرانسوی ریز

 

انتقال الگو و قاب بندی کار بر روی کارگاه

 

 

 

قطعه ای از پارچه را با قیچی دالبری بچینید که در این حالت پارچه کمی بزرگ تر از کارگاه تان باشد. آن را اتو کنید تا پارچه چروک نگردد. به پارچه اجازه کافی برای خنک شدن را بدهید.

الگو را چنان چه در درس 4 بحث کردیم با استفاده از کارگاه یا روش سنجاق زدن انتقال دهید.

بعد از این که الگو را بر روی پارچه ترسیم نمودید، پارچه را در کارگاه با طراحی در وسط قرار دهید چنان چه قابل مشاهده است. شما نیاز دارید تا طراحی را بر قسمت بالای کارگاه قرار بدید نه در پشت آن.

 

 

دوخت زنجیره

 

 

 

برای شروع کار، ما مرز را با استفاده از دوخت زنجیره کوک می زنیم. به دلیل اینکه ما تقریبا از این نمونه در مدل کوه استفاده کردیم، در اینجا می توان به راحتی و بدون دادن عمق به کار از این دوخت استفاده می کنیم 

 

 

دوخت عنکبوتی

 

 

حالا من به شما دوخت گل های زیبا را آموزش میدم. ممکن است پیچیده و دشوار به نظر برسند اما این طور نیستند. برای داشتن دید درست، من در حقیقت کار را کمی موج دار می کنم.

این گل ها به وسیله ایجاد دوخت هایی خاص بر روی پارچه ایجاد شده اند و بعد نخ در آنها به صورت موج دار و تاب دار شده.

شما می تونید این گل ها را با هر اندازه ای که می خواهید و با هر تعداد بخش میله ای بدوزید. برای گل های کوچک تر، شما به چرخ سه پره ای احتیاج  دارید. برای گل های بزرگ تر، چرخ 5 و 7 پره ای و یا حتی بیشتر استفاده کنید. دراز مدت شما می توانید از تعداد پره های زوج برای خوب شدن کارتان استفاده کنید. 

 

در ابتدا ما گلی بزرگ را در بخش مرکزی پارچه ترسیم می کنیم.

 

 

دو سوزن را نخ می کنیم- یکی با رنگ اصلی گل و دیگری نخ مربوط به بخش مرکزی گل. من این کار را تنها از این نظر انجام می دهم تا سرعت کارم کمی بیشتر بشه. 

 

 

 

 

 

 

با سوزن نخ شده بر روی سطح پارچه و با گلی که در مرکز قرار گرفته است آغاز کنید. سپس سوزن را در پارچه در انتهای یکی از میله های چرخ ها فرو کرده و بیرون بکشید. این اولین میله چرخ شماست.

 

به روش خودتان در اطراف هر چرخ  کار کنید، هر میله را بدوزید و نخ را در مرکز گل برای هر میله جدید به پشت کار ببرید.

 

هر زمان که به مرکز کار برمی گردید برای محدود نمودن نخ در پشت کار گلدوزی- رشته های بیشتری خواهید دید که چیز جالبی نیست و جلوه گل شما را خراب می کند. 

 

زمانی که شما این کار را انجام می دهیم رو و پشت پارچه باید این گونه به نظر برسد. 

 

اکنون از نخ زرد در مرکز چرخ استفاده کنید. آن را به همه طرف بکشید و نهایتا از همه طرف به سمت چرخ برمی گردد و نخ از زیر هر میله به صورت معکوس رد می شود.

 

 

حالا ما شروع به تابدار کردن می کنیم. از هر جایی می توانید شروع کنید، شروع به حرکت سوزن روی و زیر میله ها در مسیر حرکت عقربه های ساعت حرکن کنیم و نخ را در این راستا بکشید. چنان چه به نخ زرد را در مرکز کار پیچ و تاب می دید، نیاز دارید تا دنباله نخ را نگه دارید تا با بخش کار شده میله های چرخ ادغام نشود. از طرفی میله چرخ به

محلی اتصال داره که سست هست.

من تنها یک میله را در یک زمان موج دار می کنم و نخ را می کشم و بعد به میله بعدی می روم. این نخ را در مقابل حساس شدن حفظ می کند.

در حالی که شما به نخ پیچ و تاب می دهید، نخ را محکم بکشید. شما نیاز به فشرده نمودن کوک های عنکبوتی در وسط دارید تا نخ رنگی چرخ را بپوشاند و بنابراین هیچ رنگ صورتی نمایان نباشه. در آخرین عکس در بالا، برخی نخ های صورتی را هنوز می بینید. این در صورتی رخ می دهد که چرخ دارای 7 میله یا بیشتر باشد. در صورتی که این اتفاق رخ دهد در

اینجا چگونگی پوشاندن آن بیان می گردد

 

موج دار نمودن نخ را در مسیر حرکت عقربه هاای ساعت متوقف کنید و به جای آن از یک سمت مرکز به سمت دیگر بروید، نخ را بر روی مرکز گل بیاورید. شما می توانید به صورت طبیعی همه رنگ صورتی را با کوک های جفتی پوشش دهید. وقتی از بخش مرکز رضایت کسب کردید، سوزن را به پشت پارچه برده و نخ زرد را گره بزنید. 

و در اینجا رو و پشت کار باید در بخش مرکزی کار انجام شده باشد. 

 

 

 

 

 

 

 

اکنون سوزن داری نخ برای دوخت میله را بر روی پارچه و در مجاورت مرکز قرار دهید. اطمیناان داشته باشید که شما سوزن را از طریق هیچ قطعه ای از نخ در پشت نکشیده اید. 

 

 

 

تنها ما این کار را در بخش مرکز انجام می دهیم، شروع به موج دار و تاب دار نمودن نخ بر روی و زیر میله ها کرده و در جهت حرکت عقربه ساعت حرکت کنید. در صورتی که شما سوزن را در اطراف میله به جای زیر آن می چرخانید، سوزن را برداشته و مجددا تلاش کنید. شما نیاز به کار تمیز در زیر میله ها دارید 

 

در صورتی که شما با نخ کار را شروع کردید، سوزن را به پشت کار گلدوزی فشار بدید و نخ را گره بزنید. سوزن را با قطعه دیگری از نخ، نخ کنید و سوزن را در مقابل پارچه و در کنار محل گره قرار دهید چنان چه در بالا نشان داده شده است. 

 

 

موج دار بودن نخ را حفظ کنید تا زمانی که به انتهای میله ها می رسید. تنها مقدار کمی از میله در زیر گل برابر هستند. اکنون می توانید با دوخت ریز آنها را بپوشانید. 

 

 

 

سوزن را در مقابل پارچه در نزدیک لبه خارجی گل قرار دهید و کوک بزرگی بزنید. سوزن در یک زاویه و در زیر لبه گل قرار دارد.

نخ را بکشید در حالی که آن را در پایین با انگشت نگه داشته اید.

زدن این کوک های بزرگ در اطراف لبه خارجی گل ادامه دهید و هر کوکی دارای هم پوشانی کمی است. این کار را تا گلدوزی همه نمونه ها انجام دهید و نخ گلدوزی را به پشت پارچه برده و گره بزنید. 

 

 

در اینجا باید گل در پایان به شکل زیر نمایان باشد. ببینید چگونه میله ها پوشیده شده ند و کوک های ریزی در بخش خارجی گل در پشت کار وجود دارد؟

 

 

 

در ابتدا شما باید گل را تمام کنید، و بقیه مورد را شروع کنم. فقظ به یاد داشته باشید که در زمان تاب دار نمودن نخ دقت کنید تا به هیچ گل دیگری ضربه زده نشود- آنها به ااندازه کافی کار را کثیف می کنند.

 

برای اینکه بهتر متوجه روش موج دار و تاب دار کردن نخ بشوید، میتونید فیلم آموزشی زیر رو مشاهده کنید.

 

 

دوخت گندمی بسته

حالا ما یاد گرفتیم که دوخت گندمی بسته برای برگ ها است.دوخت گندمی بسته تنها روش مورد علاقه من برای درست کردن برگ ها است چون آنها دارای بافت خیلی زیادی هستند. انجام این دوخت هم فوق العاده آسان است.

اکنون من انها را در قالب تصویر نیز پوشش دادم. 

در ابتدا، سوزن را با هر نخی که بخواهید برای دوختن برگ ها به ببرید نخ کرده و انتهای آن را گره بزنید.

سوزن را بر روی سطح پارچه و در انتهای برگ بیاورید، و کوک ریزی در مرکز برگ در حدود10 سانت بزنید.

سپس سوزن را به سمت راست کار برده و در وسط خط الگو کوک بزنید.

برای کوک بعدی، سوزن را به پشت پارچه و بر روی خط الگوی برگ براساس کوک میانی ببرید.

این کوک را محکم نکشید.

به جای آن سوزن را از پشت کار بر روی پارچه در انتهای کوک میانی بیاورید. 

 

 

اکنون نخ را محکم بکشید، کوک بیرون آمده از انتها حلقه نخ ر از کوک های دو طرف نگه می دارد.

کوک ریزی در بخش انتهایی بزنید چنان چه در عکس آخر نشان داده شده است.

 

 

 

 

 

این حرکت ها را برای به وجود آمدن کوک های جدید تکرار کنید. راست و چپ و سپس مرکز که با یک کوک ریز مطمئن می گردد.

 

 

شما می توانید کوک های در سمت راست و پایین در یک حرکت بزنید در صورتی که شما دوست داشته باشید. تنها اطمینان داشته باشید که حلقه شکل گرفته با سوزن بتواند با کوکی محکم بشه.

زمانی که کار شما با نخ تمام شد، تنها به کوک زدن در انتهای یکی از حلقه ها ادامه دهید- اطمینان از محکم بودن کار با کوک ریز صورت می گیرد و شما این کار را انجام می دهید. نخ را در پشت کار گره بزنید و شروع به کوک زدن مجدد در سمت راست به صورت نرمال کنین. 

 

 

زمانی که شما به انتهای برگ رسیدید، شما می خواهید که در انتها آن را بیشتر پر کنید و بنابراین محل اتصال برگ به ساقه در مقایسه با گل بهتر نمایان می گردد. 

 

این کار برای حفظ زیبایی دوخت گندمی در نزدیکی گل ها غیر ممکن است پس بنابراین از دوخت مستقیم ساده برای اضافه نمودن کوک به برگ استفاده می گردد.

 

 

و در اینجا آن چه که به نظر می رسد کار کوک زدنی است که بر روی گل ها انجام داده اید. چنان چه شما می توانید ببینید، من از دو رنگ تنها برای اضافه نمودن کمی عمق به کار استفاده کردم.

 

 

در اینجا پشت برگ ها را می بینید.

برگ های سبز تیره را در سمت راست مشاهده می کنید؟ ممکن است گره ها و سفت شدن به خوبی صورت نگرفته باشد و برگ به سمت راست تمایل یافته باشد، بنابراین برای اطمینان از محکم شدن کار من دنباله نخ را با چسب مایع می چسبانم. برای خودداری از اضافه شدن چسب زیادی بهتر است که مواردی که اهمیت ندارند و محکم هستند را نچسبانید.

گندمی باز برای رگبرگ ها

اکنون ما دوخت گندمی باز را برای ایجاد سریع برخی رگبرگ ها به کار خواهیم برد.

این دوخت دقیقا مانند دوخت گندمی بسته است اما ته و انتهای کوک ها دقیقا در مقابل هم قرار ندارند.

در اینجا فیلم ویدئویی وجود دارد که به شما دوخت گندمی باز را به صورت عملی نشان می دهد.

و اکنون من به شما عکس ها را نیز نشان خواهم داد.

 

در ابتدا شما می خواهید که سوزن را با نخی به اندازه 26تا 38 سانت نخ کنید. 

 

 

 

در ابتدا، کوکی در انتهای رگبرگ به منظور تنظیم اولین مجموعه از انشعابات بزنید. سپس سوزن را در بخش بالا و در سمت راست انشعاب بیاورید و بعد به سمت چپ کار در بالا ببرید.

 

 

اکنون سوزن را به پشت کار و در اانتهای ولین کوک ببرید، اطمینان داشته باشید که سوزن شما داخل حلقه ای باشد که بین دو انشعاب شکل گرفته است. رشته را در این راستا بکشید و با زدن کوک مستقیم بعدی دوخت را کامل کنید. 

 

در اینجا هر مرحله از کار نشان داده شده است. 

سپس سوزن را بر روی پارچه و در بالای انشعاب سمت راست آورید و به سمت پایین در بالای انشعاب چپ ببرید. 

 

اکنون سوزن را به پشت قسمت زیر اولین کوک زده شده بیاورید، اطمینان داشته باشید که سوزن درون حلقه قرار داشته باشد تا انشعابات شکل گیرند. نخ را بکشید و حلقه را با زدن کوک مستقیم ساده بعدی تثبیت نمایید. 

در اینجا میبینید که هر بخش گفته شده چگونه شکل گرفته است. 

زمانی که شما به انتهای رگبرگ ها رسیدید، اطمینان داشته باشید که آخرین کوک در ارتباط با بقیه گلدوزی باشد. 

 

 

بین هر رگبرگ را گره بزنید و کار را در همان اطراف محل کارتان ادامه دهید. این در حقیقت شکلی است که گلدوزی شما بعد از اتمام کار باید به نظر برسد.

 

ساقه دوزی

 

 

اکنون ما مجموعه دیگری از رگبرگ ها را با استفاده از ساقه دوزی اغاز خواهیم کرد. ما ساقه های رگبرگ ها را با استفاده از دوخت و کوک ساقه دوزی می دوزیم و سپس برگ ها را در مرحله بعدی اضافه می کنیم.

 

 

سوزن را با نخی به اندازه 30تا 45 سانت نخ نمایید. 

 

 

 

دقیقا از لبه ی گلدوزی اصلی شروع کنین و کوکی به اندازه 10سانت بزنید. سوزن را بر روی پارچه برای زدن کوک بعدی آورده و آن را به سمت چپ و یا راست برای نوبت اول ببرید، و بعد در سمت وسط متمایل به راست کوک بزنید. به کوک زدن ادامه دهید و شروع به کوک زدن جدید در مسیر کوک قبلی بزنید. 

 

 

 

در اینجا نمای جلو و پشت کار را می بینید. اکنون ما برخی برگ ها را به این رگبرگ ها اضافه خواهیم کرد.

دوخت زنجیره ناپیوسته یا گلبرگ

 

 

 

 

در حالی که این دوخت تحت عنوان دوخت گلبرگی نام دارد اما من به ندرت از آن برای گل هایم استفاده می کنم. من معمولا از آن برای برگ ها بر روی رگبرگ ها استفاده می کنم.

اکنون اجازه دهید که این دوخت را مرحله به مرحله در عکس ها ببینیم. من از رنگ گلدوزی مشابه با دوخت ساقه دوزی استفاده کردم اما شما در انتخاب رنگ دیگر برای برگ ها کاملا اختیار دارید. 

 

 

انتهای نخ را به صورت حلقه در اطراف انتهای سوزن درآورید و شروع به کشیدن ان کنید. شما مشاهده خواهید کرد که گره شروع به شکل گرفتن می کند. 

 

 

سوزن را بر روی پارچه و در سمت راست کار در انتهای کوک ساقه دوزی بیاورید. اکنون سوزن را به صورت دو رشته ای در قسمت بالای برگ ببرید جایی که دقیقا نوک سوزن انتهی سر تیزی برگ باشد. 

شروع به کشیدن نخ کنید که در این حالت یک حلقه کوچک زیبا شکل خواهد گرفت. اکنون مانند کوک های گندمی، انتهای کار را محکم می کنیم. کوک ریزی بر روی آن و در سمت دیگر حلقه شکل گرفته بزنید. 

 

 

 

 

در اینجا وقتی که کار گلبرگ دوزی تمام می شود باید به این شکل به نظر برسد. به بخش بعدی برای دوخت برگ ها بروید و آنها را نیز به همین شکل بدوزید.

 

 

زمانی که شما شروع به حرکت کردن بین مجموعه هایی از برگ ها بر روی رگبرگ ها می کنید، از روش موج دار نمودن برای انتقال نخ و انجام تمیزتر کار استفاده کنید.

و در این جا دوخت های ساقه دوزی و گلبرگ دوزی در کنار هم نشان داده شده است.

اکنون تقریب ما داریم به انتهای کار نزدیک می شویم. آخرین نکته ای که باید یاد بگیرید گره فرانسوی است.

گره های فرانسوی

 

نمونه گل شما تقریبا کامل شده است. اکنون ما می خواهیم که فضاهای اطرااف گل ها را با گره های فرانسوی پر کنیم. با انجام این کار، کار جذاب تر به نظر می رسد.

 

نکته بسیار مهم  در اسشتفاده از این گره این است که اطمینان داشته باشید که پارچه شما به اندازه کافی در کارگاه سفت شده باشد. در صورتی که پارچه شل باشد، این گره کشیده شده و باعث تاب دار شدن گره و پارچه می شود و در نتیجه ادامه کار مشکل می شود.

همچنین: شما می توانید یک، دو یا سه بار سوزن را بپیچانید. من نمی دانم که دقیقا چند بار. احساس محدودیت برای گرداندن سوزن نداشته باشید. وقتی که تعداد بیشتری نخ را بپیچانید، گره بزرگ تر خواهد شد. من گره ریزی می خواهم پس نخ را زیاد نمی پیچانم.

 

 

سوزن را بر روی پارچه و در سمت راست گل ها آورده و نخ را بکشید. در اطراف سوزن نخ را به صورت حلقه درآورید.

دنباله نخ را برای سفت نگه داشتن حلقه بر روی سوزن نگه دارید.

سوزن را به پشت پارچه و تقریبا به سمت راست بکشید. دنباله نخ را با یک دست محکم نگه دارید و سوزن را با دست دیگر بکشید.

در صورتی که نمی توانید سوزن را بکشید، ممکن است نخ در پشت کار گره خورده باشد و یا مانعی داشته باشد، بنابراین پشت کار را کنترل کرده و مجدد تلاش کنید. 

 

 

 

در ابتدا وقتی که سوزن از پارچه بیرون کشیده می شود، شما مکان نگه داشتن ته نخ را دارید (در صورتی که بیشتر افراد ترجیح می دهند تا ته نخ را همیشه در دست بگیرند).

نخ را محکم بکشید و کار را با کوک ریزی پایان دهید. 

 

 

به همین روش در اطراف گل ها کار کنید، فضاهای خالی بین گل ها و زمینه را پر نمایید. 

 

 

 

زمانی که شما این کار را انجام می دهید، پشت کار ممکن است کمی به هم ریخته به نظر برسد ولی طبیعی است و مشکلی ندارد. شما نباید خیلی نگران انتقال نخ در اینجا باشید زیرا توسط برگ ها و گل ها پنهان می گردد.

 

در زیر فیلم آموزشی گره فرانسوی رو مشاهده میکنید، که برای یادگیری بهتر میتونید از اون استفاده کنید.

 

 

نمونه کامل شده

 

 

 

ما این کار را انجام دادیم.

اکنون شما باید دو نمونه کامل شده را انجام دهید، ما داریم به پایان کار گلدوزی نزدیک می شویم و شما می توانید کارهایتان را قاب نمایید. یا پیش نهاد های دیگه که بسته گی به علاقه شما داره 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا