اصول ابتدایی و لوازم مورد نیاز هویه کاری روی نمد

هویه کاری یکی از هنرهای زیبا و پرطرفدار می باشد که بیشتر خانم های ایرانی میل و اشتیاق وافری برای انجام آن دارند.  از این رو در این مطلب سعی شده تا اصول ابتدایی و لوازم مورد نیاز هویه کاری را برای شما عزیزان هنر دوست بیان کنیم.

لوازم مورد نیاز هویه کاری

دستگاه هویه ترجیحا 100 یا 200 وات

پایه هویه برای قرار دادن دستگاه هویه

پارچه قابل سوختن مانند ساتن یا نمد

لایی حریر

شیشه به عنوان زیر دستی

شابلون در طرح ها و اندازه های مختلف

اصول ابتدایی هویه کاری

در این هنر از دستگاه هویه برای برش دادن پارچه و طرح دادن آن استفاده می شود. بنابراین بسیار مهم است که هویه مناسب این کار انتخاب شود.

 

در تصویر بالا یک هویه 80 واتی نسوز مشاهده می کنید که برای هنر هویه کاری بسیار مناسب است. سر این هویه با آلیاژ مخصوصی روکش شده است. این آلیاژ مانع از این می شود که نوک هویه اکسید شده و حالت چسبندگی به خود بگیرد.

هویه مدادی و هویه تنفنگی 80، 100 یا 200 وات برای این هنر بسیار مناسب است. سعی کنید بعد از هر بار استفاده از دستگاه آن را در پایه مخصوص خود قرار دهید تا از این طریق از بروز اتفاقات ناخواسته مانند سوختگی جلوگیری کرده و طول عمر دستگاه را نیز بالا ببرید.

شابلون ها هم الگوهای فلزی هستند که خوشبختانه در بازار طرح ها و مدل های بسیار متنوع و زیبایی از آن ها وجود دارد. متناسب با نوع و طرح کار خود آن ها را انتخاب کرده و از آن ها استفاده کنید.

توصیه میکنم افراد تازه کار از شابلون های کوچک برای شروع استفاده کنند. به این ترتیب مهارت خود را بالا برده و کار با شابلون های بزرگ برایتان راحت تر می شود.

 

برای تهیه مواد و ابزار مورد نیاز این آموزش بر روی تصاویر زیر کلیک کنید

            

 

شروع هویه کاری

برای شروع به کار باید در ابتدا اندازه رومیزی یا هرچیزی را که قصد درست کردن آن را دارید گرفته و ابعاد آن را روی پارچه پیاده کنید.

فرض میکنیم قصد دارید یک کیف موبایل نمدی درست کنید. در ابتدا باید اندازه موبایل را گرفته و روی پارچه نمدی پیاده کنید.

همانگونه که در تصویر می بینید، نمد را در اندازه دلخواه بریده و شابلون مورد نظر را روی آن گذاشته و به وسیله هویه طرح بیندازید.

پارچه های ساتن را باید قبل از شروع به کار حتما لایی چسب یا زانفیکس زده و سپس مورد استفاده قرار دهید.

فراموش نکنید که قبل از استفاده از هویه حتما شیشه ذکر شده در وسایل لازم را زیر کار قرار دهید.

 

هویه را که از قبل گرم کرده اید، به صورت 90 درجه گرفته و دور تا دور شکل را توسط دستگاه هویه برش دهید. دقت کنید که حین انجام کار شابلون و هویه را باید روی پارچه کمی فشار دهید تا بدینوسیله لایه های پارچه به هم بچسبند.

بهتر است برای بالا بردن سطح مهارت خودتان در هویه کاری از پارچه های غیر قابل مصرف استفاده کرده و به صورت مکرر توسط شابلون روی پارچه ها طرح بیندازید. برای شروع کار پارچه های نمدی بهترین گزینه هستند.

اگر هویه نسوز ندارید و از هویه های معمولی استفاده می کنید،  هر چند وقت با یک پارچه نخی تمیز به آرامی دور نوک هویه را تمیز کنید. با این کار اطراف کار شما به هیچ وجه کثیف و سیاه نمی شود.

برای این کار فقط باید صبور باشید و تمرین کنید.

در آینده بازم براتون مطالب آموزشی جذاب‌تری می‌ذاریم، پس با ما همراه باشین :)

اگه دنبال آموزش‌های بیشتر در مورد عروسک نمدی با الگو هستین می‌تونین به صفحه آموزش دوخت عروسک نمدی سرآشپز و آموزش دوخت عروسک نمدی بالرین مراجعه کنین.

دکمه بازگشت به بالا