آموزش پته دوزی معاصر ( مقدماتی)

15 درس

با عضویت در کلاس :

 • 1 - برای آشنایی با روند و کیفیت اموزشی ، جلسه اول به رایگان در اختیار شما قرارداده شده است.
 • 2 - هرگونه اشکال خود در زمینه ی آموزش یا محتوای کلاس ها را از طریق چت داخل سایت سوال کنید.
 • 3 - هر کلاس آموزشی دارای بسته مواد و ابزار می باشد که درصورت خرید بسته مواد و ابزارمربوط به هر کلاس ، آن کلاس برای شما با ۳۰٪ تخفیف در دسترس خواهد بود.
 • 3 - آموزش ها ی هر جلسه همراه با متن ، عکس های مرحله به مرحله و یا فیلم آموزشی می باشد.
 هزینه دوره :  500,000 تومان medal
کد تخفیف دارم
userPlaceHolder

معرفی استاد

منیره تراب هستم فارغ التحصیل رشته طراحی لباس و پارچه از دانشکده فنی دخترانه شریعتی، رودوزی را با سوزندوزی بلوچ برای پایانامه شروع کردم و بعد از یادگیری انواع سوزندوزی به تدریس آن مشغول شدم و خوشحالم که می تونم این هنر زیبارو با شما به اشتراک بذارم

paperتوضیحات دوره
 • سلام به کلاس آموزش پته دوزی معاصر خوش آمدید
   
  هنر زیبای پته دوزی نوعی از رودوزی های کرمان است که جزو زیباترین و قدیمی ترین سوزن دوزی های ایران نیز محسوب می شود. پارچه زمینه پته پارچه ای ضخیم و پشمی است که عریض نامیده می شود که با سوزن دوزی های ظریف پوشیده می شود که در کنار طرح های دوخته شده فضای بسیار کمی از زمینه به صورت ساده باقی می ماند و گاهی هم تمام زمینه سوزندوزی می شود که گويی زمینه ای در کار نیست و نخ هایی که برای دوخت پته مورد استفاده قرار می گیرند، از جنس پشم گوسفند هستند و ریس نامیده می شوند. نخ های پته که معمولا در رنگ های عنابی، مشکی، سبز روشن، سبز تیره، زرد، نارنجی، قرمز، آبی تیره، سبز ماشی و لاکی مورد استفاده پته دوزان قرار می گیرد 

  رنگ یکی از اصلی ترین و قابل توجه ترین فاکتورهای مهم در زیبا جلوه نمودن هنرهای دستی و تجسمی است. رنگ شناسی دنیای عظیمی داشته و توجه به آن در پته دوزی حائز اهمیت است. در چند سال اخیر استفاده از رنگ های روشن مانند نارنجی، زرد، سبز و قرمز در این هنر مرسوم گردیده و ترکیب با رنگ های تیره ، هنری با شکوه خلق می نماید
  طرح های اصلی در پته دوزی لچک ترنج و بته جقه می باشد 

  در پته دوزی از نقش های سنتی نظیر اسلیمی، ختائی، نقش پرنده، نقش های هندسی، شمسه، پیچک، ، نقش های چهار بته حاشیه دار و...استفاده می شود. این نقش ها در دوسته نقش های بوته ای و نقش های درختی جایگذاری می شود
  دوخت پته دوزی معاصر بسیار زیبا و کاربردی است و اگر تا به حال سوزندوزی انجام ندادید اصلا نگران نباشید چون قراره از دوره مقدماتی شروع به یادگیری کنید پس تا پایان با من باشید و در این کلاس من بهتون همه تکنیک های مورد نیاز دوخت پته دوزی معاصر را آموزش می دهم فقط کافی است قسمت به قسمت درس ها را خوب ببینید و دنبال کنید
   
   
 
laptopدرس ها

معرفی دوره پته دوزی معاصر

به کلاس پته دوزی معاصر دوره مقدماتی خوش آمدید، امیدوارم تا پایان کلاس همراه ما باشید و به خوبی از کلاس استفاده کنید. پته دوزی یکی از رودوزی های کرمان است. و پارچه پته دوزی دارای ظرافت و زیبایی خاصی است که با سوزن دوزیهای ظریف پوشیده شده و در کنار طرح های دوخته شده فضای بسیار کمی باقی می ماند و گاهی تمام زمینه با سوزن دوزی پر می شود و فضای خالی بر روی پارچه نداریم.

جلسه اول: مقدمه و معرفی مواد و ابزار

در جلسه اول کلاس پته دوزی، شما با ابزار پته و رنگبندی شال ها و هشت رنگ اصلی نخ آشنا می شوید. و یاد می گیرید نمره نخ در پته تاثیر بسیاری در ظرافت یا ضخامت نخ دارد. عریض یا همان پارچه پته دوزی که به شال پته معروف است در رنگ های کرم یا شیری، قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، سرمه ای، مشکی و شتری موجود می باشد.

خرید دوره

جلسه دوم: آموزش دور دوزی شال خام

در این جلسه با روش نخ کردن سوزن پته آشنا می شوید و یاد می گیرید چگونه بدون گره زدن نخ، شروع به دوخت پته خود کنید. و پس دوزی لبه شال پته یکی از مهم ترین کار هایی است که باید در ابتدای کار دوخت پته انجام دهید تا هنگام دوخت لبه، تار و پود آن جدا نشود.

خرید دوره

جلسه سوم: آموزش دوخت ساقه دوزی

در این دوره با شروع ساقه دوزی یا خط دوزی آشنا می شوید و ساقه دوزی گلبرگ ها، کنگره ها و هفتی هشتی های طرح را آموزش می بینید و باید بدانید تمام طرح شال توسط ساقه دوزی پر می شود و بعد از اتمام ساقه دوزی، شروع به دوخت مدل های دیگر می کنید.

خرید دوره

جلسه چهارم: آموزش تقسیم بندی دایره

در این جلسه با تقسیم بندی دایره آشنا می شوید، که در پته دوزی انواع طرح های دایره در سایز های متفاوت وجود دارد که در دایره های کوچک احتیاجی به تقسیم بندی نیست ولی در دایره های بزرگ باید طرح را تقسیم بندی کنید تا بتوانید یک طرح را پر کنید. و همچنین با بست زدن و شیوه پر کرده آن آشنا می شوید.

خرید دوره

جلسه پنجم: آموزش ساتن دوزی

در این جلسه با دوخت ساتن دوزی آشنا می شوید و اینکه ساتن دوزی را می توانید در طرح های کوچک استفاده کنید و برای پر کردن طرح های بزرگ، اول طرح را تقسیم بندی می کنیم و بعد شروع به ساتن دوزی می کنیم.

خرید دوره

جلسه ششم: آموزش پتک چهار گوش و متن دوزی پتک چهار گوش

در این دوره با روش دوخت پتک چهار گوش و متن دوزی آن آشنا می شوید، آموزش رنگبندی پتک چهارگوش نسبت به متن دوزی را خواهیم داشت و تنظیم نخ در هنگام دوخت را یاد می گیرید. پتک چهارگوش در نوار های باریک دور کار دوخته می شود و به کار زیبایی خاصی می بخشد.

خرید دوره

جلسه هفتم: آموزش ساده دوزی

در این آموزش دوخت ساده دوزی را یاد می گیرید، دوخت ساده دوزی در طرح های کوچک مانند برگ و گلبرگ های داخل پته دوخته می شود و همچنین با تفاوت دوخت در ساده دوزی و ساتن دوزی آشنا می شوید.

خرید دوره

جلسه هشتم: آموزش پتک بلند و متن دوزی پتک بلند

در این دوره با انواع طرح ها، نحوه دوخت و تنظیم نخ در پتک بلند و متن دوزی آن آشنا می شوید و چگونگی انتخاب رنگ نخ برای دوخت را آموزش می بینید. پتک بلند و متن دوزی پتک بلند بیشتر در حاشیه ی بزرگ کار ها یا در نوار های هفتی هشتی دوخته می شود و به خاطر انتخاب رنگ نخ به هنر پته جلوه خاصی می دهد.

خرید دوره

جلسه نهم: ‍‍آموزش پتک مثلثی و گرد

در این جلسه با نقش های مورد استفاده در پتک مثلثی و گرد و نحوه دوخت آن آشنا می شوید که هر کدام از آنها را باید متناسب با مدل و طرح پته انتخاب کنید و شروع به دوخت کنید. البته پتک مثلثی و گرد جزو دوخت های بازاری هستند ولی آموزش و یادگیری آن باعث پیشرفت در هنر پته دوزی می شود.

خرید دوره

جلسه دهم: آموزش شویدی ساده

در این دوره دوخت شویدی ساده را آموزش می بینید که ابتدایی ترین و ساده ترین برگ دوزی، برگ دوزیه شویدی ساده می باشد که در طرح های بیرونی استفاده می کنیم.

خرید دوره

جلسه یازدهم: آموزش دوخت زنجیری

در این دوره آموزش دوخت زنجیری (طنابی،دوخت پر) که جزو دوخت های بازاری می باشد را یاد می گیرید و جایگذاری آن به جای پتک مربع را آموزش می بینید. دوخت زنجیری به صورت تک رنگ کار می شود و راحت ترین روش برای پر کردن حاشیه کار با عرض کم می باشد.

خرید دوره

جلسه دوازدهم: توضیح دوخت پاکلاغی سر تیز

در این جلسه توضیحاتی در مورد دوخت پاکلاغی سرتیز داده شده که آموزش آن در دوره پیشرفته موجود است. که جزو دوخت های بسیار زیباست که کمتر از آن استفاده می شود.

خرید دوره

جلسه سیزدهم: آموزش ریش کردن پته

در این جلسه با ریش کردن شال پته و اینکه چه نوع طرح شال پته ای را می توان ریش کرد را یاد می گیرید. گاهی اوقات شما تمایل ندارید پته را قاب یا به صورت کوسن در آورید پس با ریش کردن دور پته، یک رومیزی زیبا خواهید داشت.

خرید دوره

جلسه چهاردهم: آموزش شستشو و اتوکشی پته

در انتهای دوره شستشوی پته را آموزش می دهیم. پته بعد از اتمام دوخت باید شسته شود، به خاطر اینکه در طول دوخت جوهر چاپ به نخ ها رنگ پس می دهد و باعث تغییر رنگ نخ می شود.

خرید دوره