آموزش درویش دوزی (تفرش دوزی)

7 درس

با عضویت در کلاس :

  • 1 - برای آشنایی با روند و کیفیت اموزشی ، جلسه اول به رایگان در اختیار شما قرارداده شده است.
  • 2 - هرگونه اشکال خود در زمینه ی آموزش یا محتوای کلاس ها را از طریق چت داخل سایت سوال کنید.
  • 3 - هر کلاس آموزشی دارای بسته مواد و ابزار می باشد که درصورت خرید بسته مواد و ابزارمربوط به هر کلاس ، آن کلاس برای شما با ۳۰٪ تخفیف در دسترس خواهد بود.
  • 3 - آموزش ها ی هر جلسه همراه با متن ، عکس های مرحله به مرحله و یا فیلم آموزشی می باشد.
 هزینه دوره :  450,000 تومان  270,000 تومان medal
کد تخفیف دارم
userPlaceHolder

معرفی استاد

منیره تراب هستم فارغ التحصیل رشته طراحی لباس و پارچه از دانشکده فنی دخترانه شریعتی، رودوزی را با سوزندوزی بلوچ برای پایانامه شروع کردم و بعد از یادگیری انواع سوزندوزی به تدریس آن مشغول شدم و خوشحالم که می تونم این هنر زیبارو با شما به اشتراک بذارم.

paperتوضیحات دوره

سلام به دوره آموزش درویش دوزی یا تفرش دوزی خوش آمدید

درویش دوزی یا تفرشی دوزی یا سوزندوزی درویشی، هنر ظریف، زیبا و از رودوزی های قدیمی ایران است که توسط سوزن انجام می شود.

در گذشته درویش دوزی در شهرهای قزوین، گناباد، مشهد، سنندج و اراک رایج بوده ولی مرکز آن شهرستان تفرش بوده و به همین دلیل به آن تفرش دوزی می گویند ولی در حال حاظر به آن کاملا بی توجهی شده است.

و می توان گفت ابزاری که برای این هنر مورد استفاده قرار می گیرد بسیار ساده و قابل تهیه می باشد. به طور مثال پارچه ای که در این هنر زیبا استفاده می شود، پارچه ای با بافت ساده و (تار و پود) قابل شمارش می باشد به این دلیل که دوخت درویش دوزی بر اساس شمردن تار و پود پارچه و ایجاد شلال و کوک های ساده می باشد، مانند پارچه های گونی بافت، و ابزارهای دیگر این هنر نخ و سوزن است.

این نوع دوخت بر روی پارچه های قابل شمارش اجرا شده و از جمله دوخت هایی است که بیشتر فضای پارچه را پر می کند.

درویش دوزی و تفرش دوزی از نظر دوخت و ظاهر شباهت هایی دارد ولی می توان گفت تفاوت هایی نیز موجود است. درویش دوزی بیشتر برای دوخت آیات و ذکرها انجام می شود ولی دوخت و ظرافت تفرش دوزی را ندارد. درویش دوزی در گذشته دارای رنگ و طرح های زیادی نبود به این دلیل که دراویش نگاهی هنرمندانه به سوزن دوزی نداشتندچون آنها افرادی بی تکلف هستند و اگر لباس هایشان پاره می شد با انواع نخ ها آن را وصله می کردند و توسط همین دوخت ها لباس هایشان رنگی می شد.

در درویش دوزی که از طرح های ساده استفاده می شده کم کم در دوره قاجار تکامل یافته و دوخت ها ظریف و رنگی شده ولی باز هم می توان گفت هنر تفرش دوزی از طرح ها و دوخت های ظریف و رنگی تری برخوردر است.

و یکی از ویژگی های هنر تفرش دوزی دوخت های ضربدری داخل کنگره ها می باشد که به آن گره چینی می گویند.

و گفته می شود ظهیرالدوله در زمان اقامت در تفرش، دوخت درویش دوزی را با دوخت تفرش دوزی تلفیق و مدون کرد.

امیدوارم این دوره از هنر درویش دوزی را ببینید و لذت ببرید

laptopدرس ها

معرفی دوره درویش دوزی یا ( تفرش دوزی)

به دوره هنر درویش دوزی خوش آمدید ، امیدوارم تا پایان کلاس با من باشید و به خوبی از کلاس استفاده کنید. درویش دوزی یا تفرش دوزی یکی از رودوزی های قدیم ایران است که در گذشته تولید کننده آن بیشتر مردم تفرش بودند، ولی در حال حاضر به آن کاملا بی توجهی شده. دوخت درویش دوزی از تکنیک بسیار ساده ای برخوردار است که در حاشیه پارچه استفاده می شود.

جلسه اول: معرفی ابزار و متریال هنر درویش دوزی

در این جلسه از آموزش شما با ابزار و متریال هنر درویش دوزی آشنا می شوید، و ابزاری که برای این هنر مورد استفاده قرار می گیرد بسیار ساده و در دسترس می باشد که می توانید به راحتی این ابزار را تهیه کنید و شروع به دوخت این هنر زیبا کنید.

خرید دوره

جلسه دوم: آموزش طراحی روی کاغذ شطرنجی

در این جلسه طراحی بر روی کاغذ شطرنجی را آموزش می بینید و قبل از دوخت درویش دوزی شما باید روی کاغذ شطرنجی طرح مورد نظرتان را بکشید و بعد روی پارچه منتقل کنید. که این کار علاوه بر ایجاد طرح های متنوع، شما می توانید در انتقال طرح نیز از آن استفاده کنید.

خرید دوره

جلسه سوم: آموزش انتقال طرح بر روی پارچه

در جلسه قبل شما با طراحی بر روی کاغذ شطرنجی آشنا شدید و حالا می خواهیم طرحی که کشیدیم را بر روی پارچه منتقل کنیم که می توانید با انواع روش های مختلف انجام دهید که استاد آموزشی تمامی روش ها، از قبیل استفاده از میز نور تا کاربن و روش های آسان را توضیح دادن که تمامی موارد قابل اجراست.

خرید دوره

جلسه چهارم: آموزش دوخت درویش دوزی

در این جلسه بعد از آموزش طراحی بر روی کاغذ شطرنجی، می خواهیم دوخت طرح بر روی پارچه را یاد بگیرید. که دوخت درویش دوزی از روش آسانی برخوردار است که شما با استفاده از کوک های ساده و شمارش پارچه می توانید تمامی سطح پارچه را با این دوخت پر کنید و از این هنر زیبا برای تزئین رانر، کوسن، رویه کرسی و... استفاده کنید.

خرید دوره

جلسه پنجم: آموزش دوخت گره چینی

در این جلسه دوخت گره چینی را یاد می گیرید که یکی از ویژگی های مهم تفرش دوزی ایجاد ضربدرهای رنگارنگ در داخل کنگره ها می باشد که به آن گره چینی می گویند. که شما می توانید گره چینی را در دوخت هاتون استفاده نکنید و این دوخت بر اساس سلیقه و نوع طرح شما است.

خرید دوره

جلسه ششم: آموزش دوخت زنجیره

به آخرین جلسه از دوخت های درویش دوزی رسیدیم که شما در این جلسه با یکی دیگر از دوخت هایی که می توانید بر اساس طرحتان استفاده کنید را یاد می گیرید. دوخت زنجیره یکی از پر کاربردترین دوخت ها در گلدوزی و سوزندوزی می باشد که با یادگیری این دوخت شما می توانید برای جداسازی فضای دوخت ها از آن استفاده کنید.

خرید دوره