آموزش بخارا دوزی

11 درس

با عضویت در کلاس :

  • 1 - برای آشنایی با روند و کیفیت اموزشی ، جلسه اول به رایگان در اختیار شما قرارداده شده است.
  • 2 - هرگونه اشکال خود در زمینه ی آموزش یا محتوای کلاس ها را از طریق چت داخل سایت سوال کنید.
  • 3 - هر کلاس آموزشی دارای بسته مواد و ابزار می باشد که درصورت خرید بسته مواد و ابزارمربوط به هر کلاس ، آن کلاس برای شما با ۳۰٪ تخفیف در دسترس خواهد بود.
  • 3 - آموزش ها ی هر جلسه همراه با متن ، عکس های مرحله به مرحله و یا فیلم آموزشی می باشد.
 هزینه دوره :  450,000 تومان  270,000 تومان medal
کد تخفیف دارم
userPlaceHolder

معرفی استاد

منیره تراب هستم فارغ التحصیل رشته طراحی لباس و پارچه از دانشکده فنی دخترانه شریعتی، رودوزی را با سوزندوزی بلوچ برای پایانامه شروع کردم و بعد از یادگیری انواع سوزندوزی به تدریس آن مشغول شدم و خوشحالم که می تونم این هنر زیبارو با شما به اشتراک بذارم.

paperتوضیحات دوره

سلام به دوره آموزش بخارا دوزی خوش آمدید

بخارا دوزی یک نوع رودوزی‌ای است که هنرمندان با کار کردن روی پارچه‌های ساده به وسیله سوزن و نخ، طرح‌های رنگی و جذاب پدید می‌آورند.

این هنر زیبا از شهر بخارا شروع شده، بخارا یک شهر قدیمی در ازبکستان می باشد و چون این شهر در نزدیکی مشهد می باشد عمده اهالی آن فارسی حرف می زنند و نام این هنر نشات گرفته از شهر آن می باشد و به خاطر اینکه محصول عمده این شهر ابریشم و پنبه بوده و هنرمندان محصولات بسیاری را با این متریال تولید کردند که یکی از این هنر ها به «بخارا دوزی» مشهور شده و می توان گفت امروزه این هنر زیبا در تاجیکستان، ترکیه، ایران و... انجام می شود.

متاسفانه تاریخ دقیقی از این هنر در دسترس نیست ولی اولین نمونه ها از دوره سلجوقی باقی مانده است

بخارا دوزی هنری است که با دو روش سوزن و قلاب انجام می شود که هر کدام از آن ها جلوه و زیبایی خاصی دارد.

بخارا دوزی به سه روش دوخته می شود که در روش اول دوخت ساتن که روی آن بست زده می‌شود و روش دوم  که در هر ردیف آن با دندان موشی پر می‌شود و در روش سوم بخارا دوزی به روش زنجیره دوزی می باشد که در ترکیه، ازبکستان، تاجیکستان که با این روش زیاد دیده می‌شود.

نقوشی که در این این هنر مورد استفاده قرار می گیرد شامل گل های اناری، گل های شاه عباسی، نقوش هندسی و گل های جناقی، گل های سیبی، گل گلدانی ، گل و بته، لچک مداخل، ترنج و سر ترنج تاجی، تاکی و  ... می باشد که در میان همه ی طرح ها، نقش گل شاه عباسی و گل های اناری بسیار مورد توجه واقع شده.

طرح های بخارا دوزی برای روی ملحفه، رو تختی، رو میزی، شال، پرده ، لباس، سجاده ، رو بالشتی و پارچه های بسیاری مناسب است و با این هنر می توان وسایل خود را زیبا تر کنید . همچنین در بخارا دوزی تابلو های تزئینی زیبایی را هم کار می کنند

امیدوارم این هنر زیبا را ببینید و لذت ببرید

laptopدرس ها

معرفی دوره بخارا دوزی

به دوره هنر بخارا دوزی خوش آمدید ، امیدوارم تا پایان کلاس با من باشید و به خوبی از کلاس استفاده کنید. بخارا دوزی جزو سوزندوزی های قدیمی است که تاریخ دقیقی از شروع این هنر در دسترس نیست ولی اولین نمونه های آن از دوران سلجوقیان باقی مانده و هنر بسیار ساده و زیبایی می باشد و روی لباس، ملحفه، پرده و ... می توان از این هنر استفاده کرد که روش دوختی ساده ای دارد که با دیدن کامل فیلم های آموزشی می توانید به راحتی یاد بگیرید.

جلسه اول: معرفی ابزار و متریال بخارا دوزی

در شروع جلسات هنر زیبای بخارا دوزی، با ابزار و متریال این هنر آشنا می شوید که می توان گفت ابزار های مورد استفاده در این هنر به راحتی قابل تهیه می باشد و می توانید روی انواع پارچه ها انجام دهید و آن را زینت بخشید. به خاطر اینکه این هنر از شهر بخارا نشات گرفته و بخارا محل کشت پنبه و کتان بوده به همین دلیل بخارا دوزی بر روی پارچه های کتان و پنبه انجام می شده و از نخ های ابریشمی استفاده می کردند. و در این جلسه ما انواع نخ ها و پارچه هایی که می توانید تهیه کنید را به شما آموزش می دهیم.

خرید دوره

جلسه دوم: آموزش انتقال طرح

در این جلسه شما انتقال طرح بر روی پارچه را یاد می گیرید که ما دو روش انتقال طرح را به شما آموزش دادیم که هر کدام از روش ها را متناسب با طرح یا نوع پارچه می توانید استفاده کنید.

خرید دوره

جلسه سوم: آموزش دوخت زنجیره

در این جلسه دو مدل دوخت زنجیره را بر روی خط های مستقیم به شما آموزش می دهیم که می توانید از هر کدام به صورت تکی در طرح هاتون استفاده کنید و دوخت زنجیره جزو مهم ترین دوخت ها در بخارا دوزی می باشد و می توانید با یادگیری این دوخت تمام نقوش و سطح پارچه را پر کنید.

خرید دوره

جلسه چهارم: آموزش دوخت زنجیره در نقوش برگ

در جلسه قبلی روش های دوختی زنجیره بر روی خط صاف را یاد گرفتید و در این جلسه شما یاد می گیرید نقوش برگ را با دو روش توسط دوخت زنجیره پر کنید که روش دوختی آن بسیار راحته فقط باید توجه داشته باشید در قسمت های منحنی و مرکز برگ نقش برگ به درستی ایجاد شود.

خرید دوره

جلسه پنجم: آموزش دوخت زنجیره در طرح انار

در این جلسه بعد از اینکه ساقه و برگ های داخل طرح را به اتمام رساندیم شروع به یادگیری دوخت طرح انارمون می کنیم که می توان از طرح های ساده تا پر از نقش و نگار باشد که هیچ تفاوتی در روش دوختی ما نمی کند فقط توجه داشته باشید فاصله ی بین زنجیره ها به یک میزان باشد.

خرید دوره

جلسه ششم: آموزش دوخت زنجیره در طرح گل انار

در این جلسه بعد از دوخت انار می توانید گل انار را شروع کنید یا حتی در شروع کار اول گل انار را با دوخت زنجیره پر کنید و بعد شروع کنید به دوختن انار، که در هر دو روش درست می باشد. و همچنین گل انار را می توانید به دو روش با دوخت زنجیره بدوزید که استاد بخارا دوزی آموزش داده است.

خرید دوره

جلسه هفتم: آموزش دوخت بخیه رومانی ( دوخت داربست)

در این جلسه دوخت بخیه رومانی به چهار روش دوخت تک بست، دوخت داربست، دوخت آجرچین و دوخت داربست به صورت اریب را یاد می گیرید که بعد از یادگیری هر کدام از این مدل ها می توانید روی طرح انار یا طرح ترنج و هر طرحی که دارید یکی از روش های دوختی را استفاده کنید.

خرید دوره

جلسه هشتم: آموزش ساتن دوزی

در این جلسه یکی از دوخت هایی که در انواع سوزندوزی ها و گلدوزی ها مورد استفاده قرار می گیرد را آموزش می بینید که می توان گفت ساتن دوزی یکی از دوخت های پایه و مهم است که روی هر طرحی قابل اجراست ولی بهتر است ساتن دوزی را روی طرح های کوچک تر اجرا کنید.

خرید دوره

جلسه نهم: آموزش دوخت دندان موشی

در این جلسه دوخت دندان موشی را یاد می گیرید که در بخارا دوزی جزو دوخت های مهم و اصولی می باشد و روی طرح انواع گل ها یا برگ ها قابل اجراست فقط باید هر طرحی به درستی تقسیم بندی بشه تا خروجی کار تمیز و زیبا باشد.

خرید دوره

جلسه دهم: آموزش ساقه دوزی

در جلسه اول به شما آموزش دادیم که می توانید ساقه های طرحتان را با روش زنجیره بدوزید و در این جلسه به شما یاد می دهیم که به جای دوخت زنجیره با روش ساقه دوزی بتوانید ساقه های طرح را کامل کنید.

خرید دوره