جلسه اول: آشنایی با مواد و ابزار گلدوزی و پیاده کردن الگو روی پارچه


دوستان عزیزم سلام!! به اولین جلسه از کلاس آموزش گلدوزی تابلوی حلقه گل خوش آمدید!!!smileyheart

در این کلاس ما قصد داریم روش گلدوزی یک تابلو با طرح حلقه گل و یک متن را داریم. از این حلقه به عنوان هدیه و حتی برای تزئین دیوار خانه و اتاق کودک می توان استفاده کرد.

 

 

در این دوره  شما با روش های مختلف پیاده سازی الگو، روش دوخت انواع گل و برگ و ساقه و روش دوخت چندین نوع بخیه آشنا خواهید شد. پس کلاس پرباری در انتظار ما خواهد بود.

هر هنری ملزوماتی دارد و آشنایی با این ملزومات اولین قدم برای آشنایی با آن هنر است. در این جلسه ما ابتدا با ابزار و مواد لازم برای گلدوزی این الگو و کاربردهای آن ها آشنا خواهیم شد. سپس با ابزار لازم برای پیاده سازی الگو روی پارچه آشنا خواهید شد.

پس برویم به سراغ مواد اولیه:

 

کارگاه گلدوزی 18 سانتیمتری

نخ دمسه 

سوزن بزرگ و کوچک

پارچه کتان سفید یا هر رنگ روشن به دلخواه سایز ورق A3

الگو

کاغذ کاربن خیاطی

مداد

مداد الگوی خیاطی

 

کارگاه گلدوزی: از کارگاه برای ثابت و صاف نگاه داشتن پارچه در حین دوخت استفاده می شود.

سوزن: از سوزن بزرگ حین استفاده از نخ های کلفت تر و از سوزن نازک برای نخ های باریک تر استفاده می شود.

منتقل کردن طرح: برای پیاده سازی الگو روی پارچه روش های متعددی وجود دارد:

روش اول:

این روش رایج ترین روش برای پیاده سازی الگو است. اما در طرح هایی که نیاز دارند با دقت و جزئیات  بیشتری کشیده شوند شاید این روش بسیار مناسبی نباشد.

در این روش ما از یک برگه کاربن خیاطی و یک مداد استفاده خواهیک کرد. به این صورت که روی کاربن (قسمتی از آن که رنگ می دهد) را بر وی پارچه خود گذاشته و الگوی خود را پشت آن می گذاریم. سپس با یک مداد و با فشار دست روی طرح خود را می کشیم. این گونه طرح ما روی پارچه منتقل می شود.

 

 

روش دوم: از این روش برای الگوهایی با جزئیات بیشتر استفاده می شود مانند حروف. همچنین از این روش تنها زمانی استفاده می شود که ما مطمئن هستیم قسمتی از الگو که قصد کشیدن آن را داریم کاملاً با دوخت پوشیده خواهد شد. زیرا گاهی ممکن است اثر این مداد الگو کاملاً از روی پارچه محو نشود. 

برای این منظور پارچه را روی طرح خود می گذاریم ، سپس هر دوی آن ها روی پنجره می چسبانیم یا این که روی میز نور قرارشان می دهیم. به این صورت با تابش نور از پشت الگوی ما مشخص شده و ما می توانیم با مداد الگو طرح خود را بکشیم.

بعد اتمام انتقال الگو پارچه به گونه ای که طرح در مرکز قرار بگیرد روی حلقه کوچک گارگاه قرار می دهیم و بعد حلقه بزرگتر را دور آن انداخته و پیچ آن را محکم می کنیم. در این میان از صاف بودن و کشیدگی پارچه در کارگاه اطمینان یابید.

 

 

خب عزیزان تا اینجای کار با مواد و ابزار مورد نیاز برای گلدوزی کاربرد برخی از آن ها آشنا شدیم. همجنین ابزار و روش های پیاده سازی الگو روی پارچه را شناختیم. حالا وسائل خود را آماده کنید تا از جلسه بعد شروع به آموزش گلدوزی کنیم.  پس با ما همراه باشید.smileyheart

پرسش و پاسخ
0 پرسش