آموزش هنر ژوردوزی (تار دوزی)

15 درس

با عضویت در کلاس :

  • 1 - برای آشنایی با روند و کیفیت اموزشی ، جلسه اول به رایگان در اختیار شما قرارداده شده است.
  • 2 - هرگونه اشکال خود در زمینه ی آموزش یا محتوای کلاس ها را از طریق چت داخل سایت سوال کنید.
  • 3 - هر کلاس آموزشی دارای بسته مواد و ابزار می باشد که درصورت خرید بسته مواد و ابزارمربوط به هر کلاس ، آن کلاس برای شما با ۳۰٪ تخفیف در دسترس خواهد بود.
  • 3 - آموزش ها ی هر جلسه همراه با متن ، عکس های مرحله به مرحله و یا فیلم آموزشی می باشد.
 هزینه دوره :  450,000 تومان  270,000 تومان medal
کد تخفیف دارم
userPlaceHolder

معرفی استاد

فاطمه کیانی هستم، دانش آموخته رشته زیست شناسی و علاقه مند به یادگیری انواع هنر ها. علاقه من به هنر باعث شد که انواع هنر ها مانند چرم، قلاب دوز چرم، بافتنی، رودوزی های سنتی و ... را یاد بگیرم و بعد از وارد شدن به بازار کار طراحی لباس و پوشاک بتوانم از دوخت های سنتی در این زمینه استفاده کنم و پیشرفت کنم. پس در این دوره همراه من باشید و از این هنر زیبا لذت ببرید.

paperتوضیحات دوره

سلام به دوره ژور دوزی خوش آمدید

بهترین نمونه های سوزن دوزی را روی پوشاک بانوان عصر اشکانی داریم و در دوره صفویه سوزن دوزی به عنوان شغل و پیشه در نظر گرفته می شده.

سوزن دوزی در شهر های مختلف ایران به صورت منحصر به فرد وجود دارد .

ژور دوزی یکی از رودوزی های سنتی ایران است که توسط دست هنرمند یا چرخ صنعتی انجام می شود.

هنر ژور دوزی را می توان با هنر های دیگر مانند گلدوزی و شماره دوزی تلفیق کرد.

این هنر زیبا را می توان بر روی پارچه های قابل شمارش و کتان که دارای تار و پود مشخص می باشد، می توان اجرا کرد. و هنرمند برای دوخت ژور، قسمتی را که می خواهد نخ کشی می کند و سپس با دوخت های بخیه، طرح های خاص و زیبا ایجاد می کند.

ژور دوزی دارای دوخت ها و مدل های متنوع است که هنرمند بر اساس طرح و متناسب با کارایی پارچه ژور مناسب را انتخاب می کند.

برای دوخت ژور از نخ های عمامه و دسمه استفاده می شود. و در ژور دوزی معمولا از رنگ نخ همرنگ پارچه استفاده می کنند و استفاده از رنگ های متضاد یا یا تیره تر کم تر معمول است ولی غیرممکن نیست.

ژور دوزی را می توان برای رومیزی، روتختی، لباس و ...استفاده کرد.

در این دوره با هنر ژور دوزی در خدمت شما هنردوستان و هنرجویان عزیز هستیم و در این دوره چند نمونه از هنر ژور دوزی را به شما آموزش می دهیم و کاربرد ژور را بر روی منسوجات مختلف با هم مرور می کنیم.

امیدوارم این هنر زیبا را ببینید و لذت ببرید.

laptopدرس ها

معرفی دوره ژور دوزی ( تار دوزی )

به دوره هنر ژور دوزی یا تار دوزی خوش آمدید ، امیدوارم تا پایان کلاس با من باشید و به خوبی از کلاس استفاده کنید. ژور دوزی یکی از رودوزی های سنتی ایران است که قدمت بسیار دارد. و این هنر زیبا با دوخت بخیه بر روی پارچه ایجاد می شود و در طرح های مختلف قابل اجراست. دوخت ژور را می توان در کنار دوخت های دیگری مانند شماره دوزی، گلدوزی و درویش دوزی اجرا کرد و به پارچه ساده، زیبایی بخشید.

جلسه اول: معرفی ابزار و متریال هنر ژور دوزی

در جلسه اول آموزش با ابزار و متریال این هنر آشنا می شوید، در هنر ژور دوزی شما می توانید به راحتی ابزار کار را تهیه کنید. و بر روی پارچه های قابل شمارش و دارای تار و پود مشخص اجرا کنید و همچنین نخ های عمامه و دمسه که می توانید به راحتی از سایت هنری تهیه کنید و این هنر زیبا را شروع کنید.

خرید دوره

جلسه دوم: آموزش نخ کشی و محکم کاری

در این جلسه با نخ کشی یا جدا کردن پود از تار آشنا می شوید که می توانید یک قسمت از پارچه که می خواهید ژور دوزی کنید را علامت بزنید و با نخ کشی، پارچه را برای دوخت ژور آماده کنید و بعد از نخ کشی، شروع به دوخت اطراف آن کنید تا دور کار محکم شود و در زمان دوخت، تار و پود از هم جدا نشود، که به این کار محکم کاری می گویند.

خرید دوره

جلسه سوم: آموزش ژور یک طرفه

در این جلسه یکی از دوخت های پایه در ژور دوزی را یاد می گیرید که برای انجام اکثر دوخت ها در ژور دوزی از دوخت یک طرفه در ابتدای کار استفاده می شود. برای انجام تمامی دوخت ها اول باید نخ کشی کنید و بعد از آن انواع دوخت ها را انجام دهید.

خرید دوره

جلسه چهارم:‌ آموزش ژور دو طرفه

در این جلسه ژور دو طرفه را یاد می گیرید که مانند ژور یک طرفه جزو دوخت های پایه محسوب می شود و برای انجام دوخت دو طرفه شما باید از قبل ژور یک طرفه را زده باشید و بعد ژور دو طرفه را انجام دهید. ژور دو طرفه را می توانید برای حاشیه رومیزی و لباس استفاده کنید.

خرید دوره

جلسه پنجم: آموزش ژور زیگزاگ

در این جلسه ژور زیگزاگ را یاد می گیرید که تمامی موارد که در ژور یک طرفه و دو طرفه انجام دادید، شامل نخ کشی و محکم کاری، در ژور زیگزاگ نیز انجام می دهید و بعد از آن دوخت ژور یک طرفه را زده و در کنار آن دوخت ژور زیگزاگ می آید که می توانید این دوخت زیبا را بر روی کوسن و ... انجام دهید.

خرید دوره

جلسه ششم: آموزش ژور گره دار

در این جلسه ژور گره دار را یاد می گیرید که مانند جلسات قبل، کار نخ کشی شده و شروع به دوخت دو طرفه می کنید. و بعد از اتمام دوخت دو طرفه، ژور گره دار را انجام می دهید. این دوخت بسیار زیباست و شما می توانید با مهره یا سنگ های رنگی کار را زیبا تر کنید.

خرید دوره

جلسه هفتم: آموزش ژور ضربدری

در این جلسه ژور ضربدری را یاد می گیرید که نخ کشی در آن بسیار متفاوت تر از جلسات قبلی می باشد و به همین دلیل باعث زیبایی در این مدل از دوخت ژور شده. در نخ کشی جلسات قبلی، قسمتی که می خواستیم ژور دوزی کنیم، تمامی پود کشیده می شد. ولی در این جلسه وسط کار پود کشی نمی شود و با این روش دوخت های دیگری را نیز انجام می دهیم.

خرید دوره

جلسه هشتم: آموزش ژور چهارگوش

در این جلسه مانند جلسه قبل که ژور ضربدری انجام دادید باید نخ کشی به صورت یکی در میان باشد تا بتوانید دوخت ژور چهار گوش یا مربع را انجام دهید. این دوخت بسیار روش آسان و راحتی دارید و می توانید رومیزی های نهارخوری را با این روش زیبا تر کرده و کار دست خودتان را استفاده کنید.

خرید دوره

جلسه نهم: آموزش ژور مارپیچ

در این جلسه ژور مارپیچ را یاد می گیرید که بعد از نخ کشی کار، شروع به دوخت دو طرفه می کنید و بعد از آن دوخت ژور مارپیچ را انجام می دهید. در ژور دوزی مارپیچ حرکت دست بسیار مهم است که دوخت درست انجام شود، تا در انتها یک دوخت زیبا داشته باشید. فقط توجه داشته باشید در دوخت ژور کشش نخ بسیار مهم است.

خرید دوره

جلسه دهم: آموزش ژور کردونه

در این جلسه دوخت ژور کردونه و کردونه زیگزاگی را یاد می گیرید که بسیار زیباست و اگر در این مدل از دوخت از نخ گلدوزی استفاده می کنید باید به صورت یک لا باشد و در این روش سه تار با هم در طول پارچه دوخت می شود. و این دوخت جزو دوخت های پایه است ولی در دوخت ژور کردونه زیگزاگی، پایه دوخت ژور زیگزاگی می باشد و بعد از اینکه ژور زیگزاگی آماده شد، دوخت کردونه را روی آن انجام می دهیم که به آن ژور کردونه زیگزاگی می گوییم.

خرید دوره

جلسه یازدهم: آموزش ژور مشبک

در این جلسه دوخت ژور مشبک را یاد می گیرید. در شروع کار، نخ کشی را انجام می دهید که در این جلسه می توانید طول بیشتری از پارچه را نخ کشی کنید تا طرح زیبا تری داشته باشید. و برای انجام این دوخت، دوخت ژور دو طرفه را انجام می دهید و بعد شروع به ژور مشبک می کنید. این دوخت را می توانید برای رومیزی، کوسن، لباس، روتختی و ... استفاده کنید.

خرید دوره

جلسه دوازدهم: آموزش ژور تار عنکبوت

در این جلسه ژور تار عنکبوتی را یاد می گیرید که تلفیق ژور گره ای و دو طرفه می باشد. که دوخت بسیار زیبایی است و شما در طرح های بسیاری این مدل ژور را می بینید که انجام شده. پس با دقت این مدل ژور را ببینید و تمرین کنید تا بتوانید در کنار ژور های دیگر نیز استفاده کنید.

خرید دوره

جلسه سیزدهم: آموزش تنظیم پارچه

در این جلسه شما با کشیدن نخ برای ایجاد یک طرح مربع یا مستطیل در هنر ژور دوزی آشنا می شوید که جزو مباحث ابتدایی در شروع هنر ژور دوزی می باشد و با نگهداری از پارچه ای که هنر ژور دوزی بر روی آن انجام شده آشنا می شوید که بسیار مهم است و عمر کار را بالا می برد، پس با ما همراه باشید.

خرید دوره

جلسه چهاردهم: آموزش کاربردی هنر ژور دوزی

به جلسه پایانی هنر ژور دوزی رسیدیم و شما در این دوره با ده مدل از دوخت های ژور آشنا شدید، حالا می خواهیم که با تلفیق این دوخت ها یک رومیزی یا کوسن و ... داشته باشیم تا شما با هنر کاربردی ژور بیشتر آشنا شوید. امیدوارم از این دوره لذت برده باشید .

خرید دوره