آموزش آینه دوزی

12 درس

با عضویت در کلاس :

  • 1 - برای آشنایی با روند و کیفیت اموزشی ، جلسه اول به رایگان در اختیار شما قرارداده شده است.
  • 2 - هرگونه اشکال خود در زمینه ی آموزش یا محتوای کلاس ها را از طریق چت داخل سایت سوال کنید.
  • 3 - هر کلاس آموزشی دارای بسته مواد و ابزار می باشد که درصورت خرید بسته مواد و ابزارمربوط به هر کلاس ، آن کلاس برای شما با ۳۰٪ تخفیف در دسترس خواهد بود.
  • 3 - آموزش ها ی هر جلسه همراه با متن ، عکس های مرحله به مرحله و یا فیلم آموزشی می باشد.
 هزینه دوره :  550,000 تومان  330,000 تومان medal
کد تخفیف دارم
userPlaceHolder

معرفی استاد

منیره تراب هستم فارغ التحصیل رشته طراحی لباس و پارچه از دانشکده فنی دخترانه شریعتی، رودوزی را با سوزندوزی بلوچ برای پایانامه شروع کردم و بعد از یادگیری انواع سوزندوزی به تدریس آن مشغول شدم و خوشحالم که می تونم این هنر زیبارو با شما به اشتراک بذارم.

paperتوضیحات دوره

سلام به دوره هنر آینه دوزی خوش آمدید.

دوختن آینه های کوچک یا سکه با فاصله های کم یا زیاد و یا یکسان بر روی لباس های محلی، جلیقه، کمربند و ... را با نخ الوان آینه دوزی می گویند.

آینه دوزی گاهی با ابریشم دوزی و قیطان دوزی همراه می شود و به کار زیبایی خاصی می بخشد.

به آینه دوزی در گویش محلی سامان می گویند. و این هنر به سکه دوزی و دکمه دوزی نیز شهرت دارد.

زادگاه اصلی هنر آینه دوزی زابل سیستان بلوچستان است و کمتر در مناطق دیگر دیده شده.

هنر آینه کاری و هنر هایی که به مردم عامه بیشتر اختصاص دارد از آن جهت صاحب اهمیت است که، راحت تر فرهنگ و هنر خودشان را نشان می دهند.

آینه دوزی در سیستان و بلوچستان بر روی لباس زنان و یا کلاه مردان دوخته می شود که البته بین زنان بلوچ دوختن آینه روی سطح سیاه رنگ به همراه سوزندوزی نماد خورشید در دل کویر تشنه است، زیرا در کویر آنچه خودنمایی می کند خورشید سوزان و کویر سیاه رنگ است.

آینه دوزان از گذشته تا به امروز این دیدگاه را داشتند که آینه در واقع انعکاسی از حقیقت است و همین ویژگی آینه جنبه ای طلسم گونه دارد و بدی ها و نظر ها را از صاحب خود دور می کند.

آینه دوزی به دو روش دندان موشی و زنجیره بر روی لباس دوخته می شود که امروزه در کشور همسایه نوعی دیگری از آینه ها به صورت قابدار آمده که جنبه هنری ندارد و در بازار نیز به وفور یافت می شود و برای کوسن، رومیزی و ... کاربرد دارد.

شما می توانید آینه دوزی را بر روی انواع لباس ها و اکسسوری منزل و یا به عنوان زیورالات استفاده کنید.

پس در این دوره همراه من باشید و با دوخت آینه های زیبا لذت ببرید.

laptopدرس ها

معرفی دوره آینه دوزی

سلام به دوره آینه دوزی خوش آمدید. آینه دوزی جزو هنر های دستی می باشد که به جز آینه با سکه و پولک نیز بر روی پارچه قابل اجراست و هنرمند با انواع دوخت ها به آینه ساده جلوه زیبایی می بخشد. آینه دوزی در سیستان و بلوچستان بر روی لباس زنان و یا کلاه مردان دوخته می شود. ولی امروزه به جز استفاده در پوشاک به عنوان اکسسوری نیز قابل استفاده می باشد. پس در این دوره همراه من باشید تا با این هنر زیبا آشنا شوید.

جلسه اول: معرفی ابزار و متریال هنر آینه دوزی

در شروع جلسات ابزار و متریال این هنر را به شما آموزش می دهم و شما می توانید از انواع آینه ها استفاده کنید که من در این جلسه به شما معرفی می کنم و همچنین انواع پارچه و نخ قابل استفاده در این هنر را به شما یاد می دهم . البته در گذشته بر روی پارچه های ابریشم این دوخت را انجام می دادند ولی امروزه به خاطر گران شدن پارچه ابریشمی از پارچه های دیگری استفاده می کنند و به همان نسبت جنس نخ ها نیز تغییر کردند.

خرید دوره

جلسه دوم: آموزش دندان موشی مدور

در این جلسه از آینه دوزی، مدلی را به شما آموزش می دهم که هیچ آینه ای در این روش دوختی استفاده نشده و فقط با تکرار یک مدل دوخت انجام می شود. در این روش به خاطر اینکه وسط دوخت یک دایره تو خالی ایجاد می شود و نور از آن عبور می کند حس آینه را به شما القا می کند. و شما می توانید این روش دوختی را بر روی انواع لباس یا اکسسوری منزل استفاده کنید.

خرید دوره

جلسه سوم: آموزش ساتن دوزی

در این جلسه بر روی سه مدل آینه روش دوخت ساتن دوزی را به شما آموزش می دهم. ساتن دوزی بر روی آینه به خاطر حرکتی که آینه بر روی پارچه دارد کمی دشوار است که من روشی را به شما یاد می دهم که به آسانی انواع آینه ها را بر روی پارچه، ساتن دوزی کنید. شما بعد از یادگیری می توانید حتی بر روی لباس هایی که آماده خریداری کردید، این مدل را بدوزید و لباس هایتان را زیبا تر کنید.

خرید دوره

جلسه چهارم: آموزش دوخت حصیر بافی

در این جلسه با استفاده از آینه های گرد به شما روش دوخت زنجیره و حصیر بافی را آموزش می دهم. حصیر بافی جزو دوخت های بسیار آسان و در عین حالی بسیار پر کاربرد می باشد که شما می توانید بر روی اکسسوری های منزل مثل رومیزی و کوسن استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید، که دو روش دوختی که آموزش دادم، دارای جزییاتی می باشد که کامل داخل دوره توضیح دادم. پس همراه من باشید.

خرید دوره

جلسه پنجم: آموزش آینه دوزی مدور همراه با گلدوزی

در این جلسه به شما هنرمندان عزیز یک روش دوخت آینه را آموزش می دهم که در انواع مدل های آینه استفاده می شود و یکی از روش های دوختی مهم در آینه دوزی محسوب می شود. شما می توانید در کنار این دوخت از انواع مدل های گلدوزی استفاده کنید و و به کارتون زیبایی بخشید و همچنین برای زیبا تر کردن کارتون می توانید از انواع رنگ های نخ استفاده کنید.

خرید دوره

جلسه ششم: آموزش دوخت آینه مثلث

در این جلسه به شما هنرمندان عزیز یک مدل دوخت آینه مثلث را آموزش می دهم، که بسیار شبیه دوخت آینه مدور می باشد. فقط در آینه های مثلث باید توجه داشته باشید که در سه گوشه آن چگونه دوخت را بسیار تمیز انجام دهید تا یک خروجی زیبا داشته باشید.

خرید دوره

جلسه هفتم: آموزش دوخت آینه عنکبوتی

در این جلسه یک نوع دوخت آینه را به شما آموزش می دهم که شما می توانید با آینه گرد یا مربع آن را بدوزید. و من در این جلسه با آینه گرد این دوخت را انجام می دهم که به آینه عنکبوتی معروف است و جزو دوخت های مهم در آینه دوزی می باشد و شما می توانید در فضای مجازی بر روی زیورالات آینه ای آن را مشاهده کنید. پس همراه من باشید، تا این مدل دوخت را یاد بگیرید.

خرید دوره

جلسه هشتم: آموزش دوخت آینه خورشیدی

در این جلسه یک مدل دوخت را به شما آموزش می دهم که شبیه به دوخت آینه مدور می باشد با این تفاوت که در دوخت قبلی زنجیره پشت سر هم بود ولی در این طرح زنجیره به گونه ای دوخت می شود تا به سمت بیرون باشد و بعد از گلدوزی در کنار دوخت زنجیره یک تابش نور خورشید را القا کند. شما می توانید با انتخاب رنگ درست کار را دو چندان زیبا کنید.

خرید دوره

جلسه نهم: آموزش آینه مربع با حاشیه دوزی

در این جلسه دو مدل آینه مربع همراه با دوخت حاشیه را به شما آموزش می دهم که این نوع دوخت برای دوخت گوشواره نیز بسیار پرکاربرد است و شما می توانید به تنهایی از این مدل ها استفاده کنید. در دوخت حاشیه سعی کنید مانند فیلم آموزشی که به شما یاد دادم، اجرا کنید. تا در انتها یک آینه دوزی زیبا داشته باشید.

خرید دوره

جلسه دهم: آموزش آینه دایره با دوخت سرخسی

در این جلسه به شما یک مدل آینه دایره را همراه با دوخت برگ سرخسی آموزش می دهم که می توانید بر روی یک پارچه نواری که به اندازه مچ دستتان در نظر گرفتید سه تا چهار آینه دایره را قرار دهید و بعد این مدل دوخت یا مدل های قبلی که به شما آموزش دادم را بدوزید و بالا و پایین کار را حاشیه دوزی کنید.

خرید دوره

جلسه یازدهم: آموزش ساخت گوشواره

به آخرین جلسه از آموزش هنر آینه دوزی رسیدیم .در این جلسه ساخت گوشواره توسط آینه را به شما اموزش می دهم، در شروع آموزش دوخت این مدل آینه را به شما یاد می دهم و بعد از آن چیدمان آن ها در کنار هم و گذاشتن منگوله برای زیبا تر کردن گوشواره را یاد می گیرید. شما می توانید با انواع مدل هایی که به شما یاد دادم یک گوشواره زیبا بسازید و از آن لذت ببرید.

خرید دوره