آموزش منبت خط (چاقویی)

6 درس

با عضویت در کلاس :

  • 1 - برای آشنایی با روند و کیفیت اموزشی ، جلسه اول به رایگان در اختیار شما قرارداده شده است.
  • 2 - هرگونه اشکال خود در زمینه ی آموزش یا محتوای کلاس ها را از طریق چت داخل سایت سوال کنید.
  • 3 - هر کلاس آموزشی دارای بسته مواد و ابزار می باشد که درصورت خرید بسته مواد و ابزارمربوط به هر کلاس ، آن کلاس برای شما با ۳۰٪ تخفیف در دسترس خواهد بود.
  • 3 - آموزش ها ی هر جلسه همراه با متن ، عکس های مرحله به مرحله و یا فیلم آموزشی می باشد.
 هزینه دوره :  500,000 تومان  300,000 تومان medal
کد تخفیف دارم
userPlaceHolder

معرفی استاد

فاطمه کیانی هستم، مدرس هنر منبت چاقویی. از دوران نوجوانی فعالیت هنری خود را شروع کردم و علاقه من به هنر باعث شد که انواع هنر ها مانند چرم، قلاب دوز چرم، بافتنی، رودوزی های سنتی و هنر های مرتبط با چوب و ... را یاد بگیرم. و کار چوب را با میراث فرهنگی شروع کردم و انواع هنرهای چوب مانند گره چینی، پیکر تراشی، منبت چاقویی را فرا گرفتم و شروع به فعالیت در این زمینه کردم. پس در این دوره همراه من باشید و از این هنر زیبا لذت ببرید.

paperتوضیحات دوره

سلام به دوره منبت چاقویی (خط) خوش آمدید.

منبت کاری یکی از هنر های صنایع دستی می باشد که از زمان های دور در بین مردم عادی رواج داشته و تاریخچه طولانی دارد.

مواد اولیه منبت کاری چوب می باشد و هرچقدر چوب شما محکم تر باشد، کار منبت شما دوام بیشتری خواهد داشت. چوب هایی که بافت نرمی دارند و دارای استحکام نمی باشند، در کار منبت جایی ندارند. چوب باید بدون گره باشد و رنگ یا رگه هایی که در چوب وجود دارد باید براساس طرح منبت انتخاب و مورد استفاده قرار گیرد.

هنر منبت از هنر های قدیمی ایران است که اصولا هر کار کنده کاری روی چوب را به آن منبت می گویند.

منبت بر روی چوب به دو دسته منبت چاقویی و منبت مغار تقسیم می شود.

منبت مغار هنر آشنایی می باشد و اکثر افراد آن را با انواع منبت کاری بر روی مبلمان می شناسند. و منبت چاقویی، هنر ظریف تری است که از مغار های خیلی ظریف که به آن چاقو می گویند استفاده می شود.

منبت چاقویی با دوره منبت چاقویی که در این دوره، آموزش آن را برای شما هنردوستان عزیز گذاشتیم بسیار متفاوت است ، منبت چاقویی به صورت عام در استفاده از مغاری که ما به کار می بریم وجود دارد. مغاری که برای منبت خط استفاده می کنیم دو مدل مغار تخت و سرکج می باشد و برای منبت چاقویی به صورت عام برای گل ها، انواع خط و هر جسم دیگری که بخواهیم با چاقو روی چوب بتراشیم، چند مدل مغار نیز اضافه می شود که به آن مغار شفره و گلویی می گویند.

پس تفاوت منبت چاقویی در مغاری می باشد که استفاده می کنیم.

بنابراین ما در این دوره با منبت چاقویی (خط) در خدمت شما هنرمندان گرامی هستیم.

امیدوارم از این هنر زیبا لذت ببرید.

laptopدرس ها

معرفی دوره منبت چاقویی (خط)

سلام به دوره هنر منبت چاقویی خوش آمدید. منبت به هنر کنده کاری بر روی چوب می گویند. و منبت به دو دسته منبت چاقویی و منبت مغار تقسیم می شود که در منبت چاقویی از مغار های خیلی ظریف که به آن چاقو می گویند استفاده می شود. و مغار هایی که ما در منبت چاقویی به صورت عام استفاده می کنیم، مغار سرکج و مغار سر تخت می باشد ولی در منبت چاقویی در طرح هایی مانند گل ها و انواع خط چند مدل مغار به نام شفره و گلویی نیز اضافه می شود. امیدوارم تا پایان دوره همراه ما باشید و از این هنر زیبا لذت ببرید.

جلسه اول: معرفی ابزار و متریال منبت چاقویی

در جلسه اول آموزش منبت چاقویی خط، ابزار و متریال این هنر زیبا را می شناسید. مهم ترین ابزار منبت، چوب می باشد و چوب هایی که بافت نرمی دارند در کار منبت جایی ندارند و چوب باید دارای رده های راست باشد. دو طرف چوب باید قبل از خرید صاف و سنباده خورده باشد و رنگ یا رگه هایی که در چوب وجود دارد باید براساس طرح منبت انتخاب و مورد استفاده قرارگیرد. و بعد از آن مغار است که در این جلسه تمام نکات در مورد انواع مغار و موارد استفاده از آن گفته شده، پس همراه ما باشید.

خرید دوره

جلسه دوم: آموزش شناخت چوب

در این جلسه با انواع چوب ها آشنا می شوید و بهترین نوع چوب برای کار منبت چاقویی را خواهید شناخت. چوب ها انواع مختلفی دارند که برای پیکر تراشی، منبت و حجم از همه چوب ها استفاده نمی کنیم و ممکن در کار منبت، چوبی استفاده شود که در کار حجم غیر قابل استفاده باشد. در این جلسه با انواع چوب های گره دار، خال دار و ... آشنا می شوید.

خرید دوره

جلسه سوم: آموزش انتقال طرح و اجرا روی چوب

در این جلسه یک طرح نوشته در قالب خط را انتخاب می کنیم و بر روی چوب منتقل می کنیم که انتقال طرح بر روی چوب دارای نکات و ریزه کاری هایی می باشد که حتما با دقت به این جلسه توجه کنید. طرح هایی که انتخاب می کنید مانند خط نستعلیق دارای اتصال و یک خط روی خط بعدی قرار گیرد تا بعد از اتمام کار طرح منبت دارای ارتفاع باشد.

خرید دوره

جلسه چهارم: آموزش برش و شبکه کردن چوب

در این جلسه بعد از انتقال طرح بر روی چوب، باید طرح را توسط اره دستی برش دهید. که ما روش دست گرفتن کمان اره و اتصال تخته کار به میز را به شما هنردوستان عزیز یاد می دهیم. برش طرح بسیار کار ظریف و حساسی می باشد که باید با صبر و حوصله انجام دهید. و همیشه حواستان باشد که ممکنه تیغه کمان بشکند، پس نباید دست شما در راستای کمان قرار گیرد. پس در این جلسه همراه ما باشید.

خرید دوره

جلسه پنجم: آموزش نحوه استفاده از قلم منبت

قلم منبت به همان مغار هایی که در آموزش ابزار و متریال مشاهده کردید گفته می شود که روش دست گرفتن و نحوه استفاده از آن بسیار حائز اهمیت است و قلم منبت را نمی توان در جهت های مختلف چوب حرکت داد چون باعث از بین رفتن تیغه قلم شما می شود.

خرید دوره