آموزش تنبور دوزی

15 درس

با عضویت در کلاس :

  • 1 - برای آشنایی با روند و کیفیت اموزشی ، جلسه اول به رایگان در اختیار شما قرارداده شده است.
  • 2 - هرگونه اشکال خود در زمینه ی آموزش یا محتوای کلاس ها را از طریق چت داخل سایت سوال کنید.
  • 3 - هر کلاس آموزشی دارای بسته مواد و ابزار می باشد که درصورت خرید بسته مواد و ابزارمربوط به هر کلاس ، آن کلاس برای شما با ۳۰٪ تخفیف در دسترس خواهد بود.
  • 3 - آموزش ها ی هر جلسه همراه با متن ، عکس های مرحله به مرحله و یا فیلم آموزشی می باشد.
 هزینه دوره :  760,000 تومان  456,000 تومان medal
کد تخفیف دارم
userPlaceHolder

معرفی استاد

الهام درستکار هستم فارغ التحصیل رشته صنایع. از سال ۱۳۸۳ برنامه توسعه مشاغل خانگی را آغاز کردم و به تولید پارچه های مجلسی رسیدم، بعد از تحقیقات بسیار در این زمینه و شرکت در جشنواره های مختلف، مروج و توسعه دهنده در زمینه تولید پارچه های مجلسی و مدیر موسسه فرهنگی و دارای برند تجاری ثبت شده در این زمینه هستم

paperتوضیحات دوره

سلام به دوره هنر تنبور دوزی خوش آمدید

هنر دوخت روی پارچه، یکی از زیباترین روش ها برای تزئین روی لباس و ایجاد اکسسوری می باشد. تنبور دوزی یا تمبور دوزی یکی از روش های دوخت تزئینات بر روی انواع پارچه توسط قلم تنبور می باشد. که می توان گلدوزی، پولک دوزی، سنگ دوزی و ... را انجام داد. نخ های مناسب این دوخت نخ ابریشم، نخ های فلزی و نخ تابیده شده می باشد. بهتر است برای شروع کار از دوخت زنجیره و پارچه های نازک مانند تور ارگانزا استفاده کنید. کلمه تنبور از قلم و سوزن این هنر گرفته شده که یک سر نوک تیز برای گرفتن نخ دارد با یک پیچ بر روی میله چوبی یا فلزی که مهم ترین ابزار برای تنبور دوزی می باشد.

امیدوارم این هنر زیبا را ببینید و پارچه های زیبا خلق کنید.

laptopدرس ها

معرفی دوره تنبور دوزی

تنبور دوزی یا تمبور دوزی یک هنر بسیار زیبا و کاربردی برای خلق لباس و اکسسوری های تزئینی می باشد. گلدوزی، جواهر دوزی، سوزن دوزی و انواع دوخت های تزئینی توسط تنبور دوزی بر روی پارچه مورد استفاده قرار می گیرد و هنر اختصاصی به نام تنبور دوزی وجود ندارد بلکه این نام از قلم تنبور گرفته شده است.

جلسه اول: معرفی ابزار و متریال تنبور دوزی

در شروع آموزش با ابزار و متریال تنبور دوزی آشنا می شوید و مهم ترین ابزار تنبور دوزی، دار تنبور دوزی می باشد که دارای پایه است و می توانید در سایز های متفاوت سفارش داده و برای شما بسازند و بعد از آن قلم تنبور دوزی می باشد که دارای سایز های مختلفی است که استاد در جلسه آموزشی کامل توضیح داده و می توانید انواع خرج کار را تهیه کرده و استفاده کنید، پس این جلسه را به خوبی ببینید و استفاده کنید.

خرید دوره

جلسه دوم: آموزش اتصال پارچه بر روی دار و انتقال طرح

در این جلسه، اتصال پارچه به دار تنبور دوزی را یاد می گیرید که یکی از مهم ترین بخش های دوره تنبور دوزی می باشد و باید به کشش پارچه کاملا توجه داشته باشید، تا در جلسات آینده که می خواهیم طرح را بر روی پارچه منتقل کنیم یا انواع خرج کار را بر روی پارچه بدوزیم پارچه نباید خیلی محکم یا شل باشد که در انتها پارچه پاره یا چروک نشود.

خرید دوره

جلسه سوم: آموزش دوخت زنجیره و پولک

در این جلسه دوخت های پایه را آموزش می بینید که از دوخت زنجیره بر روی پارچه شروع می شود و دو مدل دوخت پولک که در انواع طرح ها مورد استفاده قرار می گیرد.

خرید دوره

جلسه چهارم: آموزش دوخت زنجیره و پولک بر روی طرح

در جلسات قبلی سه مدل از دوخت های پایه را یاد گرفتید و در این جلسه، نحوه دوخت زنجیره و پولک را بر روی طرح آموزش می بینید. که دوخت بر روی طرح بسیار متفاوت تر از دوخت های خطی و مستقیم می باشد به خاطر انحنا و گوشه های طرح که دارای نکات و جزییات بسیار است، پس این دوره را با دقت ببینید و انجام دهید.

خرید دوره

جلسه پنجم: آموزش دوخت نگین پایه فلزی و متری

در این جلسه با دوخت انواع نگین های پایه فلزی و نگین متری بر روی پارچه آشنا می شوید. نگین های پایه فلزی به خاطر وجود سوراخ هایی که بر روی پایه دارد و همچنین سنگینی نگین، باید دوخت به صورتی باشد که بعد از اتمام کار نگین به پارچه ثابت شود و نخ زیاد دیده نشود، ولی نگین متری روش دوخت آسان تری نسبت به نگین پایه فلز دارد فقط توجه داشته باشید که از نخ نامرئی یا نخ های ظریف استفاده کنید.

خرید دوره

جلسه ششم: آموزش دوخت پر دوزی

در این جلسه آموزش پر دوزی را خواهیم داشت که قسمت های زیادی از پارچه توسط این دوخت کامل و پر می شود، و می توان از نخ گلدوزی و نخ دمسه در این دوخت استفاده کرد.

خرید دوره

جلسه هفتم: آموزش دوخت ملیله و ملیله شکسته

در این جلسه دوخت ملیله یا ملیله شکسته را یاد می گیرید که در روش دوختی یکسان دارد و براساس طرحتان نوع ملیله را انتخاب کنید تا در انتهای کار دوخت زیبا و ظریف تری داشته باشید. برای دوخت ملیله می توان از قلم های معمولی یا مخزن دار استفاده کرد.

خرید دوره

جلسه هشتم: آموزش دوخت سرمه

در این جلسه با دوخت سرمه آشنا می شوید که مانند دوخت سرمه دوزی باید سرمه را به اندازه های یکسان و کوچک برش دهید. ولی باید توجه داشته باشید که قلم را متناسب با سرمه انتخاب کنید، تا سرمه به راحتی داخل سوزن قلم، حرکت کند. سرمه را می توانید به دو روش پیچ و خطی انجام دهید که در این جلسه دوخت پیچ را یاد می گیرید که بسیار آسان و زیباست.

خرید دوره

جلسه نهم: آموزش دوخت مروارید و سنگ تراش خورده

در این جلسه دوخت مروارید و سنگ تراش خورده را آموزش می بینید، که اگر آموزش های قبل را به خوبی دیده باشید این دوخت را به راحتی انجام می دهید. در این جلسه دوخت ها به صورت تکی انجام می شود ولی در جلسات آینده دوخت های ترکیبی را یاد می گیرید و می توانید چند خرجکار را با هم بر روی تور استفاده کنید.

خرید دوره

جلسه دهم: آموزش دوخت دکمه پایه دار و ساده

در این جلسه دوخت دکمه پایه دار یا ساده را با هنر تنبور دوزی آموزش می بینید. دوخت دکمه باید با نخ هایی انجام شود که دارای استقامت بالایی باشد، که می توانید از نخ های ماهیگیری استفاده کنید و همچنین باید سایز قلم را متناسب با دکمه انتخاب کرد.

خرید دوره

جلسه یازدهم: آموزش انواع دوخت زنجیره

در این جلسه نحوه دست گرفتن قلم و دوخت زنجیره را یاد می گیرید. در جلسات گذشته با روش استاندارد دوخت زنجیره آشنا شدید و چون صنعت تنبور دوزی یک صنعت مادر است و بر این اساس روش دست گفتن قلم در کشور های مختلف متفاوت می باشد و بهتر است که دو روش آن را یاد بگیرید و استفاده کنید.

خرید دوره

جلسه دوازدهم: آموزش دوخت ترکیبی

در این جلسه با انواع دوخت های ترکیبی آشنا می شوید تا بتوانید انواع تزئینات را کنار هم گذاشته و بر روی پارچه استفاده کنید. در جلسات قبلی با انواع دوخت مروارید، منجوق و... به صورت تکی آشنا شدید و در این جلسه می خواهیم به شما یاد بدهیم که چگونه چند خرجکار را هم زمان با هم استفاده کنید. دوخت پولک و منجوق و ... به صورت خطی را چرخ نیز انجام می دهد ولی دوخت های ترکیبی را هیچ چرخی نمی تواند انجام دهد جز دست های یک هنرمند که به زیبایی انواع مروارید، پولک و منجوق را کنار هم استفاده می کند.

خرید دوره

جلسه سیزدهم: آموزش دوخت از پشت پارچه

در این جلسه دوخت تزئینات از پشت پارچه را آموزش می بینید که هم به صورت دوخت ساده یا دوخت ترکیبی انجام می شود. این روش برای دوخت های طولانی با یک ریتم یکسان مناسب است که بیشتر در کار های هندی و روسی قابل مشاهده است.

خرید دوره

جلسه چهاردهم: نکات کاربردی در تنبور دوزی

به آخرین جلسه از این کلاس رسیدیم در این جلسه با نکات کاربردی که در دوخت تنبور دوزی با آن مواجه خواهید شد، آشنا می شوید. امیدوارم از این هنر زیبا لذت برده باشید.

خرید دوره