آموزش های هفت سین ، تزئین تنگ ماهی ،تخم مرغ عید

آموزش ساخت ظروف هفت سین

ظروف هفت سین را مطابق با علایق خود بسازید… می توانید برای تزیین زیباتر هفت سین ظروف آن را خودتان بسازید. برای اینکار می توانید به سادگی با مراحل زیر پیش بروید و هفت سین متفاوت و زیبایی داشته باشید. داشتن هفت سینی زیبا با تزئینات خاص مورد نظر می تواند توجه همگان را به سوی خود جلب کند. این ظروف را می توانید به راحتی با رنگ سفره و تزئینات دیگر خود ست کنید و تنوع مورد نظر خود را به وجود بیاورید.

 

امروز ظروف هفت سینی به شکل برگ بسازید.

 

وسایل مورد نیاز برای ساخت ظروف هفت سین به شکل برگ:

 

برگ گل ها و درختان در انواع و اقسام مختلف، بهتر است برگ یک دست بوده و سوراخ زیادی نداشته باشد

گل رس

فویل آلومینیومی

رنگ

کوره در صورت دسترسی

قیچی یا موکت بر

موچین و پنس

کاغذ پوستی

 

مرحله اول:

برای تهیه ی این ظروف هفت سین به برگ درختان یا گلها در انواع مختلف احتیاج داریم. مهم نیست چه نوع برگی، از هر برگی که در ناحیه ی شما، خانه تان، خیابان تان و … می روید می توانید استفاده کنید. اما به یاد داشته باشید برگ های سبز و قابل انعطاف بهتر هستند. به نظر من برگهای انجیری زیبایی خاص تری دارند اما شما می توانید بسته به سلیقه و شرایط تان از برگهای مختلف استفاده کنید.

همچنین به گل رس احتیاج داریم. می توانید آن را از فروشگاه های کاردستی تهیه کنید و یا خودتان با استفاده از خاک رس، آن را بسازید. اگر این گل را از فروشگاه تهیه می کنید، بهتر است نوع هواخشک آن را بخرید. این اسم بدین معناست که برای آماده کردن نهایی به کوره نیاز ندارید اما اگر به کوره دسترسی دارید، توصیه می کنم حتما ظروف را پس از پایان کار در کوره قرار دهید؛ چون این کار دوام آنها را افزایش می دهد.

ظروف هفت سین

مرحله دوم:

مقداری از گِل را برداشته و به کمک وردنه روی سطح پهن می کنیم. من برای سطح زیرین از تخته ی سیلیکونی آشپزی استفاده کردم، چون قابل انعطاف هستند و گِل راحتتر جدا می شود. همچنین تمیز کردنش هم آسان است. ضخامت ایده آل برای تهیه ی این ظروف 2 میلیمتر است اما اگر تازه کار هستید بهتر است ابتدا با ضخامت 5-7 میلیمتر شروع کنید. چون گِل نازکتر، ظرافت بیشتری داشته و کار کردن با آن سخت است.

 

اگر در همین مرحله برگها را بچسبانیم، بعدا در هنگام جدا کردن گِل، شکلش به هم می ریزد؛ پس بهتر است ابتدا آن را به اندازه ی مورد نیاز جدا کرده و دوباره روی کاغذ پوستی پهن کنید.

ظروف هفت سین

حالا برگ ها را برداشته و روی گل قرار می دهیم. با وردنه روی آنها را صاف می کنیم طوریکه برگها داخل گِل فرو روند. از موچین و پنس استفاده می کنیم تا اضافات را با دقت از روی گِل برداریم.

مرحله سوم:

چون این برگها صاف نیستند، کمی پهن کردنشان سخت خواهد بود. همچنین ممکن است مقداری از شیره ی آنها بیرون بزند اما نگران نباشید، این چیزها طبیعی هستند.

پس از اینکه برگ را از گِل جدا می کنیم، شکل برگ همراه آوندها و رگه ها روی گل ایجاد می شود. از یک موکت بر تیز استفاده می کنیم و اطراف گل را برش می زنیم. اضافات گل را از برگ جدا می کنیم.

بریدن لبه ها برای برگهای گرد آسانتر از پنچه ای هستند، همچنین برگهای گرد شکل ظروف هفت سین بهتری به وجود می آورند.

با استفاده از فویل آلومینیومی سطح گودی درست کرده و برگ را درون آن می گذاریم تا خشک شود. می توانید لبه های برگ را به حالتی که می خواهید شکل دهید تا طبیعی تر به نظر بیاید.

مرحله چهارم:

اجازه می دهیم برگ یک شبانه روز خشک شود. سپس آن را از روی فویل برداشته و می گذاریم پشت برگ هم یک روز خشک شود. برای انکه شکل برگ به هم نریزد می توانید از وسایل دم دستی استفاده کنید تا برگ را معلق نگه دارید.

اما مراقب باشید، آنها هنوز شکننده هستند. اگر موقع برداشتن مراقب نباشید، ممکن است از محل رگبرگ ها بشکند. برای دوام بیشتر بهتر است آنها را درون کوره بپزید.

برای بهتر کردن ظروف هفت سین ، لبه های آن را با سنباده صاف می کنیم. روی آن را می توان با استفاده از اسپری رنگ زد و یا با استفاده از قلمو و رنگ روغن یا گواش رنگ آمیزی کرد. و یا می توان رنگ اصلی رس را نگه داشت و روی آن را فقط سیلرکیلر بزنید تا براق شود. یا می توانید آن را با روش های متفاوت رنگ آمیزی به طرح های زیبایی تبدیل کنید.

اگر در کار سفالگری حرفه ای هستید، می توانید به جای خاک رس از خاک چینی و خاک سفال سفید هم استفاده کنید. فرقی نمی کند انتخاب با شماست تنها کافی است روش و اصول کار را دنبال کنید تا به نتیجه مورد نظر برسید. همچنین می توانید از طرح گل هم به جای برگ ها استفاده کنید و می توانید برای شکل گرفتن و جمع شدن گلبرگهای گل آن را روی یک کاسه به جای فویل آلمینیومی پهن کنید تا گودی بیشتری به خود بگیرد و به شکل کاسه در بیاید… با این کار می توانید ظروف هفت سین را مطابق با سلیقه ی خود بسازید.

ظروف هفت سین

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا