آموزش شماره دوزی

آموزش دوخت شماره دوزی بر روی رومیزی

با آموزش دوخت شماره دوزی بر روی رومیزی می‌توانید بر روی پارچه های ساده ی رومیزی هایتان طرحهای بسیار زیبا و منحصر به فردی را بدوزید. از این آموزش همچنین می‌توانید برای دوختن بر روی ست لوازم آشپزخانه و یا ست دستمال سفره‌ها با رومیزی‎تان، و خیلی از لوازم پارچه ای موجود در منزلتان استفاده کنید.

شماره دوزی یا گوبلن دوزی نوعی گلدوزی و سوزن دوزی روی پارچه مخصوص و سوراخ دار است که اگر شما با دوخت گوبلن آشنا باشید، دوخت شماره دوزی و روش های دوختن آن نیز برای شما بسیار آسان تر خواهد بود. شماره دوزی دقیقا مانند گوبلن دوزی است با این تفاوت که در شماره دوزی این امکان وجود دارد که بعد از دوخت تار و پود پارچه شماره دوزی را کشید و طرح را روی پارچه ای که دوست دارید و زیر تور شماره دوزی چسباند و منتقل کرد.
پارچه هایی که بافت چهارخانه و توری شکل دارند برای دوخت شماره دوزی مناسب هستند ولی اگر شما بخواهید از پارچه ای استفاده کنید که این بافت را ندارد حتما باید از توری شماره دوزی استفاده کنید. توری شماره دوزی یک پارچه آهار دار و مشبک است که می توان گفت دقیقا شبیه به پارچه گوبلن دوزی، اما از نوع ساده و بدون طرح آن است.
این توری ها را بر روی پارچه قرار میدهیم و با کوک ها یی به دور تا دور پارچه اصلی دوخته و به آن وصل می کنیم ، بعد از اجرا طرح و دوخت شماره دوزی ، تار و پود توری را می کشیم تا از زیر کار خارج شود.
نکته مهم در استفاده از این توری ها این است که نباید نخ ها را هنگام دوخت خیلی محکم بکشیم تا بتوانیم بعد از اتمام کار دوخت، توری را از روی کار جدا کرده و از هم باز کنیم.
شماره دوزی یک هنر بسیار ساده است که با اندکی آشنایی اما با دقت و تمرکز بالا می توانید کارهای هنری بسیار زیبایی را خلق کنید و به خانه تان رنگ و جلوه ای صد چندان ببخشید.

وسایل مورد نیاز برای دوخت شماره دوزی:
• نقشه شماره دوزی
پارچه شماره دوزی
نخ دمسهDMC
سوزن
قیچی
کارگاه

مراحل دوخت شماره دوزی روی رومیزی:
برای کار شماره دوزی از نخ های DMC استفاده میشود که دارای شماره هستند. نخ های دیگری هم برای این کار وجود دارند اما نخ دمسه از بهترین ها برای این کار است.نخ های دمسه از ۶ تار نازک تر تشکیل شده‌اند که ما برای دوخت آنها را به دو قسمت، یعنی هر قسمت با ۳ تار تقسیم می کنیم.

معمولا بر روی هر نقشه رنگ های مورد استفاده در کار را با حروف لاتین یا علامت های دیگر جداسازی می‌کنند. و در پایین هر نقشه نیز جدولی هست که علامت هر رنگ بر روی نقشه را در کنار شماره نخی که باید استفاده شود قرار داده است.
در کار شماره دوزی، شمارش دقیق و دقت بالا در دوخت بسیار مهم است، چون با یک اشتباه کوچک و یک دانه جابجایی در دوخت  تمام نقشه شما جابجا شده و کار شما خراب می ‌شود.
روش و نحوه دوخت در شماره دوزی نیز مانند گوبلن دوزی می باشد، اما با این تفاوت که دوخت در شماره دوزی یک دور برگشت نیز دارد و به این ترتیب دوخت شما حالت ضربدر پیدا می کند. دوخت ضربدری اصلی ترین نوع دوخت در شماره دوزی است. هرچند که دوخت های دیگری نیز داریم. تفاوت دیگر شماره دوزی و گوبلن دوزی در نقشه خوانی این کار است. به این شکل که برای نقشه خوانی حتما باید از یک سمت کار شروع کنیم.

مرحله اول:
حال برای شروع، ابتدا در مرحله اول از کار دوخت شماره دوزی، باید طرح مورد نظری که انتخاب کرده بودیم ، تعداد خانه هایش را شمارش کنیم. هر مربع بزرگ تشکیل شده از ۱۰مربع کوچک در طول و ۱۰مربع کوچک در عرض است.

آموزش دوخت شماره دوزی بر روی رومیزی

 

طرحی که برای این رومیزی بسیار زیبا و ساده در نظر گرفته ایم یک طرح خیلی آسان است که شما نیز می‌توانید همانند من آن را در دفترتان بکشید و سپس بر روی پارچه پیاده کنید و بدوزید.

مرحله دوم:
سپس پارچه‌مان را مطابق با اندازه نقشه مان انتخاب میکنیم ، به طور مثال اگر تعداد خانه های نقشه ما ۳۰خانه باشد (یعنی از اولین خانه رنگ دار از سمت چپ تا آخرین خانه رنگ دار در سمت راست)، ما باید ۵۰خانه را بر روی پارچه در نظر بگیریم و از هر طرف ۱۰خانه برای حاشیه‌ی کارمان می گذاریم، و همین کار را برای بالا و پایین کار هم انجام می دهیم.
در نهایت کادری را که نشان دهنده ی تعداد خانه های ما در نقشه است را دور تا دور کار با دوخت کوک می دوزیم.
با توجه به نقشه ای که برای این کار در نظر گرفتم، برای زیبایی رومیزی هر کدام از گلها را به یک رنگ متفاوت می دوزیم. شما می‌توانید از طرحهای دیگری نیز استفاده کنید که هم زیباترند و هم پر کارتر. اساس کار ما یکی است تنها تنوع طرح ها و رنگها، و در نتیجه دقت کار بیشتر میشود.

آموزش دوخت شماره دوزی بر روی رومیزی

 

مرحله سوم:
مرحله سوم از آموزش دوخت شماره دوزی، نقشه خوانی و شروع دوخت است که ما برای نمونه یک طرح برای رومیزی انتخاب کرده ایم. شما می‎توانید بنا بر سلیقه تان این طرح را بر روی روبالشی، کوسن، کیف و یا حتی روی پیراهنتان نیز بدوزید. این گونه طرح ها را حتی بر روی مایو و لباس زیرتان نیز می‌توانید بدوزید. البته برای این کار باید از تور مخصوص شماره دوزی برای این کار استفاده کنید.

آموزش دوخت شماره دوزی بر روی رومیزی

فراموش نکنید که در انتهای کار، حتما باید کارتان را بشویید. در مجموع برای شستن شماره دوزی هایتان همیشه از شامپو و آب ولرم استفاده کنید و اجازه دهید تا پارچه تان حدود ده تا پانزده دقیقه در مخلوط آب ولرم و شامپو بماند تا خوب تمیز و پاکیزه شود. اگر شماره دوزی‌تان را در آب گرم بگذارید امکان دارد که رنگهای آن در یکدیگر پخش شوند و کارتان را خراب کنند.
البته اگر از نخ های خوب مانند نخ دمسه استفاده کنید چنین اتفاقی نخواهد افتاد.
سپس به خوبی با آب تمیز آن را بشویید و آبکشی کنید. پس از آن شماره دوزی‌تان را درون حوله ای سفید رنگ بپیچید (رول کنید) و اجازه دهید تا آب اضافی آن کشیده شود. هرگز برای گرفتن آب اضافی پارچه را نچلانید.
در مرحله آخر از کار شستشو پارچه تان را بر روی یک سطح صاف و تمیز پهن کنید، حوله را روی آن بگذارید و با حرارت کم، از روی حوله، شروع به اتوکشی کنید.

 

  • اگر به هنر شماره دوزی علاقمند هستید و می خواهید آن را به صورت حرفه ای و تخصصی تر فرا بگیرید، می توانید ابه صفحه  آموزش شماره دوزی در سایت هنری مراجعه کنید.

 

  • چنانچه علاقه مندید طرح های جدید را در هنر شماره دوزی تجربه کنید می توانید به صفحه های آموزش شماره دوزی  تقویم یاد بود ، آموزش شماره دوزی ساعت  مراجعه کنید و از آموزش هاغی رایگان سایت هنری استفاده نمایید همچنین ابزار و مواد ساخت هر یک از موارد گفته شده را می توانید در قالب بسته یا پک از سایت تهیه نمایید.

 

 

سایت منبع: feistytapas.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا