آموزش گلدوزی با دست از سطح پایه تا پیشرفته

آموزش نصب کارگاه و کار کردن با آن درگلدوزی بادست

مدت زمان آموزش :1:40دقیقه

 

نصب کارگاه و کار کردن با آن

 

در این درس می خوام در مورد انتخاب و استفاده از کارگاه ها توضیح بدم. کارگاه به عنوان چارچوب و قالبی است که شما در اطراف پارچه به منظور گلدوزی قرار می دهید.

در صورتی که از کارگاه یا قالب برای کوک زدن استفاده کرده باشید، بهترین روش به منظور شروع کار با کارگاه با روش های پیشرفته گلدوزی است.

 

انتخاب اندازه درست کارگاه

 

 

من ترجیح می دهم از کارگاهی استفاده کنم که کمی بزرگ تر از طرح گلدوزی برای کار کردن من باشد. این به شما اجازه دوختن و کوک زدن بدون تغییر دادن موقعیت پارچه یا کارگاه را توی طول دوختن میده . 

 

 

شکل بالا نمونه ای از طرح های گرفته شده و رسم شده روی پارچه را توی کارگاه نشون میده .

این بحث وجود دارد که چه اندازه ای از کارگاه مورد استفاده قرار میگیره، الگوی خود را بر روی پارچه کپی کنین و حلقه کارگاه را روش بزارید. در صورتی که وضعیت الگو نسبتا توی کارگاه قرار بگیره، شما کارگاه مناسبی را انتخاب کردید.

در صورتی که الگو بیش از حد نزدیک به لبه ها باشه، بهتره اندازه کارگاه را تغیر بدید.

در صورتی که شما روی قطعات بزرگی کار می کنین، من پیشنهاد می دهم تا از کارگاه 6 اینچ (یا کوچک تر) به منظور گلدوزی بر روی پارچه استفاده کنین.

از کارگاه های بزرگ (8 اینچ و بیشتر) برای دوره زمانی طولانی استفاده نکنید. کار کردن با انها و در دست گرفتن آنها سخت است و در طولانی مدت به دلیل در دست گرفتن کارگاه مشکلاتی در زمینه سلامت دست شما بروز می کند. 

 

استفاده از کارگاه

 

 

 

دو نوع کارگاه وجود دارد: جانبی و لبه ای. کارگاه های صاف اساسا از چوب و یا فلز هستند. کارگاه هایی با لبه اغلب از پلاستیک ساخته می شن. تصور می کنید که هر دو روش مثل هم هستند- تنها چیزی که در این مورد اشتباه این که شما لبه را در بالا یا پایین حلقه تنظیم کنید و این بسته به راحتی شماست.

من ترجیح میدم که لبه بر روی لبه بالای کارگاه تنظیم بشه-  تنظیم به روش خودم را به شما پیشنهاد می دهم. 

 

در اینجا عکسی وجود دارد که لبه کارگاه را نشان می دهد:

 

 

 

چگونه از کارگاه استفاده نماییم:

 

 

پیچ و مهره را در بالی حلقه کارگاه را شل کنید و حلقه های داخلی و خارجی را از هم جدا نمایید. 

 

 

حلقه داخلی را در زیر سطح کار قرار بدید پارچه را روی حلقه داخلی قرار بدید . الگوی در وسط حلقه باشه.

 

 

 

علاوه بر این پیچ حلقه خارجی را شل کنین تا قرار دادن آن بر روی حلقه داخلی آسان تر میشه و حلقه خارجی را روی حلقه داخلی فشار دهید. زیر دستتون یه سطح صاف باشه راحت کارگاه ها روی هم جا می افتند .

 

 

پیچ را تا حدود نصف سفت نمایید.

 

 

خیلی  آروم شروع به کشیدن پارچه کنین، پارچه را در اطراف کارگاه حرکت بدید به شکلی که الگوی گلدوزی در مرکز پارچه قرار گیرد و پارچه ثابت بشه. 

 

 

پیچ را کامل سفت کنین وقتی که مطمئن شدید که پارچه محکم شده سرجای خودش.

 

با دو تا انگشت خودتون روی پارچه ضربه بزنید. آیا وضعیت پارچه خوب به نظرمیرسه؟ باید صداش مثل تبل باشه در این صورتکه  کار شما درست بوده. 

 

 

 

روش دوم می توان به شکل ها مراجعه کنین.  پشت گلدوزی بخش بالای کارگاه میشه. 

 

در صورتی که شما تلاش می کنید تا الگوی گلدوزی یا خیاطی را روی کارگاه محکم و سفت کنین حلقه را به سمت بالا بکشید.

 

کارگاه را بر روی سطح به سمت پایین با یک دست نگه دارید در حالی که شما پارچه را با دست دیگر می کشید. این روش به شما تسلط بیشتری به کار می دهد و بنابراین برای گلدوزی ها با تعداد زیادی از جزئیات کاملا مناسب است.

 

دستورات مربوط برای استفاده از کارگاه

 

 کارگاهتت را تمیز کن.

کارگاه مقدار زیادی جرم و میکروب در زمان دوخت شما به خود می گیرد. چربی موجود بر روی دست شما به کارگاه منتقل میشه که باعث کثیفی کارگاه بشه . این وضعیت در صورتی قابل مشاهده است که شما گلدوزیتون را ازحلقه کثیف برمی دارید.

 

برای تمیز کردن کارگاه های پلاستیکی شما می توانید از مایع ضرف شویی و آب استفاده کنید و یا این که  روش الکل بکشید. من معمولا از الکل استفاده می کنم چون راحت و سریع هست.

برای کارگاه های چوبی، استفاده از لکل برای تمیز کردن کارگاه بهترین گزینه هست.

 

از کارگاه بزرگ بری طولانی مدت استفاده نکنید.

 

چنان چه قبلا هم گفتم، کارگاه های بزرگ برای استفاده در طولانی مدت سخت و دشوار هستند. وقتی من میگم کارگاه بزرگ، منظور من کارگاه 8 اینچ و بزرگ تر هست. کارگاه بزرگ در

دست گرفتنش سخت هست و میتونه باعث مشکلات و ناراحتی ها جسمی بشه.

زمانی که در ابتدا من کار را آغاز کردم، الگوهای گلدوزی بزرگی را بر روی کارگاه های 8 و 10 اینچی انجام داده ام. این موضوع باعث شد تا دستم درد بگیره.

این باعث شده تا از کار گاه های 6 اینچی(سایر 6) استفاده کنم.

گلدوزی ها را بر روی کارگاه برای بیش از دو روز نگه ندارید.

زمانی که بر روی پروژه ای کار می کنین، تلاش کنید که آن را برای مدت طولانی بر روی کارگاه نگه ندارید.

نگه داشتن طولانی مدت کارگاه بر روی پارچه منجر به ایجاد چین و چروک میشه که قابل رفع شدن نیستند.

انواع دیگر کارگاه و قالب

 

علاوه بر کارگاه های چوبی و پلاستیکی استاندارد، انواع دیگه ای هم از قالب ها و کارگاه ها وجود دارن. مثل کارگاه های دو حلقه ای چفتی و کارگاه های پیچکی 

 

 

قالب های چفتی

 

رایج ترین نوع این قالب ها میتونم به قالب های چفتی اشاره کنم. آنها  به صورت قالب مربعی شکلی هستند که از PVC ساخته شده .

 بست های پلاستیکی پارچه را در قالب پلاستیکی در اطراف لبه ها حفظ می کنه.

 

کارگاه های دو لبه ای

این کارگاه ها دو طرفه هستند و برای طولانی مدت بین دو کارگاه قرار می گیرد. یک کارگاه بر روی یک لبه قرار می گیرد در حالی که شما روی دیگری کوک می زنین. این کار به شما اجازه گلدوزی بدون نگه داشتن کارگاه رامیده

حرکت رو به پایین این کارگاه ها به شکلی هست که کار را محکم می کنه. من معمولا پشت کارمم چک می کنم،این کارگاه ها برای استفاده در طولانی مدت خسته کننده هستن.

 

قالب های چفتی

قالب های لبه ای به صورت سنتی برای دوخت ضربدری شماره دوزی استفاده میشن، اما از شون می تونیم  برای گلدوزی هم استفاده کنیم. اینها برای قطعات بزرگ مناسب اند. این ها روشی کمتر موقتی برای دوختن بر روی پارچه هستند و گلدوزی شما را به

صورت محکم بر روی کارگاه نگه می دارند. این قالب ها هم بزرگ تر هستند و اغلب کف و لبه دارند.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا