جلسه اول : آشنایی با انواع رنگ های دکوراتیو


به جلسه اول از کلاس نقاشی دکوراتیو خوش آمدید.

 

در این جلسه و قبل از شروع کار اصلی قصد داریم شما رو با پرکاربرد ترین رنگ هنر دکوراتیو یعنی رنگ اکریلیک آشنا کنیم.

 

رنگ اکریلیک یکی از رنگ‌های پر استفاده شیمیایی است که دوام و درخشندگی بالایی دارد و در هنر نقاشی و انواع هنرهای دکوراتیو کاربرد دارد. این رنگ ها قابل استفاده بر روی انواع سطوح مانند چوب، سفال و سرامیک، پلی استر، شیشه، پارچه، چرم و .... می باشند. از ویژگی رنگ های اکریلیک میتوان به مواردی از جمله قابلیت شست و شو و ضد آب بودن، مقاومت در برابر نور خورشید، ضد خراش بودن، سازگاری با محیط زیست، نداشتن بوی آزار دهنده، قابلیت رقیق شدن با آب، ضد باکتری و کپک بودن و عدم ایجاد حساسیت اشاره کرد. همچنین این رنگ ها خاصیت ترکیب شوندگی دارد و به راحتی میتوانید با ترکیب چند رنگ اکریلیک، رنگ جدید دلخواه خود را بسازید، البته بهتر است که رنگ ها از یک نوع و یک مارک باشند تا کیفیت اصلی خود رو به نمایش بگذارند.

رنگ های اکریلیک از نظر اثری که ایجاد میکنند به انواع ساده، شب تاب، متالیک و فوق متالیک تقسیم میشوند که در عکس های زیر میتونید حالتی که ایجاد میکنند رو مشاهده کنید : 

 

بهترین نوع رنگ اکریلیک، مولتی سورفیس است که دارای پوشانندگی بسیار بالا و قابلیت رنگ آمیزی روی همه سطوح از جمله سطوح چوبی، پلی استر، سرامیک، سفال و حتی شیشه، فلز، چرم و پارچه می باشد. یکی از ویژگی های مهم رنگ های مولتی سرفیس این است که نیازی یه تثبیت کننده ندارند و در برابر حرارت کاملا مقاوم هستند به همین دلیل برای رنگ آمیزی قابلمه ها و ظروفی که به صورت مستقیم روی شعله قرار می گیرند بسیار مناسب اند. رنگ های مولتی سرفیس رو میتوان با یکدیگر و حتی رنگ های اکریلیک دیگر هم ترکیب کرد اما در صورت ترکیب با رنگ های اکریلیک دیگر کیفیت اصلی خود را ندارند.

برای پوشانندگی یک سطح توسط این رنگ ها باید روی بعضی از سطوح چند دست رنگ کار شود. نکته قابل ملاحظه این است که دست اول رنگ باید نازک باشد تا رنگ بتواند به خورد سطح برود و بعد از دو ساعت، دست بعدی رنگ را میتوان کار کرد. ظاهر رنگ طی 2-3 ساعت کاملا خشک میشود، ولی زمان خشک شدن کامل و اینکه بتوانید روی حرارت مستقیم قرار دهید یا اینکه در مقابل خراشیده شدن مقاوم باشد حدود 21 روز طول میکشد.

 

**نکات قابل توجه در استفاده از رنگ های اکریلیک:**

 

- این رنگ ها را به هیچ وجه نباید بر روی سطوح خیس و مرطوب کار کرد.

- بهتر است قبل از کار کردن رنگ را درون بطری یا در پالت به خوبی مخلوط کنید.

- قلم مو و سایر ابزاری که با آن کار می کنید را بلافاصله با آب گرم بشویید و درصورتی که رنگ اکریلیک روی لباس شما ریخته شد آن را سریعا با آب گرم و صابون بشویید در غیر این صورت بعد از خشک شدن پاک نخواهد شد.

- در صورتی که می خواهید رنگ براق تری داشته باشید و رنگتان زودتر خشک شود می توانید از مدیوم اکریلیک در ترکیب با رنگ مورد نظرتان استفاده کنید و در صورتی که می خواهید رنگتان دیرتر خشک شود از مدیوم گلیز در ترکیب با رنگ مورد نظرتان استفاده کنید.

- برای رقیق کردن رنگ اکریلیک می توانید مقدار کمی آب به آن اضافه کنید.

- انتخاب سایز قلمو بستگی به سطح کار شما دارد، برای سطوح کوچک تر از قلموهایی با سایز کمتر و برای سطح های بزرگتر از قلموهای درشت تر و سایز بالاتر و یا غلتک می توانید استفاده کنید و همچنین انتخاب آن باید مطابق با راحتی خود شما باشد.

- در رنگ زدن سطوح چوبی، سرامیکی و سفالی که رنگ خوری بالایی دارند، میتوانید قبل از انجام این کار، سطح را به کمک یک قلمو، به پرایمر و یا چسب چوب رقیق شده آغشته کنید. این کار را به 2 دلیل توصیه میکنیم. یکی اینکه وقتی رنگ را روی کار میگذارید، کدر و تیره نشود و دقیقا به همان درخشندگی که هست خودش را نشان دهد و دوم اینکه باعث صرفه جویی در مصرف رنگ و جذب شدن کمتر آن به سطح می شود.

 

در نهایت؛ رنگ های اکریلیک در برندهای معروف و با کیفیت ایرانی رپین و خارجی کادنس کشور ترکیه موجود هستند که میتوانید از داخل سایت خریداری کنید.

***

در ادامه ما به کمک این آموزش و با استفاده از

رنگ های اکریلیک،

قلم مو سرتخت،

و ابر

نحوه رنگ آمیزی یک سطح کوچک رو به شما نشان میدهیم :)

 

فیلم آموزش رنگ آمیزی با قلم مو

 

 

همین طور که پیش تر در توضیحات آورده شده بود، رنگ های اکریلیک حلال در آب هستند، پس در ابتدای کار، مقداری رنگ دلخواه را به میزان مناسب طوری که نه خیلی رقیق شود و شره کند و نه غلظت اولیه را داشته باشد، رقیق کرده و با هم زدن یک دست میکنیم، علت رقیق کردن رنگ این است که موقع کار کردن روی سطح رد قلمو کمتر دیده شود.

در مرحله بعدی قلم مو رو برداشته و در یک جهت شروع به رنگ زدن میکنیم. انجام این کار در یک جهت به این دلیل است که اثر قلمو بر روی سطح در جهات مختلف نیوفتد و کار تمیز و یکدست دربیاید.

سعی کنید قلمو رو از ابتدای سطح تا انتها بکشید تا رنگ کارتان در وسط یک دست باشد و لایه لایه نشود.

ممکن است مجبور شوید روی یک قسمت را چند بار رنگ بزنید تا سطح یکدست مورد نظرتان ایجاد شود.

**دقت کنید که اگر دوست داشته باشید میتوانید به عمد و با حرکت قلمو در یک جهت و یا جهات مختلف و یا با لرزش در یک مسیر به سطح بافت دهید.**

علاوه بر اینکه میتوانید با ترکیب رنگ هایی که دارید به نسبت های مختلف رنگ های تازه بسازید و یا مثلا با اضافه کردن رنگ سفید یا سیاه رنگ ها رو روشن و تیره کنید، میتوانید با زدن دو رنگ در کنار هم روی سطح مورد نظرتون و ترکیب تدریجی آنها در فاصله بینشان، حالت طیف و یا سایه روشن ایجاد کنید.

فراموش نکنید که شما میتوانید با خلاقیت خودتان انواع افکت ها و حالت هایی دیگه ای را تنها با استفاده از رنگ و قلمو ایجاد کنید.

 

فیلم آموزش رنگ آمیزی با ابر

 

 

رنگ زدن روی کار با استفاده از ابر به دو صورت ضربه ای و حرکتی انجام میشود، در حالت اول رنگ رو به صورت ضربه ای روی کل کار میزنیم و بعد جاهایی که رنگ نگرفته و یا رد ابر مانده رو با حرکت دادن آهسته ابر روی کار یک دست میکنیم. در حالت دوم یا حرکتی، اول رنگ رو به صورت ضربه ای روی کار میزنیم و بعد ابر رو روی رنگ هایی که در سطح داریم، میکشیم تا کاملا رد آن از بین برود، در این روش باید توجه داشته باشید که باز هم در یک جهت ابر رو حرکت دهید. 

**توجه کنید که در رنگ زدن با ابر باید از ابری استفاده کنید که بافت ریز و نرم داشته باشد.**

حالا برای شروع کار مانند رنگ آمیزی با قلمو ابتدا لازم است رنگ رو در ظرف یکبار مصرف و یا پالت آماده کنید.

ابرتان رو به رنگ آغشته کرده و به صورت ضربه ای و یا با حرکت آهسته بر روی کار، سطح تان رو رنگ کنید. اما بهتره برای ایجاد بافت زیباتر و بهتر تا انتهای کار به صورت ضربه ای رنگ رو به سطحتان بزنید.

در اینجا هم میتوانید با استفاده از رنگ های مختلف و ضربه های آهسته در کنار یا روی رنگ های دیگر افکت های زیبایی ایجاد کنید.

 

فیلم زیر قسمت هایی از آموزش های این کلاس هست که در این جلسه و جلسات آینده مشاهده میکنید.

 

 

 

به این ترتیب جلسه اول از آموزش نقاشی دکوراتیو به پایان رسید.

جلسه دوم که آشنایی و یادگیری ایجاد انواع طرح و نقوش زیبا بر روی کارهای دکوراتیو هست را از دست ندهید.

پرسش و پاسخ
0 پرسش