جلسه اول: آشنایی با مواد و ابزار روبان دوزی


مدت آموزش : 15 دقیقه 

 

 

 

اگر به هنر روبان دوزی و آموزش دوخت گل با روبان علاقه دارید در قدم اول می بایست با ابزارهای هنر روبان دوزی آشنایی داشته باشید . این جلسه شما رو با ابزارهایی که برای روبان دوزی احتیاج دارید آشنا میکنم  تا کمی با اصول ابتدایی روبان دوزی آشنا بشید .

 

اصالت هنر ربان دوزی متعلق به کشور فرانسه و هلند است و قدمت چندانی در کشور ما ندارد.

ولی زیبایی و در دسترس بودن و سادگی این هنر باعث شده در سالهای اخیر این هنر زیبا در بسیاری از نقاط دنیا رایج شود،

 

زیباترین تزئینات برای دکوراسیون منزل رو می تونید با دوخت گل های روبانی ایجاد کنید شما می تونید با گل های روبانی ، کیف روبان دوزی ، ست سرویس روبان دوزی ،رومیزی روبان دوزی بسازید و حتی با روبان دوزی روی لباس لباس های ساده خود رل زینت بخشید.

. توجه داشته باشید در کارهای هنری علاقه و تمرین دو کلید مهم برای موفقیت و داشتن کارهای بی نظیر است.

 

من به کمک شما دوستان عزیز سعی میکنم تا جایی که در توانم هست در یادگیری این هنر زیبا همراهتون باشم.heart

 

 

 

روبان : روبان مهم ترین وسیله در روبان دوزی هست که در اندازه، جنس و رنگ های مختلف وجود دارد و شما باید با توجه به باریک و یا پهن بودن گل و برگ روبانی  طرح تان ، ربان را انتخاب کنید.

 

روبان های پهن و آهار دار مناسب گل های درشتی هستند که اغلب روی کار دوخته می شوند و نباید داخل پارچه شود ، روبان های بدون آهار باریک با رنگ های تیره و روشن مناسبترین نوع برای روبان دوزی هستند ، رنگ روبان نیز باید ثابت باشد

 

 

 

 

سوزن  : ﺳﻮﺯﻥ ﻣﺨﺼﻮﺹ ﺭﻭﺑﺎن ﺪﻭﺯﯼ ﺳﺮ ﻧﯿﺰﻩ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺩﺍﺭﺩ و بﺴﯿﺎﺭ ﺗﯿﺰ ﺍﺳﺖ ﺍﮔﺮ ﺗﯿﺰ ﻧﺒﺎﺷﺪ ﺑﺎﻋﺚ ﮐﺸﯿﺪﻩ ﺷﺪﻥﻭﺟﻤﻊ ﺷﺪﻥ پاﺭﭼﻪ ﻣﯿﺸﻮﺩ . همچنین این سوزن ها باید سوراخ بزرگ داشته باشند تا روبان به راحتی از آن ها عبور کند

 

 

 

 

 

پارچه : پارچه مخصوص روبان دوزی پارچه ای است با بافت درشت مانند کتان ، حوله ای ، مخمل که  سوزن  راحت از پارچه عبور کند تا کار تمیزی داشته باشید ، همچنین رنگ پارچه روبان دوزی باید ثابت باشد

 

 

 

نخ  : نخ  دمسه نیز نخ های مناسبی برای ترکیب با ربان در هنر ربان دوزی  هستند ، همچنین میتوانید از نخ های عمامه گلابتون و دیسکو نیز استفاده کنید ، رنگ نخ نیز باید ثابت باشد.

 

 

 

 

کارگاه : کارگاه در اندازه های مختلف برای نگه داشتن پارچه یکی از ابزارهای مورد نیاز در هنر ربان دوزی  می باشد .همچنین کارگاه ها در دو جنس چوبی و پلاستیکی در بازار به فروش می رسند. و معمولا به صورت گرد و بیضی اند.

قیچی  :  قیچی کوچک و تیز برای برش روبان و نخ  نیاز دارید و بهتر است برای برش روبان ها از قیچی بزرگ اسفاده نکنید.

 

 

 

نکته:

 

  • چگونه بدانیم پارچه نخ و روبان رنگی ثابت دارند؟  اگر قسمتی از پارچه نخ و روبان را خیس کنید و با کمی فشار روی پارچه ای سفید بکشید پارچه سفید نباید رنگی شود ، حتی بهتر است کمی هم روی آنها اتو بکشید تا نتیجه کار را ببینید.

 

  • چگونه میتوان رنگ ربان را ثابت کرد؟ یک قاشق مرباخوری سرکه و یک قاشق غذاخوری نمک را در یک لیتر آب حل کنید و پارچه و نخ و روبان را به مدت ۲۰ دقیقه در این محلول قرار دهید سپس ابکشی کنید و اجازه دهید خشک شوند.

 

  • انتقال طرح  ربان دوزی روی پارچه چگونه است؟ ابتدا طرح را روی یک نایلون یا سلفون با ماژیک بکشید سپس همان نایلون را روی پارچه گذاشته و با هم داخل کارگاه محکم کرده و روی نایلون شروع به دوخت کنید ، در انتهای کار نایلون ها را پاره میکنید و بیرون میکشید.

 

  • برای اینکه بتوانیم روی پارچه های نازک روبان دوزی کنیم و چروک نشود باید چه کنیم؟  ابتدا محل عبور روبان ها را با هویه نازک یا هر وسیله مشابهی سوراخی کوچک ایجاد کنید و سپس دوخت را شروع کنید.

 

 

 باهم  مختصری با هنر روبان دوزی و وابزار و وسایل مورد نیازش آشنا شدید ، ان شاالله از جلسه آینده سوزن و روبان به دست میشیم و کار رو با یادگیری یه گره کاربردی به نام گره فرانسوی روبان دوزی رو  شروع میکنیم smiley

 

 

 

 

 

پرسش و پاسخ
0 پرسش