جلسه اول : آشنایی با مواد و ابزار هنر معرق کاشی


سلام به جلسه اول معرق کاشی خوش آمدید.

ما قصد داریم در این کلاس شما هنردوستان عزیز را با انواع ابزار و موادی که برای شروع کار نقالشی روی موزائیک و همچنین ابزار ومواد کار حرفه ای معرق کاشی احتیاج دارید آشنا کنیم و کاربرد آن ها را ذکر کنیم.

بگذارید قبل از هر چیزی به کلمه موزائیک که یک کلمه لاتین هست بپردازیم . موزائیک در فرهنگ لغت یعنی تکه تکه و ما از معرق کاشی به عنوان نقاشی موزائیک هم استفاده می کنیم و دلیل این هست که به جای رنگ از وزائیک ها یا تکه های رنگی برای خلق اثر استفاده می کنیم. اما معرق کاشی دقیقا به معنای کنار هم قراردادن کاشی ها برای زینت دیوار های مکان های خاص است که نمونه هایان را در مساجد و مقبره ها دیده اید. در آینه کاری هم دقیقا از همین هنر استفاده شده است با این تفاوت که تکه های مورد استفاده جنس متفاوتی دارند.

 

1 - کاشی شکسسته

 

پس با این تفاسیر مواد و مصالح اصلی ما تکه هایی هستند که از کنار هم قرار گرفتن آن ها تصویر ما شکل میگید که ممکن است جنس های مختلفی داشته باشند.

1 -  کاشی های  رنگی موجود دربازار 

2 - آینه 

3 - موزائیک یا سرامیک

4 - تکه های سی دی 

5 - پوست تخم مرغ و شتر مرغ 

6 - سنگ های طلبیعی و مصنوعی 

7 - مهره های رنگی 

8 - صدف و گوش ماهی 

9 - تکه های ظروف بلا استفاده چینی و سرامیکی و آرکوپال و غیره

 

حالا که ما تکه مورد نظر خود را انتخاب کردیم احتیاج به سطحی برای کار کردن روی آن داریم . قصد شما چیست آیا تمایل دارید به میز قدیمی خود رنگ و لعابی نو بدهید و یا ترجیح می دهید یک قاب عکس زیبا برای تصاویر خانوادگی خود با معرق کاشی بسازید . 

سطوحی که معمولا برای معرق کاشی استفاده می شود شامل موارد زیر است .

 

سطوح چوبی :

 

 شامل سطوح میز و صندلی و جعبه و صندوق و قاب عکس و یا تابلو های چوبی برای خرید لوازم چوبی می توانید به لینک ظروف چوبی  مراجعه کنید .

 

 

سطوح سفالی : 

 

سطح ظروفی مانند بشقاب و کاسه و گلدان ها ی سفالی نیز برای تزئئین با معرق کاشی مناسب هستند. 

 

 

سطوح سرامیکی ، گچی  : 

 

 برخی از گلدان ها در جنس های گچی و  ظروف سرامیکی در بازار موجود هستند که می توان از آن ها به جای سفال استفاده نمود . ب

 

 

 

سطوح شیشه ای و آینه

 

روی سطح ظروف شیشه ای که قدیمی هستند ویا ظروف آماده ای که در بازار موجود هستند هم می توان معرق کاشی انجام داد.

 

 

روی سطوح فلزی :

 

قاب های فلزی ای که برای زیور آلات رزینی و ویترای استفاده میشود برای معرق کاشی هم مناسب است.

 

 

 

2 - طرح یا الگو 

 

حالا که انواع تکه ها و همچنین سطوح مناسب برای نقاشی موزائیک را آموختید  باید یک طرح زیبا و مورد پسندمان را بر روی سطح مورد نظر ایجاد کنیم . 

 تقریبا هر طرحی را می توان به معرق کاشی تبدیل کرد اما برای شروع بهتر است از طرح های ساده تر که طیف رنگی کم تری دارند استفاده کنید. 

شما می توانید از طرح هایی مانند طرح هاو الگو هایی که برای نقاشی رو ی پارچه و نقاشی روی شیشه استفاده می شود هم استفاده کنید . 

 

چند نمونه از الگوهایی که می توانید استفاده کنید . برای مشاهده الگو وعکس های کاشی شکسته بیشتر می توانید به صفحه طرح معرق کاشی و یا الگوی معرق کاشی مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اگر نقاش خوبی هستید و ذوق نقاشی کشیدن دارید می توانید با مداد طرح مورد نظر خود را روی سطح دلخواه خود بکشید و با رنگ قسمت های مختلف را مشخص کنید تا هنگام چسباندن کاشی به سطح رنگ ها را فراموش نکنید. 

 

 نمونه هایی از معرق کاشی

 

می توانید از طرح های نقاشی ای که دیگران بر اساس آن نقاشی موزائیک انجام داده اند استفاده کنید این کار از این جهت مفید است که طرح تجربه شده ای را انجام می دهید از طرفی چون کار تمام شده مقابل روی شماست می توانید کار معرق کاشی خود را با با طرح نهایی مقایسه کنید. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

می توانید از طرح های نقاشی ای که دیگران بر اساس آن نقاشی موزائیک انجام داده اند استفاده کنید این کار از این جهت مفید است که طرح تجربه شده ای را انجام می دهید از طرفی چون کار تمام شده مقابل روی شماست می توانید کار معرق کاشی خود را با با طرح نهایی مقایسه کنید. 

 

 

3 - چسب 

 

از چسب ها برای چسباندن کاشی به سطوح مختلف استفاده می شود ، نوع چسب را بر اساس جنس سطح انتخاب می کنند. چسب های معرق کاشی در ذیل آمده است.

 

 چسب کاشی :

چسب کاشی کاربرد دو منظوره دارد و از آن هم به عنوان چسب برای چسباندن کاشی ها به سطوح و همچنین به عنوان ملات استفاده میشود ، از چسب کاشی برای معرق کاشی مکان هایی که در مکعرض رطوبت هستن مانند روشویی سرویس های بهداشتی و همچنین حوضچه های موجود در پارک ها استفاده می شود.

 

چسب چوب

از چسب چوب برای چسباندن موادی مانند چوب، سفال و سرامیک،کاغذ و مقوا و ... استفاده می شود.

این چسب دیر خشک می شودو این امکان را به هنرمند می دهد تا با آزادی عمل بیشتری به چسباندن قطعات موردنظر بپردازد.

حلال چسب چوب آب است و می توان دست ها و سایر وسایل کار را بعد از استفاده به راحتی با آب شست.

بیشتر برای  چسباندن کاشی شکسته بر روی سطوح چوبی کاربرد دارد

 

4 - ابزار کار :

 انبر کاشی : از انبر کاشی برای شکستن کاشی و سرامیک به طرح های هندسی و غیر هندسی استفاده می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

لباس کار ، پیشبند و عینک ایمنی 

کاربرد عینک ایمنی :

هنگام شکستن کاشی ممکن از تکه های رییز آن به اطراف پرتاب شود  و به چشم آسیب برساند.

 

مداد و پاک کن و خط کش و شابلون برای طراحی روی سطح ، درصورتی که تمایل به رنگ آمیزی سطح مورد نظر خود دارید می توانید از رنگ های آکریلیک هم استفاده کنید. 

 

 

5 - ملات : 

 

ملات انواع گوناگونی دارد  که شامل موارد ذیل می شود ملات یا دوغاب را هم می توانید خودتان بسازید و هم از بازار بخرید . ( نحوه ساخت ملات در جلسه سوم همین کلاس اموزش داده شده است برای مشاهده به آموزش مراحل ساخت دوغاب برای معرق کاشی مراجعه کنید )

پودر بند کشی :

این پودر هم نوع خارجی و هم نوع ایرانی دارد و می توانید /ان را از مصالح فروشی ها تهیه کنید..

 

پودر بند کشی سفید :

این پودر در واقع از ترکیب سیمان سفید و پودر سنگ به دست می آید.

 

پودر چسب کاشی :

این پودر را هم می توانید از بازار تهیه کنید .

 

چسب کاشی :

همان طور که در بخش چسب ها توضیح دادیم از چسب کاشی علاوه بر چسباندن کاشی شکسته بر روی سطوح به عنوان ملات هم استفاده می کنند چسب کاشی خمیری شکل است.

 

امیدوارم مطالب جلسه اول آموزش معرق کاشی مورد استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشهheart