جلسه اول : آشنایی با لوازم جواهر دوزی


به جلسه اول کلاس جواهر دوزی خوش آمدید

 

یکی از هنرهایی که این روزها به خصوص تو جوامع ایرانی بسیار پر طرفدار شده، هنر جواهر دوزی است که در ساخت انواع و اقسام پیکسل ها و دکمه های زینتی و حتی تزئین لباس، کیف و کفش کاربرد دارد. ما هم قصد داریم در این کلاس به تکنیک های دوخت و نکاتی بپردازیم که شما برای به اتمام رساندن یک پروژه به اون احتایج پیدا میکنید.

اول از همه باید کمی با اجزایی که یک اثر هنری جواهر دوزی شده را میسازند بیشتر آشنا شویم. در زیر لیست تمامی مواد و ابزاری که تا انتهای کلاس به اونها احتیاج پیدا میکنید، مشاهده خواهید کرد و بعد از این به سراغ روش های مختلف دوخت هر یک از مواد زیر خواهیم رفت.

 

 

منجوق

یکی از پر کاربرد ترین مواد مورد استفاده در هنر جواهر دوزی منجوق ها هستن، از این مهره های ریز برای پر کردن یک سطح، دور دوزی روی سطح و حتی دور دوزی کار نهایی استفاده می شود.

 

 

ملیله

ملیله ها ساختاری مشابه منجوق دارند اما کمی بلند ترند و به شکل استوانه بیشتر نزدیک اند و معمولا در ترکیب با منجوق برای پر کردن کار و یا دور دوزی استفاده میشوند. یک نوع ملیله شکسته هم وجود داره که همون طور که از اسمش پیداست حالت شکسته شده و زاویه دار هستند.

 

 

پولک

پولک ها در رنگ های مختلف و در شکل های ساده و طرح دار در بازار موجود هستند. پولک ها عموما به صورت هم هم دوخته و یا با قرار گرفتن منجوق در کنار، رو و یا بینشان به پارچه دوخته میشوند.

 

 

مروارید

از دیگر ازجای زینتی که در هنر جواهر دوزی پر کاربرد هستند انواع مرواید ها هستند که در سایز های مختلف وجود دارند و به صورت تک یا رشته ای در طرح دوخته میشوند.

 

 

سنگ و کریستال

سنگ های تراش خورده، تراش نخورده، کریستالی، قیمتی و نیمه قیمتی و ... همگی در جواهر دوزی مورد استفاده قرار میگرند. عموما روش دوخت مشابهی با مروارید دارند اما معمولا به صورت تک داخل کار دوخته میشوند تا جلوه بیشتر داشته باشند.

 

 

نگین کریستالی

نگین های کریستالی معمولا به عنوان اجزای مرکزی یک طرح انتخاب میکنیم و یا اونها را با منجوق و پولک احاطه میکنیم که اینکار به طرح جلوه فوق العاده ای میبخشد. نگین های کریستالی به دو صورت پایه دار دار و بدون پایه، یا بدون سوراخ و سوراخ دار به فروش می رسند. در صورتی که نگین های بدون سوراخ را برای کار انتخاب کردید باید از پایه هایی با سایز مناسب برای اتصال این اجزا به پارچه استفاده کنید که امکان دوخت را برای شما فراهم میکنند.

 

نخ نایلون

در هنر جواهر دوزی معمولا برای دوخت از نخ نایلون استفاده میشود. این نخ ها در رنگ های مختلف موجودند و انتخاب رنگ ها بهتر است متناسب با سطح زیر کار باشد تا کمتر مشخص باشد، البته در بعضی از طرح ها میتوان به عمد با انتخاب رنگ های مختلف و حتی با استفاده از نخ های مناسب گلدوزی (دمسه، انکور و کوبلن ) این دو هنر را با هم ترکیب کرد و نتایج دیدینی خلق کرد.

 

نمد ، چرم و تور ژپون

 

در صورتی که قصد داشته باشید قطعه جواهر دوزی شده را به عنوان یک پیکسل و جزئی جدا از لباس درست کنید، نمد و چرم به عنوان پایه کار بهترین گزینه برای شما به حساب می آیند. در جلسات آینده مشاهده خواهید کرد که چطور نمد را برای دوخت آماده میکنیم و در نهایت هم با استفاده از چرم پشت کار را میبندیم و کار را به اتمام میرسانیم.

تور زپون هم یه پایه کار دیگه ای است که میتونین ازش برای دوخت یک طرح استفاده کنید، این تورها که در ساخت لباس عروس هم کاربرد دارند، به خصوص در کار اپلیکه کردن روی لباس خیلی کاربردی هستند چون هم کار رو سبک میکند و هم به راحتی قابل نصب روی لباس خواهد بود.

 

 

کارگاه

کارگاه قابی است که برای محکم کردن نمد، یا تور میتونید از اون استفاده کنید. این ابزار به دو صورت ژله ای و پیچی موجود هستند.

البته این نکته هم قابل ذکره که به دلیل محکم تر بودن نمد و چرم نسبت به پارچه بدون استفاده از کارگاه هم میتوانید جواهر دوزی کنید. اما بهتره که از کارگاه برای محکم کردن پایه کار استفاده کنید.

 

فیلم معرفی ابزار مورد نیاز این کلاس آموزشی

 

 

بعد از معرفی مواد و ابزاری که بهش احتیاج دارید، حالا میخواهیم دوخت های پایه هر یک از این موادی که بهتون معرفی کردیم رو در قالب چند جلسه بهتون آموزش بدیم، ما رو در جلسات بعدی همراهی کنید.

 

 

فیلم زیر بخش هایی از آموزش های این کلاس است که در این جلسه و جلسات آینده مشاهده خواهید کرد. نسخه اصلی فیلم ها همراه با صدای استاد است.

 

 

در جلسه دوم شما را با روش های مختلف دوخت منجوق آشنا خواهیم کرد.

پرسش و پاسخ
0 پرسش