جست و جو کنید

دکوراتیو

پتینه کاری چیست؟

هنر دکوراتیو یا نقاشی دکوراتیو که به پتینه شهرت دارد یکی از هنرهایی است که از گستردگی بالایی برخوردار است هنر نقاشی دکوراتیو شامل تکنیک های مختلف است که هر یک از تکنیک ها با مواد و رنگ های خاص انجام می شود مهم ترین هنرهای دکوراتیو شامل هنرهای ذیل است .

به هنر نقاشی دکوراتیو هنر پتینه کاری هم گفته می شود این درحالی است که هنر پتینه زیر مجموعه هنر دکوراتیو است و دکوراتیو به تمامی هنر هایی گفته می شود که از آن ها اشیاء دکوری می توان ساخت

:تکنیک های پتینه ( پتینه کاری )

پتینه کاری روی چوب
 

پتینه کاری روی شیشه


پتینه کاری روی سفال 

 

تکنیک ترک :
 

یکی از تکنیک ها ی نقاشی دکوراتیو تکنیک ترک است همان طور که از نام آن پیداست در این تکنیک از ماده ترک یا رنگ ترک استفاده می شود و بعد از خشک شدن رنگ یا ماده ترک ، ترک هایی روی سطح مورد نظر ایجاد می شود.


تکنیک ترک روی سفال

تکنیک ترک روی پلی استر

تکنیک ترک روی شیشه

تکنیک ترک روی چوب


تکنیک کهنه کاری :

تکنیک کهنه کاری یکی از تکنیک های نقاشی دکوراتیو است که به منظور آنتیک نشان دادن ظروف چوبی ، شیشه ای و پلی استر استفاده می شود و حالتی قدیمی و کهنه به اشیاء می دهد . در تکنیک کهنه کاری از رنگ های کهنه کاری و پودر کهنه کاری استفاده می شود.

کهنه کاری روی چوب
کهنه کاری روی سفال 

کهنه کاری روی پلی استر

 کهنه کاری روی شیشه


دکوپاژ :

دکوپاژ یکی از تکنیک های نقاشی دکوراتیو است که از چسباندن دستمال کاغذی یا کاغذ دکوپاژ بر روی سطوح مختلفی از قبیل گلدان های پلی استری ، گلدان های سفالی و سطح چوب استفاده می شود.کاغذ دکوپاژ یک لایه است ولی دستمال کاغذی های طرح دار 3 لایه هستند که دو لایه پشتی کار باید از آن جدا شود ، این کاغذها به صورت آماده قابل تهیه هستند و به  دلیل مقاوم نبودن در برابر آب ،باید از یک محافظ استفاده کرد و ما به این منظور از چسب های بیندر ،  دی ام 5 ، چسپ دستمال کاغذی ، چسب دکوپاژ ،اسپری فیکساتیو و ...  می توان استفاده کرد.

دکوپاژ روی چوب

دکوپاژ روی شیشه

دکوپاژ روی سفال


 

استفاده از ترانسفر :

استفاده از ترانسفر هم مانند استفاده از دستمال کاغذی و کاغذ دکوپاژ است با این تفاوت که جنس ترانسفر نایلونی است و در هنگام استفاده باید کاغذ یا شیت گل مرود نظر را در آب قرار دهید تا نایلون آن از کاغذ جدا شود و سپس مانند دکوپاژ عمل می کنیم.

ترانسفر روی شیشه

ترانسفر روی سفال

ترانسفر روی چوب

وقتی تصمیم میگیری وسایل خاص و به سلیقه خودت داشته باشی ، خواه نا خواه باید بیای سراغ هنر نقاشی دکوراتیو( پتینه کاری)smiley


تنوع زیاد تکنیک های این هنر باعث شده همه سلیقه ها رو بتونه جذب کنه ، پر استفاده ترین تکنیک ها : دکوپاژ ، کهنه کاری ، ورق طلا و نقره ، ترک و انواع تکنیک های رنگ آمیزی میباشد.

برای شروع بسته به تکنیک و کار انتخابی به موادی همچون : رنگ اکریلیک ، قلم مو ، ظروف خام  ،انواع طرح دکوراتیو شامل دستمال کاغذی ، ترانسفر ، شابلون استنسیل و وارنیش   ( برای تثبیت رنگ ) احتیاج هست

بهتون پیشنهاد میکنم برای شروع ابتدا آموزش نقاشی دکوراتیو را مشاهده کنید.wink

 

در قسمت پایین پروژه های کاربران رو میتونید مشاهده کنید ، دست ساخت های افرادی که مثل شما یه روز تصمیم گرفتند ساخت ظروف دکوراتیو رو شروع کنند و الان کلی کارای زیبا دارنheart

 

دسته‌بندی محصولات
دسته‌بندی محصولات
جدیدترین کالاها
جدیدترین کالاها
مشاهده همه
مشاهده همه

تلفن پشتیبانی

021 91003037

از آخرین آموزش‌ها، محصولات و تخفیف‌ها باخبر شوید!

هنری در شبکه‌های اجتماعی

با ما در شبکه‌های اجتماعی همراه باشید

هنری

تحقق رویای هنرمندانه ی تو

خیابان تیموری نبش ابراهیمی مجتمع مهر نگار (فروش حضوری نداریم)

logo-samandehi

تمامی حقوق برای شرکت هنربخشان نوین شایگان محفوظ است و انتشار با ذکر دقیق مطلب و لینک به سایت هنری بلامانع است