جست و جو کنید

جواهر دوزی و درباری دوزی

 

جواهر دوزی از جمله هنرهای دستی و اصیل محسوب می شود که قدمتی 8000 ساله دارد.

 این هنر به نوعی ترکیبی از هنرهای منجوق دوزی، سنگ دوزی و گلدوزی است.  جواهر دوزی روی لباس نوعی تزئین لباس و پارچه است به این ترتیب که با دوخت انواع سنگ، مروارید، منجوق،  طبق طرح از قبل مشخص شده روی پارچه آن را تزئین می کنند. به صورت سنتی از جواهر دوزی برای تزئین پارچه و لباس  استفاده می شده است اما امروزه در ساخت انواع زیورآلات، تزئینات کیف و کفش و مبلمان هم کاربرد دارد.
جواهر دوزی به دو صورت انجام می شود، انواع سنگ و مهره یا به صورت مستقیم روی پارچه اصلی دوخته می شود و یا این که ابتدا روی تکه ای نمد، تور یا پارچه جواهر دوزی انجام شده، برش می خورد و بعد از دور دوزی به صورت اپلیکه یا پیکسل به کار نهایی اضافه می گردد. 
مواد و ابزار مورد استفاده در هنر جواهردوزی انواع نگین های کریستالی، منجوق، مرواریدهای طبیعی و مصنوعی، نگین های متری، پولک، سرمه، ملیله است که با سوزن روی سطح مورد نظر دوخته می شود. معمولا برای دوخت از نخ های نامرئی و نایلونی که استحکام بالایی دارند استفاده می شود. برای ثابت نگه داشتن پارچه و آزاد بودن هر دو دست در حین انجام کار از کارگاه یا میزهای مخصوصی استفاده می شود.
از آنجا که جواهر دوزی به صورت دستی انجام می شود و هنر نسبتا زمان بری است با کمک سوزن تنبور می توان بخش های قابل توجهی از انواع دوخت را انجام داد و  سرعت کار را به طرز قابل توجهی بالا ببرید.
جواهر دوزی روی لباس به علت جذابیت بالا به یکی از هنرهای پرطرفدار این روزها تبدیل شده است، شما می توانید برای آشنایی بیشتر با این هنر در کلاس آموزش جواهر دوزی شرکت کنید و با یادگیری انواع دوخت ها و تکنیک ها، چندین کار دستساز زیبا درست کنید... 

دسته‌بندی محصولات
دسته‌بندی محصولات
جدیدترین کالاها
جدیدترین کالاها
مشاهده همه
مشاهده همه

تلفن پشتیبانی

021 91003037

از آخرین آموزش‌ها، محصولات و تخفیف‌ها باخبر شوید!

هنری در شبکه‌های اجتماعی

با ما در شبکه‌های اجتماعی همراه باشید

هنری

تحقق رویای هنرمندانه ی تو

خیابان تیموری نبش ابراهیمی مجتمع مهر نگار (فروش حضوری نداریم)

logo-samandehi

تمامی حقوق برای شرکت هنربخشان نوین شایگان محفوظ است و انتشار با ذکر دقیق مطلب و لینک به سایت هنری بلامانع است